LEGIONOWO. Absurdalny zapis – dyskryminujący przedsiębiorców

2021-05-25 6:00:51

Władze miasta wprowadzając absurdalne zapisy do planu, niejako zmusiły właściela działki do zamówienia projektu 5-6 piętrowego domu handlowego. Plan ten przewiduje bowiem u zbiegu ulic: Jagiellońskiej i Słowackiego wysoką zabudowę do 16 m, ale tylko mogą być tam usługi.

Prezydent odrzucił uwagę właścicieli działki położonej u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Słowackiego o dopuszczeniu w tym miejscu, oprócz usług także zabudowy mieszkaniowej. Jeśli plan w tym kształcie zostanie uchwalony, będzie można tam postawić budynek nawet o 5-6 kondygnacjach, ale na wszystkich piętrach będą mogły być tylko usługiTrwają prace nad uchwaleniem planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Śródmieścia Legionowa. Chodzi o teren ograniczony ulicami: Słowackiego, Jagiellońską, 3-ego Maja oraz torami kolejowymi.

Usługi na 5 piętrach

Okazuje się, że projekt tego planu przewiduje na rogu ulic Słowackiego i Jagiellońskiej, w miejscu gdzie dziś znajduje się chińskie centrum handlowe wyłącznie zabudowę usługową. A jednocześnie dopuszcza budynki o wysokości 15 metrów, co oznacza przynajmniej 5 kondygnacji naziemnych. Zapisy te chcieliby zmienić na zabudowę usługowo-mieszkaniową właściciele działki. Usługi na 5 piętrach wydają się bowiem pomysłem absurdalnym i niemal nigdzie nie stosowanym. Zwykle dopuszcza się je na dwóch dolnych kondygnacjach, a resztę przeznacza się na cele mieszkaniowe. Ich uwaga złożona do projektu planu spotkała się jednak z odrzuceniem przez prezydenta miasta. Według prezydenta, zmiana tego zapisu byłaby niezgodna z ustaleniami Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.

Obok, nie ma problemu

Właściciele działki nie dają jednak za wygraną. A zatrudniony przez nich prawnik skierował kolejne pisma do prezydenta i rady miasta, w których wykazuje, że Studium jest dokumentem ogólnym, w którym granice terenów o różnych sposobach zagospodarowania nie są dokładnie określone i istnieje możliwość ich przesunięcia w odniesieniu do poszczególnych działek. Dlatego zwrócono się o włączenie tej działki do sąsiedniej jednostki planistycznej, gdzie przewidziano zabudowę usługowo-mieszkaniową. Dowodzą oni także, iż odstępstwo takie jest możliwe, ponieważ zastosowano je już do działki sąsiedniej. Pomimo, że według Studium, znajduje się ona na terenie zabudowy usługowej (U), to projekt polanu dopuszcza tam zabudowę usługowo mieszkaniową.

Ktoś chciał zaszkodzić przedsiębiorcy

Wśród osób zainteresowanych, w tym także radnych pojawiają się opinie, że wprowadzając w Studium taki zapis, ktoś chciał zaszkodzić przedsiębiorcy. – „To dziwna sprawa żeby w danym miejscu, przy głównej ulicy, gdzie dopuszcza się kilka pięter wysokości, jednocześnie wprowadzać nakaz tylko zabudowy usługowej na wszystkich kondygnacjach. To absurdalny zapis wręcz dyskryminujący tego człowieka. Nie ma chyba nigdzie takiego miejsca w Legionowie, gdzie usługi muszą być od parteru do 5 piętra” – mówi nam jeden z inwestorów. Inni natomiast twierdzą, że opracowując Studium ktoś musiał popełnić błąd. Wszyscy nasi rozmówcy byli jednak zgodni, że w warunkach Legionowa zbudowanie budynku z usługami na kilku piętrach jest nierealne. Twierdzą, że taka inwestycja byłaby nieopłacalna, bo większości lokali na wyższych kondygnacjach nie da się wynająć.

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

2 komentarze

  1. Daro odpowiedz

    Generalnie jakakolwiek budowa budynku o wysokości 16 metrów w tym miejscu zakrawa na absurd
    Ta zabudowa obojętne czy mieszkalna, usługowa, mieszana w tym miejscu nie pasuje do niczego

  2. Artur odpowiedz

    Pan Adaś potrafi, jak go zmuszą do budowy “wieżowca usługowego”, to postawi sobie taki klocek jak na tej wizualizacji i oczywiście przyozdobi go swoimi słynnymi reklamami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *