KULTURA. Smacznie, kolorowo i rozrywkowo!

2019-09-10 8:41:15

 

Jubileuszowy Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw dostarczył wielu wrażeń kulturalnych i smakowych. W generalnej klasyfikacji wygrało Sołectwo Dębe (powiat legionowski)! Natomiast Nagroda Publiczności trafiła do rąk reprezentantów Somianki (powiat wyszkowski)

W Festiwalu uczestniczyli reprezentacji gmin, które Lokalna Grupa Działania Zalew Zegrzyński (LGD ZZ) obejmuje swoim zasięgiem. To sołectwa z 7 gmin: Jabłonny, Nieporętu, Serocka i Wieliszewa (powiat legionowski); Dąbrówki i Radzymina (powiat wołomiński) i Somianki (powiat wyszkowski). Tym razem rywalizowały: Chruściele, Dąbrowa Chotomowska, Zegrze Południowe, Dębe, Somianka Zaszosie, Kałuszyn, Rżyska.

– W tym roku jest jeszcze więcej uczestników i mnogość potraw do spróbowania. Podobały mi się programy sceniczne, zarówno te bardziej profesjonalne, jak i układane pod kątem tego wydarzenia. Festiwal jest finansowany z 2 źródeł, tzn. LGD ZZ przeznacza na niego środki pochodzące z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a nagrody za 1 miejsca finansowane są przez 3 powiaty, za 2 miejsca – przez okoliczne przedsiębiorstwa, a za 3 miejsca – drobne firmy. Nagrodę publiczności w tym roku ufundowało Nadleśnictwo Jabłonna – mówił „TiO” Edward Trojanowski, prezes LGD ZZ.

X edycja Festiwalu odbyła się w ostatnią sobotę (7 września) na Rynku w Popowie Kościelnym (powiat wyszkowski). Ciekawą rywalizację obserwował i smakował tłum gości. Jury oceniało sołectwa pod względem: prezentacji stoiska (wygrało sołectwo Somianka-Zaszosie); występu scenicznego (I miejsce – sołectwo Rżyska z gminy Radzymin) oraz kuchni regionalnej i smaków (zwycięstwo sołectwa Kałuszyn z gminy Wieliszew).

Sołectwa na podium otrzymały m.in.: nagrody pieniężne (za I miejsce 3 tys. zł), puchary i okazjonalne podarunki. Za organizację Festiwalu odpowiadała LGD ZZ, którą wspierali pracownicy gminy Somianka. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Łączny koszt organizacji Festiwalu to około 80 tys. zł. Ja tam byłam, wielu lokalnych potraw za darmo posmakowałam, dla zdrowia też wypiłam np. lemoniadę. Zachęcam do udziału w kolejnych edycjach!

Olga Gajda

 

Komentarze

2 komentarze

  1. Angelika Gilarska odpowiedz

    Dzień dobry, wieś Kałuszyn jest położona na terenie Gminy Wieliszew. Prosimy o poprawienie błędu

  2. Amelia odpowiedz

    Zwracam się również do osób potrzebujących i szukających pomocy finansowej, aby zobaczyć swoje projekty lub spłacić długi. Email: capitalfinans74@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *