Facebook


LEGIONOWO. Centrum Komunikacyjne od lipca, kiedy operator?

2016-02-09 3:12:03

Z końcem maja zakończą się prace na obiektach Centrum Komunikacyjnego. Tymczasem, nie znany jest jeszcze termin ogłoszenia przetargu na firmę, która będzie zarządzać dworcem przez najbliższe 20 lat. Nie wiadomo też, czy KZB wystartuje w przetargu.

Mieszkańcy, którzy już od roku powinni korzystać z nowego dworca, mogą co najwyżej popatrzeć na jego budowę. A miejscy urzędnicy, co jakiś czas informują o zwiększających się kosztach inwestycji. Dzieje się tak, ponieważ pierwotny projekt Centrum Komunikacyjnego był przygotowywany przez legionowski ratusz w pośpiechu, przez co był niedopracowany i wielokrotnie zmieniany w czasie budowy. Ponadto w tym czasie nastąpiła zmiana wykonawcy inwestycji, co również wpłynęło na koszty. – Dotychczas zawarte umowy na budowę Centrum wynoszą ok. 43 mln zł z tego Szwajcarzy płacą 85 proc. kosztów kwalifikowanych – jakiś czas temu poinformowała Tamara Mytkowska, rzecznik prasowy UM.

Terminy oddawania prac
Tymczasem ratusz przedstawił przewidywane terminy zakończenia poszczególnych prac związanych z Centrum Komunikacyjnym. I tak budowa połączenia drogowego ul. Polnej z Piaskową ma potrwać do 31 marca. Przebudowa przejścia podziemnego ma zakończyć się do 30 kwietnia. Budowa parkingu wielopoziomowego od strony os. Piaski jest już zakończona, ale zagospodarowanie terenu z organizacją ruchu na wszystkich poziomach garażu i na terenie wokół garażu ma potrwać do 31 maja, tak jak budowa dworca. – Po wykonaniu wszystkich robót budowlanych nastąpi odbiór końcowy całej inwestycji, a później procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie poszczególnych obiektów. Szacujemy, że obowiązkowe kontrole przeciwpożarowe i nadzoru budowlanego potrwają co najmniej miesiąc od zakończenia budowy – informuje Kamil Stępkowski z Referatu Komunikacji Społecznej UM.

Miasto nie dysponuje służbami, ani środkami
Czy to oznacza, że już od lipca mieszkańcy będą mogli korzystać z parkingu wielopoziomowego, biblioteki multimedialnej i kas biletowych umiejscowionych w budynku nowoczesnego dworca? Tego nie wiadomo. Jak wiemy, z końcem ubiegłego roku radni poprzez uchwałę, pozwolili prezydentowi miasta na wydzierżawienie Centrum Komunikacyjnego na okres 20 lat, ponieważ jak przekonywał Roman Smogorzewski – miasto nie dysponuje odpowiednimi służbami oraz środkami finansowymi zapewniającymi pełną obsługę inwestycji. Tymczasem, nie został jeszcze określony termin ogłoszenia przetargu na operatora Centrum Komunikacyjnego. A dopóki nie będzie wyłoniony zarządca Centrum, to trudno sobie wyobrazić, aby mieszkańcy mogli korzystać z nowo powstałej infrastruktury.

Parking potrzebny od zaraz
Naturalnym wydawać by się mogło, że to miejska spółka KZB, która została powołana do zarządzania miejskimi nieruchomościami, weźmie udział w przetargu, a nawet będzie uprzywilejowana w tymże postępowaniu. Ogromny wpływ na politykę spółki wszak ma prezydent Roman Smogorzewski, który jako jednoosobowy przedstawiciel właściciela jakim jest miasto, mógłby nakłonić zarząd KZB do wystosowania swojej oferty. Pomimo wysiłków, nie udało nam się ustalić, czy w KZB myślą o przystąpieniu do przetargu, jednak byłoby dziwnym, gdyby miejska spółka nie podjęła takowej próby. Tymczasem niedawno PKP poinformowała o planach postawienia znaku zakazu wjazdu na rampę od strony os. Piaski. Cios dla kierowców tym większy, że jeszcze nie wiadomo, kiedy i za ile będą mogli zostawiać swoje pojazdy na wielopoziomowym parkingu. Jeśli miasto czegoś szybko nie wymyśli, czeka nas komunikacyjny zator w okolicach legionowskiego dworca.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *