LEGIONOWO. 88. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

2023-05-12 11:13:37

,,Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek” to słowa prezydenta I. Mościckiego podczas pogrzebu Marszałka. Z okazji tej rocznicy warto przypomnieć, że w naszym powiecie już od 23 lat organizowany jest konkurs dla młodzieży szkolnej ,,Legiony a niepodległość Polski w latach 1914-1918 r. Rola Józefa Piłsudskiego”. 10 listopada 2022r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Legionów Polskich 1914-1918 r. w ramach święta szkoły odbyła się uroczysta akademia i rozstrzygnięcie konkursu legionowego

W patriotycznie udekorowanej sali gimnastycznej rozbrzmiały wiersze i pieśni legionowe wykonywane przez uczniów. Następnie w imieniu jury pan Przemysław Malicki ogłosił zwycięzców konkursu i wyróżnionych. Nastąpiła najmilsza chwila wręczania nagród. Pięknie prezentowały się plecaki wojskowe od pana wicepremiera i ministra Obronny Narodowej Mariusza Błaszczaka, które wręczał pomysłodawca konkursu Henryk Matuszewski. Nie zawiódł również UM Legionowo i Muzeum Historyczne w Legionowie ze swoimi nagrodami w postaci elektroniki i dobrych książek.

Na poziomie szkół podstawowych zwyciężyli :
Kategoria klas 7-8

I miejsce- Helena Piejko, SP 4 (nauczyciel Przemysław Malicki)
II miejsce- Nikodem Koryczort, SP 2 (nauczyciel Joanna Szydziak)
III miejsce- Dominik Ruciński, SP 2 (nauczyciel Joanna Szydziak)

Kategoria klas 4-6

I miejsce- Nadia Niemczyk, SP 4 (nauczyciel Przemysław Malicki)
II miejsce- Alicja Dunaj, SP 35 (nauczyciel Wacław Kobyliński)
III miejsce- Rafał Mystkowski, SP 2 (nauczyciel Monika Majdanik)

Zmagania finalistów konkursu dla szkół ponadpodstawowych odbyły się 9.11.2022r w PZSP im. J. Siwińskiego a rozstrzygnięcie i wręczanie nagród dla zwycięzców i wyróżnionych wyjątkowo podczas Sesji Rady Powiatu Legionowskiego w dniu 28.11.2022r. Na początku przewodniczący Rady Powiatu Legionowskiego pan Leszek Smuniewski powitał uczestników konkursu wraz z ich nauczycielami historii a dyrektor Muzeum Historycznego zarysował 23 letnią jego historię. Pani Anna Gogolewska związana z konkursem nieprzerwanie od początku odczytała listę zwycięzców i wyróżnionych. Ilość fundatorów nagród spowodowała chwilowe zamieszanie w przebiegu ceremonii. Nagrody ufundowali: Starostwo Powiatowe, Muzeum Historyczne, PZSP im. J.Siwińskiego i najokazalsze gabarytowo wypełnione plecaki z Ministerstwa Obrony Narodowej od Pana wicepremiera Mariusza Błaszczaka. Nagrody otrzymali też nauczyciele przygotowujący uczniów a Pani Anna również wojskowy plecak.

Zwycięzcy w szkołach ponadpodstawowych:
I miejsce – Dawid Zuchalski II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie- nauczyciel p. Mikołaj Morawski
II miejsce –Tomasz Leszczyński – PZSP. im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie – nauczycielka p. Anna Gogolewska
III miejsce – Kacper Staszak I LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie – p. Daniel Mirosz

Na zakończenie pomysłodawca konkursu przedstawił pomysł skonsultowany z laureatami ze szkól podstawowych aby upamiętnić w Rynku miejskim w Legionowie żołnierzy Legionów Polskich 1914-1918 r. Mogłaby to być piękna odpowiednich rozmiarów Legionowa L-ka którą nosili pod orzełkiem na czapkach. Na niej mogły by być umieszczone portrety legionistów. Te portrety przypominały by, kto przyczynił się wybitnie do naszej niepodległości i wzbudzały nasz szacunek za przeniesienie nazwy Legionowo z Wołynskiego Polesia na mazowieckie piaski. Padły też podziękowania za podjęcie przez Starostwo postulatu z ubiegłorocznego konkursu o ustawieniu witaczy na granicach naszego powiatu. Filmowa relacja z całej uroczystości jest na stronie sesja Rady Powiatu 28.11.2022 r. Już dzisiaj zachęcamy do uczestniczenia w konkursie we wrześniu.

Jednocześnie przypominamy o kolejnej edycji konkursu na najładniejszego oleandra. Fotografie swoich krzewów należy nadsyłać na adres redakcji: redakcja@toiowo.eu do 2.08.2023r. Finał i wręczenie nagród odbędzie się 6.08.2023 w 109. rocznicę wymarszu I kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów.

12.05.2023 laureat konkursu Kacper Staszak wraz z klasą 1C złożył biało czerwone kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *