LEGIONOWO. 166,7 proc. więcej wypadków i kolizji w Legionowie

2022-06-11 12:49:30

Od czerwca do grudnia 2021 roku liczba kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych w Legionowie wzrosła o 166,7% w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku. Na każdych 10 tys. mieszkańców przypadło 1,5 takiego zdarzenia. Na tle innych miast w Polsce oznacza to znaczny spadek bezpieczeństwa pieszych. W Legionowie najniebezpieczniejsze dla pieszych okazały się przejścia na dwóch ulicach – ul. J. Piłsudskiego i ul. J. III Sobieskiego


W czerwcu 2021 roku weszły w życie znowelizowane przepisy, które miały poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. W ubiegłym roku liczba zdarzeń z udziałem pieszych na pasach w całej Polsce zmniejszyła się o 9% w porównaniu do roku 2020. Bilans ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach także uległ poprawie. Obraz jest jednak nieco inny, gdy przyjrzeć się poszczególnym województwom i miastom. Eksperci rankomat.pl przeanalizowali pochodzące ze strony sewik.pl dane dotyczące liczby kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych (z udziałem pieszych). Z ich ustaleń wynika, że od czerwca do grudnia 2021 roku aż w 10 województwach liczba takich zdarzeń zwiększyła się o kilka do nawet kilkudziesięciu procent w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Podobny problem dotyczy największych polskich miast. Tak jest też w Legionowie. Miasto to znalazło się w gronie ośrodków, w których statystyki uległy największemu pogorszeniu. Dla porównania najwyższy, bo 7-krotny wzrost liczby zdarzeń na pasach z udziałem pieszych wystąpił w Kędzierzynie-Koźlu. Z drugiej strony największy progres odnotowały Gniezno i Rybnik, gdzie liczba ta zmniejszyła się o ponad 50%.

W Legionowie nie widać poprawy

Od czerwca do grudnia 2021 roku w Legionowie doszło do 8 kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych. To o 5 zdarzeń więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Nie każda niebezpieczna sytuacja wynikała z nieudzielenia pierwszeństwa pieszym, ale wszystkie skutkowały najechaniem na nich. Statystycznie na 10 tys. mieszkańców Legionowa przypadło 1,5 takiego zdarzenia. Najczęściej piesi byli potrącani na dwóch ulicach – ul. J. Piłsudskiego i ul. J. III Sobieskiego. Wzrost na poziomie 166,7% to najgorszy wynik w województwie mazowieckim. W badanym okresie statystyki poprawiły się jedynie w Radomiu (-35%). Spadek liczby wypadków tylko w co trzecim województwie Od momentu wejścia w życie nowych przepisów do końca 2021 roku tylko w 6 województwach odnotowano spadek liczby kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych w porównaniu do roku poprzedniego. W takim ujęciu najgorzej wypadają województwa: lubelskie (+32%), opolskie (+26%) i wielkopolskie (+25%). Z kolei największy spadek odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim (-14%). W województwie mazowieckim liczba zdarzeń na pasach z udziałem pieszych wzrosła o 7%.

Czy niekorzystne statystyki wypadkowe dla większości regionów oznaczają, że nowelizacja ustawy nie jest skuteczna?

Analizując powyższe dane, warto pamiętać, że dwa ostatnie lata upłynęły pod znakiem pandemii COVID-19. W niektórych okresach mogło to wpłynąć na zmniejszenie natężenia ruchu drogowego i w konsekwencji obniżenie liczby wypadków. Dotyczy to zwłaszcza 2020 roku. Poza tym, od wprowadzenia nowych przepisów upłynęło zbyt mało czasu, aby można już było wyciągać jednoznaczne wnioski. Gdy pojawią się dane obejmujące okres do końca maja 2022 roku, łatwiej będzie oceniać sytuację. – Sytuacja na polskich drogach w poszczególnych regionach naszego kraju jest cały czas analizowana nie tylko przez instytucje odpowiedzialne za poprawę bezpieczeństwa. Niekorzystne statystyki wypadkowe mogą przekładać się także na wyższą cenę obowiązkowego ubezpieczenia samochodu należącego do mieszkańca danego miasta czy województwa. Oczywiście, nie jest to jedyny czynnik brany pod uwagę podczas wyceny składki. Obok danych kierowcy i parametrów pojazdu ubezpieczyciele uwzględniają zazwyczaj natężenie ruchu drogowego, gęstość zaludnienia czy nawet ukształtowanie terenu, aby jak najdokładniej oszacować ryzyko wystąpienia kolizji drogowej. Pamiętajmy też, że wkrótce cena składki OC zostanie uzależniona od historii popełnionych wykroczeń i przestępstw drogowych – komentuje Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Źródło: rankomat.pl.

Komentarze

4 komentarze

 1. PK odpowiedz

  Bezwzględne pierwszeństwo9 dla pieszych! Koniecznie! Nawet dwukrotne pierwszeństwo!

 2. ***** *** odpowiedz

  Wincej słoików. U siebie we wsi ma jedną droge przez wieś a jak jedzie przez legionowo to na skrzyżowaniu zawiesza mu sie system. A potem płacz na FB że ronda, wszędzie ronda bo on nie umi skrzyzowań.

 3. Daro odpowiedz

  Warto to zgłosić, może Legionowo załapie się na kolejną “perłę” Tak, jestem złośliwy ale mnie takie wyniki wcale nie dziwią.
  Wystarczy zobaczyć co dzieje się na ulicach Legionowa, to miasto staje się po prostu NIEPRZEJEZDNE
  Te samochody nie wzięły się znikąd, to efekt doskonale prowadzonej polityki “więcej bloków, więcej szeregowców” braku komunikacji lokalnej z prawdziwego zdarzenia. Ale pozwólmy dalej grzebać i zmieniać plan zagospodarowania przestrzennego, wszakże tyle działek i ruin czeka na “zagospodarowanie”

 4. pwn odpowiedz

  No a przecież nowe mandaty miał poprawić bezpieczeństwo ? Swoją drogą, ja tam staram się jeździć przepisowo żeby głupio nie dać się podłożyć policji i nie sponsorować niepotrzebnie tekturowej firemki z logiem orła na czerwonym. Ale – niechaj każdy wydaje pieniądze jak chce…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *