LEGIONOWO. Budowa tunelu znów opóźniona? Przeprawa przez tory Polna – Kwiatowa

2021-11-18 3:43:38

Rozpoczęcie budowy tunelu Polna – Kwiatowa, a jednocześnie likwidacja istniejącego przejazdu drogowego, miało nastąpić pierwotnie w sierpniu br., a potem w połowie listopada br. Oba terminy nie zostały jednak dotrzymane

Początkowo poinformowano nas, że rozpoczęcie długo oczekiwanej budowy tunelu na Bukowcu nastąpi w  sierpniu 2021 r. Później, we wrześniu br., rzecznik ratusza poinformował nas, że inwestycja idzie zgodnie z harmonogramem. A harmonogram ten miał zawierać „tylko jeden stały termin”, którym miało być rozpoczęcie budowy w połowie listopada 2021 r. Jak widać ten termin również nie został dotrzymany, bo żadnych śladów budowy po prostu nie ma.

Umorzone postępowanie

W kwietniu 2021 r. wykonawca, firma Intop, złożyła do prezydenta Miasta Legionowo wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, czyli tzw. decyzji środowiskowej. Jednak po otrzymaniu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ), Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie (Sanepid) oraz PKP, wniosek ten został wycofany, a prezydent umorzył postępowanie.

Zmiana nazwy przedsięwzięcia?

Następnie w połowie września 2021 r. wykonawca tunelu wystąpił do starosty legionowskiego o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie tunelu w ciągu ulic Polna-Kwiatowa. Jednak zmieniona została szczegółowa nazwa tego projektu. Według osób, które chcą zachować anonimowość, zmiana tej nazwy miała spowodować, że nie będzie trzeba wykonywać raportu oddziaływania inwestycji na środowisko. A według RDOŚ, Sanepidu i PKP wykonanie takiego raportu było konieczne.

Braki w dokumentacji

Z naszych informacji wynika, że sprawa obecnie ugrzęzła w starostwie. Inwestor został bowiem wezwany do uzupełnienia braków w złożonej dokumentacji. Sprawa zainteresował się również RDOŚ, który wcześniej stwierdził konieczność wykonania raportu oddziaływania na środowisko. Może się więc okazać, że rozpoczęcie inwestycji znów się opóźni.

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

23 komentarzy

 1. Winn odpowiedz

  Jak ktoś lubi stać przed przejazdem to kto komu zabroni, pozostali mają bezkolizyjny wiadukt ze zjazdem wprost na Szwajcarską. Nie widzę jednak uzasadnienia aby dla tych co lubią stać ładować miliony pieniędzy publicznych jak tyle jest ulic wymagających pilnego remontu. Np Leszczynowa czy Wrzosowa.

 2. Edyta odpowiedz

  A kiedy otworzą przejazd na wprost z Sielankowej w Jagiellońską, który funkcjonował od zawsze? Dopiero jak bezpośrednio zainteresowany wyrazi na to zgodę? To by ułatwiło komunikację w tym miejscu.

 3. AA odpowiedz

  Jarek. Większość mieszkańców Polnej/Kwiatowej nie chce tego tunelu (w tym być może niektórzy wpływowi). Może to próba obalenia projektu albo odkładania w czasie na zasadzie sorry, ale przecież chciałem (żeby nie narażać się nikomu – wcześniej już była próba bezsensownego “bajpasa” przez Roi). To jest skutek, że moment na budowę przejazdów został “przespany”, a i z naszym JEDYNYM tunelem Miasto ma różne problemy. Pewnie trzeba będzie przyzwyczaić się do utrudnień przy przejazdach przez tory – trochę pomogła rozbudowa DK61 (drugiego w Legionowie bezkolizyjnego przejazdu, ale “szału nie ma”). Żeby nie było jestem za budową jak największej ilości bezkolizyjnych przejazdów począwszy właśnie od Polna/Kwiatowa, ale ogólnie to słabo to widzę (tam też będzie “kicha” jak na Al. Róż dopóki nie powstaną kolejne).

  1. uszaty odpowiedz

   Bo prezydent mieszkańcom Pona – Kwiatowa powiedział nieprawdę. Miał być tunel tylko dla osobowych a po cichu umożliwił przejazd również ciężarówkom. Czego się dziwić że teraz protestują. Nie tak miało być.

   1. AA odpowiedz

    Tu wystarczy zwykłe oznakowanie (to ma być tunel a nie przepust dla zwierząt) Straż Pożarna, Pojazdy komunalne czemu nie. To że znajdowaliby się kierowcy którzy łamaliby zakazy – to prawda (Polak potrafi – kamerka i konsekwentne karanie kierowców moim zdaniem skutecznie by zminimalizowało łamanie zakazów).

    1. uszaty odpowiedz

     Taa, tak jak teraz jest zakaz a wjeżdżają i władze nic sobie z tym nie robią. Ale tu nie czas na dyskusję w tym temacie – obiecał tylko dla osobówek a zrobił co innego. Jak by od razu mówił na konsultacjach że ma być też dla ciężarówek to już wtedy by mu to wybito z głowy proponując by sobie tunel w Józefowie wybudował.

  2. max odpowiedz

   A po jaką cholerę budować tunel obok drugiego bezkolizyjnego przejazdu właśnie oddanego czyli rozbudowanej DK61. Ruch powinien być rozłożony równomiernie. Od lat planowana jest przeprawa w ciągu 3 maja (jest wpisana nawet do planu zagospodarowania przestrzennego), można również zbudować tunel pod zlikwidowanym przejazdem Parkowa – Wyszyńskiego. Sam prezydent obiecywał 4 lata temu że będzie budował 3 przeprawy, w tym na Kuściuszki która by rozwiązała problem przejścia do Kozłówki. A więc mieszkańcy Polnej i Kwiatowej mają rację. Zawsze to była dzielnica domów jednorodzinnych. Bez sensu jest likwidacja lub nie budowanie przepraw w miejscach od lat na to planowanych i podrzucanie takiego czegoś wśród domy jednorodzinne. Nie chce Polna, Kwiatowa, nie chce Roi. Budować tam gdzie chcą. A doskonałym argumentem że się nie dało zbudować na Bukowcu jest mieszanie radnych opozycji, którzy de facto wyłożyli możliwość realizacji tej onwestycji w terminie.

   1. Daro odpowiedz

    Oczywiście nie budujmy tunelu na Bukowcu, naturalnym ciągu komunikacyjnym
    Wybudujmy za to tunel na przedłużeniu 3 Maja w miejscu gdzie deweloper kupił teren pod budowę osiedla mieszkaniowego, w miejscu składu węgla na Kościuszki, blokując przy tym wszelką możliwość budowy, wybudujmy tunel w miejscu zlikwidowanego przejazdu Parkowa-Wyszyńskiego, przy okazji zapominając że w tym miejscu już stoi oddana niedawno kładka, ale kto by się tym przejmował
    Może w takim razie na Roi, co tam, że budowa zahaczy o tereny należące do Jabłonny, co tam że w tunelu będą 2 zakręty po 90 stopni
    Aby rozłożyć równomiernie ruch już dawno należało pomyśleć o rezerwie terenu, nie budować nikomu nie potrzebnej kładki, wykupić teren po składzie węgla na Kościuszki
    Przespaliśmy szansę na budowę nawet w przyszłości jakiekolwiek bezkolizyjnej przeprawy, sprzedaliśmy rodowe srebra
    Poza tym w obecnej sytuacji KAŻDA inwestycja wkracza w teren domów jednorodzinnych, tak że przestańmy uprawiać naiwną propagandę

    1. Roman z J. odpowiedz

     Propaganda Daro. A w innym komentarzu na tym portalu rzekomo jest przeciwko budowie inwestycji które powinno zrobić PKP, ze środków miasta. Zalatuje tu dwubiegunówką.

     1. Arkadiusz

      Myśli Daro niezbadane są, jak wyroki boskie.

     2. Daro

      Gdyby od samego początku toczono normalne, powtarzam normalne rozmowy z koleją i postawiono chociaż minimalne wymagania to może teraz mielibyśmy wybudowany i utrzymywany przez kolej dworzec, podziemne przejście w miejscu totalnie niefunkcjonalnej kładki z atrapami wind które to kosztowały legionowskich podatników jedyne dodatkowe 2 mln złotych
      Może teraz kolej ze swoich środków musiałaby wybudować także tunel na Bukowcu
      Ale kolej była bardzo zadowolona ze współpracy z władzami Legionowa ponieważ te władze od kolei nie wymagały nic
      Nic nie stało na przeszkodzie aby tę inwestycję sfinansowała kolej, chociaż tunel pod torami w Wawrze został sfinansowany ze środków miasta

    2. Polo odpowiedz

     Naiwną propagandą jest twierdzenie że super lokalizacją jest powiększanie cmentarza w tym miejscu gdzie jest teraz zamiast pomyśleć o nim gdzieś poza miastem tak jak się robi wszędzie. Ale ta naiwna propaganda pana DARO jest WSZYSTKIM znana. Lepiej dla niego mieć zimnego sąsiada niż nowych ciepłych. I tyle w temacie.

     1. Daro

      Wczoraj na Powiatowej pojawił się post który cytuję

      Obłuda
      ( 19-11-2021 22:14 )
      Odpowiedz

      Daro chodzi tylko i wyłącznie o to że woli mieć zimnych sąsiadów niż nowych żywych

      Ewidentnie widać że te posty pisała jedna i ta sama osoba, te same zwroty tylko inne nicki
      W taki sposób pierze się mózgi mieszkańców Legionowa. Nie udało się wcisnąć cmentarza w Józefowie, działek obok Legionowskiego cmentarza nikt nie chce kupić…pozostał jedynie żal i ścisk zada bo biznes nie wypalił

   2. AA odpowiedz

    można i tak (chociaż moim zdaniem to wiadukt nie jest “obok” przejazdu i tunel jest potrzebny). Jak zauważyłeś była to dzielnica domów jednorodzinnych ale jak widzę – już NIE JEST. Nawet na Polnej która długo się opierała powstaje już nowy szeregowiec-apartamentowiec, że nie wspomnę o Kwiatowej, a na Roi to już istne blokowisko

 4. Asdf odpowiedz

  Trzeba było budować tam gdzie był od początku planowany czyli na Roi. Gdyby nie kilku mieszających tunelem na Roi już byśmy jeździli a tak nic nie powstanie.

  1. AA odpowiedz

   Asdf Rozłóż sobie mapę i się przyjrzyj zanim będziesz pisał bzdury. Nawet jeśli byłby zbudowany na Roi to i tak by nikt nim nie jeździł (w tunelu na odcinku dwudziestu paru metrów dwa zakręty o 90 stopni – już łatwiej poruszać się po podziemnym parkingu w Gondoli :)) Bardziej się obawiam, że nic nie powstanie i to akurat (oby nie) możesz mieć rację.

 5. Janek odpowiedz

  To są chyba jakieś jaja. Nie mogą normalnie, bez kantów i dziwnych kombinacji zbudować tego tunelu. Dlaczego nie chcą zrobić tego raportu oddziaływania na środowisko? Komu to przeszkadza?
  A może chodzi o to żeby pół miasta dalej stało w korkach???????????????????????

  1. Uszaty odpowiedz

   Bo z raportu by wyszło że nie da się spełnić norm środowiskowych. Dlatego nie chce go zrobić.

   1. AA odpowiedz

    Zdziwiłbyś się To zależy kto pisze raport. Raport środowiskowy pisze się tak, że albo spełnia normy, albo nie – w zależności jaka jest konieczność i na jaką okoliczność jest pisany.

    1. uszaty odpowiedz

     A do raportu środowiskowego można złożyć kontrraport i wtedy wychodzi czy ten pierwotny był pisany na zamówienie czy nie

     1. AA

      Błysnąłeś wysublimowanym poczuciem humoru

     2. uszaty

      na problemy ze słuchem jest Akustone

     3. AA

      Kontr raport ? pierwsze słyszę. Pewnie, że można i co? powiesić go “nad łóżkiem” czy rozdawać pasażerom w przejściu na dworcu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *