Facebook


LEGIONOWO. Beksiński w Legionowie – Wystawa prac Mistrza Mrocznej Wyobraźni

2017-10-31 10:58:52

Wystawa grafiki komputerowej Zdzisława Beksińskiego

Od piątku 3 listopada do czwartku 30 listopada w sali kameralnej legionowskiego MOK-u mieszkańcy będą mogli zobaczyć 31 grafik mistrza z Sanoka. Wstęp na wystawę jest wolny. Jednak jak uprzedzają organizatorzy każdy może spotkać się z Beksińskim – na własną odpowiedzialność.
W latach 1999-2001 Beksiński opracowuje techniką fotomontażu cyfrowego dużą ilość przedstawień zwanych grafiką komputerową. Miał świetne oko i potrafił uchwycić obiektywem nieprawdopodobne obrazy. Komputerowo je przetwarzając tworzył zaskakujące kompozycje. Warto też zaznaczyć, że na grafikach przedstawiających twarze zawsze była twarz artysty, jego nieżyjącego syna oraz najbliższych osób.
Ekspresją grozy i egzystencjalnego zadziwienia grafiki komputerowe nie ustępują dziełom Beksińskiego tworzonym technikami tradycyjnymi. Tak jak w obrazach kamień nie jest tu fundamentem, lecz ciężarem, dym nie zwiastuje ogniska, lecz zaduch przerażenia, skała nie stanowi oparcia, ale otwiera przestrzeń grobu.

Prezentacja nowel fantastycznych Zdzisława Beksińskiego oraz Projekcja filmu “Ostatnia rodzina”

W sobotę 4 listopada w budynku legionowskiego MOK-u odbędą się dwa spotkania z Beksińskim. Pierwsze spotkanie z Beksińskim odbędzie się 4 listopada. Będzie można posłuchać nowel fantastycznych autora ekspozycji, a po prezentacji literackiej zobaczyć film “Ostatnia rodzina”. Beksiński był artystą wszechstron-nym. Malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika, fotografia – to jego najbardziej znane pasje twórcze. Ale mało kto wie, że w latach 60., nie zaprzestając działalności plastycznej, próbował swoich sił także w pisarstwie. Epizod literacki był krótki i intensywny: w niespełna dwa lata powstało 40 opowiadań lub fragmentów, po czym sanocki artysta spakował wszystkie maszynopisy oraz rękopisy, by już nigdy do nich nie wrócić. Wstęp wolny

Wernisaż wystawy grafik Zdzisława Beksińskiego z udziałem Muzyki Sfer

W piątek 10 listopada w legionowskim Ratuszu odbędzie się wystawa grafik Beksińskiego oprawiona wernisażem.
Na wernisażu pojawi się Muzyka Sfer – fuzja brzmień antycznych ze współczesnymi: akustycznymi i elektronicznymi; stylistycznie oscylująca między ambientem, muzyką neoklasyczną, alternatywną. Będą też teatralne prowokacje inspirowane wizjami Beksińskiego realizowane przez grupę teatralną Walentyny Janiszewskiej wspieraną przez Joannę Płóciennik.
Wstęp na wernisaż tylko z zaproszeniami, które można zdobyć w MOK Legionowo w dniach od 6 do 8 XI.
Decyzja uczestnictwa wymaga odwagi, ale mimo to serdecznie zapraszamy! Wstęp tylko z zaproszeniami

(Red)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *