LEGIONOWO. Co nas (po)rusza, czyli (prawie) wszystko o energii

2019-10-07 1:48:12

Skąd się bierze ciepło? Dlaczego na Mount Everest nie zaparzymy sobie herbaty? Po co baloniarzom rozgrzane powietrze? Dlaczego gwiazdy świecą? Skąd się bierze prąd elektryczny? Jak działają silniki? Na te i inne pytania odpowiemy podczas kolejnego pikniku naukowego w Poczytalni, który odbędzie się 12 października, w godzinach 11.00-14.00

Organizatorami pikniku są Fundacja Wega z Chotomowa oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie. Patronatu honorowego wydarzeniu udzielili Starosta Legionowski oraz Prezydent Miasta Legionowo.

Tematem przewodnim pikniku będzie szeroko pojęta energia i jej różnorodne formy. Podczas wydarzenia goście odwiedzą kilka stoisk, przy których dowiedzą się, m.in. czym jest ciepło, skąd się bierze i jak jest przekazywane; jak działają silniki cieplne; skąd się bierze światło i jakie są jego fascynujące właściwości; jak zbudowane są atomy; czym jest rozpad promieniotwórczy. Przy stoisku poświęconym elektryczności i magnetyzmowi będzie można sprawdzić, czy oba te zjawiska są ze sobą jakoś związane i jak właściwie wytwarza się prąd elektryczny w elektrowniach. Uczestnicy będą także eksperymentować z próżnią, oglądać widma pierwiastków, uczyć się, jak wykonać domowy elektromagnes, sprawdzać, jak działają baterie słoneczne i samochód na wodór.

Podobnie, jak w przypadku poprzednich pikników, i tym razem Fundacja Wega mogła liczyć na znakomitych partnerów. Akademia Korkey z Jabłonny przygotuje atrakcje na stoisko matematyczne; uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie przyjadą ze swoim sprzętem i zademonstrują uczestnikom, jak działają panele słoneczne; uczniowie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jabłonnie oraz Zespołu Szkolnego Millenium z Legionowa na czas wydarzenia staną się niezastąpionymi animatorami. Wojskowa Akademia Techniczna z Warszawy na potrzeby pikniku użyczy modeli silników samochodowych, swoje stoisko wystawi także firma Klocki i Spółka z Legionowa.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *