LEGIONOWO. Będzie tunel na Bukowcu?

2015-10-31 1:27:58

Legionowski ratusz deklaruje chęć podjęcia rozmów z kolejarzami na temat realizacji budowy tunelu dla samochodów osobowych na Bukowcu. Miałby on stanąć w ciągu ulic Polnej-Kwiatowej i byłby on dopiero trzecią bezkolizyjną przeprawą przez tory w Legionowie, a jego koszt miałby wynieść maksymalnie 13 mln zł.

 

O potrzebie budowy bezkolizyjnej przeprawy przez tory na Bukowcu mówi się od lat. Niemniej wygląda na to, że w tym roku coś w tej sprawie drgnęło. Choć możliwe, że stało się tak na skutek październikowych wyborów parlamentarnych. Już kilkakrotnie na Komisji Rozwoju Miasta temat był poruszany, ostatni raz 22 czerwca br., kiedy to w jednym z punktów było omówienie potrzeb i możliwości budowy tunelu pod torami kolejowymi w ciągu ulic Polna-Kwiatowa. Wówczas przewodniczący komisji Mirosław Pachulski stwierdził, że tunel na pewno by się przydał. Następnie poprosił o przedstawienie informacji na temat możliwości wykonania inwestycji.

Polna-Kwiatowa najtańsza

Zastępca prezydenta Marek Pawlak poinformował, że cała dokumentacja związana z projektem tunelu z 2009 roku oraz informacje związane z finansowaniem inwestycji są nieaktualne. Dodał, że po podwyżce cen, prawdopodobne wstępne koszty budowy, to ponad 10 mln zł. Z kolei naczelnik Wydziału Inwestycji Marek Prokurat wyjaśnił, że w koncepcji budowy tunelu brana była pod uwagę wysokość 2,20 m, czyli umożliwienie poruszania się nim tylko samochodów osobowych. Poinformował, że problemem podczas ewentualnej budowy tunelu byłaby konieczność spowolnienia pociągów na trasie Warszawa-Gdańsk, na co niechętnie zgodziłaby się kolej. Rozważano inne miejsca budowy tunelu, ale wymagałoby to wykonania znacznie dłuższych odcinków i koszty byłyby znacznie wyższe. Najtańszy ze wszystkich koncepcji jest tunel w ciągu ul. Polna-Kwiatowa. Radny Józef Dziedzic zapytał o koszt budowy tunelu w ulicach Krakowska-Aleja Róż. Marek Prokurat odpowiedział, że w pierwotnej wersji było to ok. 30 mln zł. Na tym dyskusja się zakończyła.

Kolejarze otwarci na negocjacje

Kolejnym działaniem, które daje nadzieje na powstanie tej przeprawy, jest złożenie we wrześniu wniosków inwestycyjnych do przyszłorocznego miejskiego budżetu przez legionowskich radnych. Czy w przyszłorocznej miejskim budżecie znajdą się odpowiednie środki, przekonamy się zapewne w grudniu, kiedy to będzie uchwalany budżet miasta na 2016 rok. – Na ten moment nie wpłynęło do nas żadne oficjalne zapytanie ze strony władz Legionowa. Jeśli takie propozycje padną, jesteśmy oczywiście otwarci na rozmowy i negocjacje. Naszym priorytetem są działania wspierające bezpieczeństwo i komfort zarówno pasażerów kolei, jak i kierowców oraz pieszych przekraczających tory – przekonuje Łukasz Kwasiborski z wydziału prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Tunel jak w Grodzisku

Również rzeczniczka legionowskiego ratusza potwierdza, że rozmowy z kolejarzami nie są prowadzone, ale mogą się one rozpocząć w najbliższych tygodniach. Dowiedzieliśmy się również, że bezkolizyjna przeprawa przez tory na Bukowcu w ciągu ulic Polna-Kwiatowa to jedyna rozważana przez miasto lokalizacja. – Koszty podobnego tunelu, zlokalizowanego w Grodzisku Mazowieckim to ok. 12-13 mln zł, natomiast w budżecie miasta nie ma przewidzianych środków na tego typu inwestycję – studzi zapał Tamara Mytkowska. Jak przyznała, koncepcja ma być podobna do tunelu w Grodzisku Mazowieckim, czyli mały tunel przeznaczony tylko dla samochodów osobowych i karetek.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *