LEGIONOWO. Centrum Komunikacyjne za 50 mln zł!

2016-04-01 6:39:20

Na ostatniej sesji rady miasta dowiedzieliśmy się, że na Centrum Komunikacyjne trzeba przeznaczyć dodatkowych ponad 5 mln zł i jak się okazuje, to może być jeszcze nie koniec dodatkowych kosztów. Oznacza to, że kwota całej inwestycji będzie bliska 50 mln zł!

– Dotychczas zawarte umowy na budowę Centrum wynoszą ok. 43 mln zł z tego Szwajcarzy płacą 85 proc. kosztów kwalifikowanych – jeszcze w styczniu poinformowała Tamara Mytkowska, rzecznik prasowy UM. Tymczasem na ostatniej sesji przy okazji omawiania korekty budżetu na 2016 rok, nieoczekiwanie od władz miasta dowiedzieliśmy się, że na Centrum Komunikacyjne trzeba przeznaczyć dodatkowe 5,2 mln zł. Po zsumowaniu tych kwot i uwzględnieniu kolejnych „niespodziewanych” kosztów, całość inwestycji będzie oscylowała w okolicach 50 mln zł! Powstaje pytanie, czy ktoś jeszcze w ratuszu ma kontrolę nad tymi wydatkami?

Dotacja ta sama
Jak poinformowali włodarze miasta, wzrost wydatków inwestycyjnych w tegorocznym budżecie jest przede wszystkim związany ze wzrostem wydatków na Centrum Komunikacyjne. Bowiem budowa wielopoziomowego garażu przy ul. Kościuszki zwiększy całość wydatków o kwotę 5 238 000 zł. – Chciałem zapytać o środki, które się pojawiają po stronie wydatków majątkowych, tj. 5 mln zł na Centrum Komunikacyjne, czy budowa garażu wielopoziomowego przy ul. Kościuszki również jest objęta tą samą formą szwajcarskiej dotacji, jak całe Centrum Komunikacyjne? – zapytał Leszek Smuniewski. W odpowiedzi usłyszał, że budowa wielopoziomowego garażu w ramach jednego projektu będzie dotowana przez Szwajcarów tak samo, jak pozostałe elementy Centrum Komunikacyjnego, tj. w 85 proc.

Jest ryzyko
– Pamiętam, jak żeśmy przystępowali do tego projektu, to Szwajcarzy nam wyznaczyli kwotę dofinansowania do 10 mln franków szwajcarskich. Czy to oznacza, że jeżeli przekroczymy tą kwotę w ramach budowy kolejnych obiektów, to górna kwota dofinansowania będzie podnoszona? – zapytał Józef Dziedzic. Zastępca prezydenta poinformował, że kwota jest ustalona i nie będzie podlegała zmianie. Jak przyznał, realizacja parkingu jest już na granicy tego dofinansowania. Dlatego istnieje ryzyko, że część kwot z tego programu nie zostanie sfinansowana w ramach szwajcarskiego programu. – Trudno dzisiaj powiedzieć, jaka to może być kwota i czy ona w ogóle wystąpi, ponieważ nie mamy jeszcze wszystkich przetargów rozstrzygniętych na wyposażenie Centrum. Może taka sytuacja wystąpić, niemniej nie będzie to duża kwota sądząc po naszych szacunkach – powiedział Marek Pawlak. Radni 19 głosami zaaprobowali zmianę tegorocznego budżetu, co w praktyce oznacza przeznaczenie dodatkowych ponad 5 mln zł na Centrum Komunikacyjne.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Więcej na temat tej inwestycji przeczytasz:

LEGIONOWO. Centrum Komunikacyjne od lipca, kiedy operator?

LEGIONOWO. Sprywatyzują Centrum Komunikacyjne

LEGIONOWO. Kto dokończy Centrum Komunikacyjne?

LEGIONOWO. Park&Ride przy Kościuszki z końcem roku?

LEGIONOWO. Kłopotliwy dworzec?

LEGIONOWO. Roman, why? – For money

LEGIONOWO. Ćwierć miliona za umeblowanie dworca

LEGIONOWO. Dworzec podrożał?

LEGIONOWO. Dworzec dopiero w 2016

Komentarze

1 komentarz

  1. Mieszkaniec odpowiedz

    To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji.
    Dostajemy za tego misia, jako konsultanci 20% ogólnej sumy kosztów i już. Więc im on jest droższy, ten miś tym… no? Koniaczek?
    Podwójny…Stać mnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *