LEGIONOWO. 14 dzików mniej

2016-01-29 10:17:53

W ciągu miesiąca z terenu Legionowa udało się wywieźć 14 dzików. Do ustawionej w środę 27 stycznia z rana odłowni na os. Sobieskiego już późnym popołudniem złapały się trzy dorodne osobniki. Dzięki współpracy Powiatu Legionowskiego, Straży Miejskiej i władz Legionowa z kołami łowieckimi dziki są społecznie odławiane i wywożone do oddalonej o ok. 170 km Puszczy Piskiej.

O błąkających się w okolicy ul. Hubala 1 i 2 dzikach poinformowali mieszkańcy. Komendant Ryszard Gawkowski potwierdził, że trzy osobniki rzeczywiście były widziane przy bloku Hubala 2. – Wezwałem pana Witolda Maciocha i patrol straży, wspólnymi siłami udało nam się przegonić dziki na zalesiony teren Willi Kazinek – opowiada – nęciliśmy zwierzęta kukurydzą.

– Dwa złapały się dosyć szybko, trzeci krążył wokół i nie chciał podejść do odłowni. Mieliśmy wątpliwości czy powinniśmy odłowić te dwa osobniki, czy jednak zaczaić się na trzeciego – mówi myśliwy Macioch z Koła Łowieckiego „Dzik” – w końcu nasza cierpliwość została nagrodzona – trzeci osobnik wszedł do środka, mogliśmy zamknąć zaporę.

Były to najszybciej odłowione zwierzęta w Legionowie. Czasem nęcenie tych niebezpiecznych zwierząt trwa tygodniami, tym razem udało się odłowić je z terenów o zwartej zabudowie, na których stwarzały realne zagrożenie już w ciągu jednego dnia.
Odłownia zostanie przeniesiona w okolice III Parceli, gdzie błąka się stado kilku osobników. Jak zapowiada Hubert Macioch ze Starostwa Powiatowego, wkrótce zostanie przygotowana druga, nowoczesna odłownia, a ta wysłużona będzie zmodernizowana.
Zaledwie w połowie grudnia w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie z przedstawicielami wszystkich kół myśliwskich działających na tym terenie. Myśliwi jednogłośnie zadeklarowali chęć społecznej pomocy w usunięciu dzikiej zwierzyny z terenu miasta.

UM Legionowo

 

Komentarze

1 komentarz

  1. Zibi odpowiedz

    Jak zgłodnieją to wrócą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *