LEGIONOWO. Czy Szwajcarzy pozwolą?

2016-09-10 10:06:11

Zakończyły się prace na dwóch głównych obiektach Centrum Komunikacyjnego. Wielopoziomowy parking przy ul. Szwajcarskiej już działa, a w niedzielę 11 września nastąpi uroczyste otwarcie budynku dworca. Tymczasem, nie znany jest jeszcze terminu ogłoszenia przetargu na firmę, która będzie zarządzać dworcem i parkingami przez najbliższe 20 lat. Dlaczego?

O termin ogłoszenia przetargu na wyłonienie zarządcy obiektów Centrum Komunikacyjnego pytaliśmy ratusz nie raz. Podobnie jak i o wyliczenie kosztów, jakie będzie ponosiło miasta w zw. z eksploatacją dworca. Brak precyzyjnej odpowiedzi w pierwszym przypadku był tym bardziej zastanawiający, iż termin oddania dworca, zbliżał się nie ubłagalnie. Oznaczać to mogło, że „coś” stanęło na drodze do ogłoszenia przetargu, choć ratusz do tej pory nie chciał się do tego przyznać. Odpowiedź poznaliśmy dopiero na ostatniej sesji Rady Miasta, kiedy trzeba było wprowadzić poprawki budżetowe na 2016 rok, głównie za sprawą Multimedialnej Strefy Obsługi Pasażera (MSOP) zlokalizowanej w budynku dworca.

Na początek 124 tys. zł
– Mam pytanie o przesunięcie środków dla biblioteki miejskiej, ale nie tylko. Przesunięcia związane są z MSOP. 660 tys. zł na zakup komputerów, pojawia się 124 tys. zł na utrzymanie MSOP. Jak wygląda sprawa odnośnie ogłoszenia przetargu na najem powierzchni dworca i parkingu? Kiedy zostanie ogłoszony przetarg i jak będzie wyglądała kwestia finansowania Centrum Komunikacyjnego zaraz po otwarciu? – zwrócił się do prezydenta Leszek Smuniewski. Roman Smogorzewski zaczął udzielać wymijającej odpowiedzi. Wyjaśnił, że miasto przesuwa pieniądze na wyposażenie MSOP, którą nazwał „biblioteką miejską na miarę 21 wieku”. Dalej tłumacząc, że Mediateka zajmie przecież 2/3 powierzchni budynku dworca, a miasto zdaje sobie sprawę z wysokich jej kosztów i jest w stanie je pokryć.

Czekają na zgodę Szwajcarów
Dalej prezydent zapewniał, że budynek dworca jest pomyślany tak, żeby zarabiał. W związku z tym na parterze są powierzchnie do wynajmu, które mają przynosić dochody i zmniejszać koszty całego obiektu. – Budynek jest duży, ale chcę powiedzieć, że w 85 proc. jest sfinansowany z pieniędzy zewnętrznych i że przy okazji tego dworca zrealizowaliśmy odkładane przez wiele lat marzenie o nowoczesnej bibliotece. Przetarg nie jest jeszcze ogłoszony, gdyż czekamy na odpowiednią zgodę, a mamy ją obiecaną do połowy września i wówczas rozstrzygniemy przetarg. Do tego czasu wszystkie koszty związane z dworcem będzie ponosiło miasto. Jako, że głównym gospodarzem będzie biblioteka, to będziemy to finansowali za pośrednictwem głównego użytkownika tego obiektu (czyt. operatora – przyp. red.) – powiedział Roman Smogorzewski. Wówczas radny Smuniewski zapytał na czyją zgodę czekamy, prezydent odpowiedział – Szwajcarów.

p1160373

Czy Szwajcarzy od samego początku znali plany ratusza, co do wydzierżawienia Centrum Komunikacyjnego prywatnemu podmiotowi? Fot. DB

Szwajcarzy nie wiedzieli?
Co może oznaczać, że do tej pory Szwajcarzy, mogli nie wiedzieć o planach wydzierżawiania prywatnemu podmiotowi powstałej za ponad 50 mln zł inwestycji. Zatem ratusz musiał zdradzić swe plany dopiero całkiem niedawno lub Szwajcarzy dowiedzieli się o tym fakcie „okrężnymi kanałami” i zażądali wyjaśnień – tego nie wiemy. Ale przekazanie prywatnemu podmiotowi obiektów dworca bez wiedzy Szwajcarów mogłoby się skończyć katastrofalnie dla budżetu miasta, gdyż oznaczałoby to zwrot ok. 43 mln zł! Nadal też nie znamy dokładnych corocznych kosztów utrzymania całego Centrum Komunikacyjnego ponoszonych przez podatników, co jest zastanawiające, gdyż dla przyszłego operatora koszty te zostały wyliczone co do złotówki (1 mln 428 tys. zł netto). Wedle naszych wyliczeń dla miasta będą one przeszło 2 razy większe (nie wliczając kosztów Mediateki!), choć wiceprezydent Marek Pawlak zapewnia, że będą one na poziomie 300 tys. zł.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Więcej na ten temat przeczytasz:

LEGIONOWO. Ma być Szwajcaria

LEGIONOWO. Centrum Komunikacyjne za 50 mln zł!

LEGIONOWO. Centrum Komunikacyjne od lipca, kiedy operator?

LEGIONOWO. Sprywatyzują Centrum Komunikacyjne

LEGIONOWO. Dworzec wydrenuje nasz budżet

Komentarze

1 komentarz

  1. Jaś odpowiedz

    A dlaczego przetarg przecież mamy wspaniały twór zwany KZB. Oddać w zarządzanie i tyle, po co płacić prywaciarzowi.
    Ach zapomniałem przecież KZB to też podmiot prywatny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *