LEGIONOWO. 84. rocznica wybuchu II wojny światowej

2023-09-01 1:48:41

Obchodzimy 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Od 1 września 1939 r. jednostki garnizonu legionowskiego opuszczały koszary i wyruszały na front. W mieście organizowano szpitale polowe m.in. przy Mickiewicza 23. W Wieliszewie i Legionowie stwierdzono akty sabotażu: ostrzeliwanie żołnierzy, oświetlanie stacji itp.

W Legionowie 8 września zostaje utworzony 15-osobowy Obywatelski Zarząd Gminy. Zarząd organizuje społeczeństwo, zapewnia porządek w mieście, udziela pomocy mieszkańcom i uchodźcom. 11 września północny brzeg Narwi jest już zajęty przez Niemców. Wróg forsuje rzekę pod Rynią. Dzień później trwają zacięte walki o okoliczne wsie. 13 września pod Dębem niemiecka 32. Dywizja Piechoty przerwała polską obronę Narwi, co doprowadziło do ciężkich całodziennych walk pod Wieliszewem. Polskie kontrataki wykonywane z poświęceniem i bohaterstwem zostały odparte. Wieczorem tego dnia obrońcy ziemi legionowskiej odchodzą do obrony Warszawy. 14 września wieczorem na przedmieściach Legionowa pojawiają się pierwsi żołnierze niemieccy.
Na fotografii – wysadzony i opuszczony przez załogę pociąg pancerny nr 12 (dawny “Poznańczyk”), który w okresie II Rzeczypospolitej stacjonował w Legionowie w ramach 1. Dywizjonu Pociągów Pancernych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *