LEGIONOWO. Dlaczego chcą referendum – Seksistowskie teksty czyli jak Smogorzewski „wyleciał” z Platfotrmy Obywatelskiej

2023-07-19 2:22:06

Grupa mieszkańców zbiera podpisy w sprawie przeprowadzenia referendum o odwołanie ze stanowiska Prezydenta Miasta Legionowo Romana Smogorzewskiego. Wśród wielu zarzutów, jakie stawiają Smogorzewskiemu są m.in. nieetyczne zachowania, lekceważący stosunek w stosunku do współpracowników i mieszkańców, a także kompromitowanie miasta podczas publicznych wystąpień. W związku z tym, poniżej prezentujemy fragmenty tekstów, jakie opublikowaliśmy w 2018 r. po jednym z takich wystąpień

Seksistowskie teksty czyli jak Smogorzewski „wyleciał” z Platfotrmy Obywatelskiej

Ta ruda…., w tym miejscu wykonał wymowny gest…, po czym zachichotał. O innej wyraził się, że jest z nią kłopot, bo jest za ładna, kolejną określił jako panią od seksu. Tak podczas konwencji wyborczej prezydent miasta Legionowo Roman Smogorzewski przedstawiał kandydatki na radne

Niektórzy uczestnicy tego zgromadzenia (konwencji wyborczej w 2018 r.) mieli wrażenie, że Roman Smogorzewski jako kandydat na prezydenta miasta Legionowo, nie tylko żartuje, ale wręcz kpi z kandydatów na radnych z własnego komitetu (Porozumienie Samorządowe).

Oburzona przyjezdna

Konwencja wyborcza obecnego prezydenta miasta Legionowo, okazała się więc kwintesencją jego dotychczasowych rządów. Rubaszny, zadowolony z siebie 46 latek, najpierw winę za całe zło świata zrzucił na swoich przeciwników, a potem sypał dowcipami. Przy okazji przedstawiania kandydatek i kandydatów na radnych, żartował z nich, a nawet drwił. Nie zabrakło również seksistowskich tekstów pod adresem niektórych z nich. Przyzwyczajeni już do podobnych wypowiedzi oraz zachowań prezydenta Smogorzewskiego, być może nie zwrócilibyśmy na to uwagi, gdyby nie jedna z kobiet, która nie jest z Legionowa, a widziała część konwencji wyborczej Porozumienia Samorządowego.

Obleśne uwagi

Pani w średnim wieku była wręcz oburzona nie tylko traktowaniem kobiet, ale również lekceważącymi wypowiedziami na temat kandydatów. Jedną z kandydatek prezydent określił jako tą rudą…. i w tym momencie wykonał wymowny gest rękami, który zapewne miał wskazywać na szczegóły jej wyglądu. Inna z kandydatek usłyszała, że „jest z nią kłopot, bo jest za ładna” oraz ma „wiele innych walorów i kompetencji”. Wspomniał też, że może powiedziałby o niej jeszcze coś więcej, ale jego żona mogłaby być zazdrosna. Prezentacja kandydatek często kończyła się śmiechem prezydenta, który część internautów nazwała obleśnym. Kolejne kandydatki, mogły na przykład usłyszeć coś na temat swojego wyglądu albo że są „wręcz napalone”.

Skojarzenia prezydenta

O ostatniej kandydatce Smogorzewski powiedział po prostu: „pani od seksu” i wyjaśnił, że właśnie z seksem mu się ona kojarzy. Wspomniał też, że musi szybko porozmawiać z jej mężem. Kandydaci płci męskiej też nie mieli lekko. Jeden z nich usłyszał, że „Pan Bóg go nie oszczędza, bo ma trzy dziewczyny i czwartą, żonę” oraz napomknął coś jeszcze o chwili nieuwagi. Kolejny będący pracownikiem urzędu, którym kieruje Smogorzewski, został wręcz upokorzony. – „Bardzo chciał, prosił, wręcz błagał” – mówił rozbawiony prezydent. Jeszcze inny kandydat na radnego, zajmujący poważne stanowisko w miejskich strukturach, usłyszał: – „co to za imię, kto mu takie w ogóle wymyślił”.
Na zakończenie konwencji, poseł Jan Grabiec, który wychwalał czyny Smogorzewskiego i  wręczył mu szablę.

Idą w zaparte – nic się nie stało?

W piątek późnym popołudniem filmiki z bulwersującymi fragmentami konwencji Porozumienia Samorządowego zaczęły udostępniać ogólnopolskie portale, a także serwisy informacyjne.Gdy sprawa nabrał rozgłosu, pierwszą reakcją był post zamieszczony przez rzeczniczkę urzędu miasta:– „Wyrwane z kontekstu, zmanipulowane, wciągnięte w wojny polityczne. A kto był to wie, że odbyło się to wszystko z humorem i nikogo nie obraziło (…)” – napisała Tamara Boryczka z UM Legionowo.
Zaraz potem pojawiło się oświadczenie Romana Smogorzewskiego, które w założeniach miało zapewne wyciszyć sprawę. Czytamy w nim:
„Moim zamierzeniem nie było nikogo urazić, lecz przedstawić ich sylwetki i bardziej luźny i humorystyczny sposób. Niestety, wypowiedzi wyrwane z kontekstu mogą wprowadzać w błąd i mają na celu zdyskredytowanie mojej osoby w oczach mieszkańców w tym gorącym, przedwyborczym okresie. Przepraszam, jeśli ktokolwiek poczuł się urażony moimi słowami”.

Pękł parasol ochronny?

Oświadczenie Smogorzewskiego niewiele jednak dało. Bulwersujący temat podchwytywały kolejne stacje. Po godzinie, pojawił się w końcu wpis Jana Grabca, człowieka który według osób zorientowanych, do tej pory roztaczał nad Smogorzewskim parasol ochronny. ”Roman Smogorzewski złożył dziś rezygnację z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. Informuję jednocześnie, że nie był kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach samorządowych” – napisał Grabiec.

Paweł Szyling

Czytaj także:

LEGIONOWO. O co chodzi z ul. Kozietulskiego? Dlaczego domagają się referendum

LEGIONOWO. W jaki sposób Smogorzewski pomnaża majątek – Dlaczego chcą referendum

POWIADOMIENIE O ZAMIARZE PRZEPROWADZENIA REFERENDUMW SPRAWIE ODWOŁANIA PREZYDENTA MIASTA LEGIONOWO ROMANA SMOGORZEWSKIEGO PRZED UPŁYWEM KADENCJI

 

 

Komentarze

23 komentarzy

 1. Dariusz Nowak odpowiedz

  Piotr Kandyba – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego ·
  Serdecznie gratuluję Panie Prezydencie 👍 Mieszkańcy są dumni z pana działań !

  Tak w praktyce wygląda “rozwód” pomiędzy PO a prezydentem Smogorzewskim
  To z oficjalnego profilu prezydenta Smogorzewskiego na Facebooku z oficjalnej strony legionowo.pl

 2. bohdan odpowiedz

  Wyrzucili go z Platformy za kompromitujące wypowiedzi i za pijackie występy, najwyższy czas wywalić go z zajmowanego stołka, bo on nas wszystkich kompromituje

 3. Adam odpowiedz

  Nie rozumiem dlaczego PO w Legionowie dalej wspiera Smogorzewskiego. Przez to traci dużo wyborców. Wielu myślących ludzi nie będzie głosować na takie indywidua i wspierać “lokalnych mafii samorządowych”

 4. Cymes odpowiedz

  Największe zasługi dla miasta ma Edward Gierek, bo to w Jego dekadzie powstał Mazowiecki Kombinat Budowlany z fabryką domów i Legionowo z zapyziałej mieściny w powiecie Nowy Dwór Mazowiecki zmieniło się w prawdziwe miasto.

 5. Kolargol odpowiedz

  “Smogorzewski „wyleciał” z Platformy Obywatelskiej” – to wina Tuska!

  1. Marta odpowiedz

   Nie wina, a raczej zasługa, że nie chcą w partii tego typu ludzi, seksistów, kombinatorów, aferzystów itd. …

 6. Marek odpowiedz

  w odp. do Barbara
  Niech się pani dowie, kto jest szefem a raczej szefową lokalnej PO. I czy przypadkiem nie utrzymuje bliskich stosunków z Romkiem. To powinno pani wiele wyjaśnić…

 7. Barbara odpowiedz

  A ja myślałam, że on jest w Platformie i tylko dlatego na Platformę nie głosowałam. Swoją drogą dziwię się dlaczego popiera go nadal, po tych wszystkich kompromitujących ekscesach, lokalna PO.

  Czy ci wszyscy ludzie są od niego uzależnieni?

 8. Marek odpowiedz

  To prawda, za prezydenta Kicmana Legionowo było rozkopane ale tylko dlatego, że była budowana infrastruktura, bo miasto buduje się od dołu, a nawet od podziemi. Bez tego miasto nie mogłoby się rozwijać.
  Jednak dzięki niemu miasto zostało podłączone (ścieki) do oczyszczalni Czajka, zbudowano kolektory rozprowadzające ciepło do osiedli mieszkaniowych, powstał sąd rejonowy, opracowano plan zagospodarowania przestrzennego dla całego Legionowa (2001 r.). Zaplanowano w nim więcej przepraw przez tory niż powstało do dnia dzisiejszego. Uruchomił przejazd kolejowy na Piaskach (później na kolejną przeprawę trzeba było czekać kilkanaście lat tzn. do 2014 r. – tunel na przystanku.
  A trzeba pamiętać, że nie było jeszcze unijnych funduszy i wtedy samorządy bardzo cienko przędły.

  1. Jolanta Ćwiklińska odpowiedz

   To , co piszecie o początkach funkcjonowania samorządu legionowskiego , to prawda . Zaznaczam , że nie należę do jego fanklubu , ale obiektywnie trzeba potwierdzić – czasy były inne , warunki finansowania inne , trudno porównać z obecnymi możliwościami . Do wymienionych wyżej dokonań należy dorzucić jeszcze szkołę nr 4 , szkołę specjalną , basen przy szkole nr 6 , przedszkole oraz szkołę zawodową przy ul. Targowej , rozbudowę LO i nową halę sportową – tak , drodzy mieszkańcy , dzisiaj to zadanie powiatu , ale wybudowało to miasto z własnych pieniędzy .
   Latwo nie było , ale miasto zaczęło się rozwijać .
   Sąd owszem powstał , ale niewiele osób wie , jak walczył o ten sąd , głównie o wydział ksiąg wieczystych , który początkowo miał pozostać w Nowym Dworze Mazowieckim . Udało się .
   Nie pamiętam , żeby się tak przechwalał i lansował , nie pamiętam też ,żeby prezentował takie chamstwo , brak szacunku dla ludzi , ośmieszanie ich i poniżanie , jak to robi Smogorzewski .

 9. Adam odpowiedz

  Chyba słabo idzie zbieranie podpisów , skoro wyciągane są wszystkie minusy Smogiego. Zresztą wybory zdecydują i znowu będzie płacz Michalskich czy innych Kalinowskich że przegrali z kretesem. Tak jak wyciąganie Kicmana – Bądźmy szczerzy , co się działo w Legionowie za jego czasów? Nic, totalna stagnacja. A teraz to wielki obywatel Legionowa. Tylko nikt nie wie za co.

  1. Victor odpowiedz

   Po 20 latach rządów Romusia nie ma najmniejszego sensu odwolywania się do Prezydenta Kicmana, działającego jeszcze przed wejściem do Unii i bez unijnej kasy. Równie dobrze można się odwoływać do Mieszka I, to był inny świat. Problem dla Romcia jest w tym, ze Kicman swój egzamin wobec wyborców zdał, może nie celująco ale zdał. Romuś, jaki jest ( podobnie jak koń) każdy widzi.

   1. Zenon odpowiedz

    @Victor: “Prezydenta Kicmana, działającego jeszcze przed wejściem do Unii i bez unijnej kasy.”.

    Przeczytaj trollu ze zrozumieniem mój post: Zenon20 lipca 2023 at 13:33.

    ❗️Przestań trollu fałszować historię naszego miasta.❗️

    1. Victor odpowiedz

     Zenonie, nie będę studiować szamba, które wylewasz, ja w ściekach nie robię

  2. Dariusz Nowak odpowiedz

   Referat Propagandy i Ogłupiania Mieszkańców wprowadza stałe elementy gry i od jakiegoś czasu rozgrywa byłym prezydentem Kicmanem
   To jest typowa chamska prowokacja i dezinformacja która powinna być karana, na szczęście są ludzie jak Marek czy ja którzy doskonale pamiętają ile zawdzięczamy Panu Kicmanowi
   Dokładnie tak, przebudowę miasta zaczyna się od dołu, zrobił to Kicman w dodatku bez żadnego zewnętrznego wsparcia
   “Zbawca” Legionowa Smogorzewski przyszedł na “gotowe” ale do tej pory nie powstała chociażby kanalizacja deszczowa

   1. Zenon odpowiedz

    @Dariusz Nowak: “Dokładnie tak, przebudowę miasta zaczyna się od dołu, zrobił to Kicman w dodatku bez żadnego zewnętrznego wsparcia”.

    ❗️Przestań trollu fałszować historię naszego miasta.❗️

    Na początek zapoznaj się np. z opracowaniem: “80 LAT LEGIONOWA MATERIAŁY Z SESJI POPULARNO – NAUKOWEJ MAJ 1999” – Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Legionowa.
    Tam jest między innymi relacja Pana prezydenta Kicmana, który powiedział tak w sprawie odprowadzenia ścieków z miasta:
    “Ścieki z Legionowa odprowadzane były bezpośrednio do Wisły, a ujście rury kanalizacyjnej, zresztą maksymalnie wypełnionej, co nie pozwalało na dołączenie do sieci choćby jednego nowego budynku, znajdowało się tuż obok jednego z najcenniejszych zabytków
    w naszym rejonie – pałacu w Jabłonnie. Pierwszą decyzją, którą podjęły władze samorządowe Legionowa było połączenie miejskiej sieci kanalizacyjnej z oczyszczalnią ścieków „Czajka”. Dzięki zaangażowaniu wielu osób zakładany efekt osiągnęliśmy w krótkim czasie.
    Sukces zawdzięczamy zrozumieniu i współfinansowaniu wraz z gminą tej jakże ważnej inwestycji przez wojsko, policję, Urząd Wojewódzki i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska”.

    1. Dariusz Nowak odpowiedz

     Nie porównuj ówczesnych reali do czasów współczesnych, to były zupełnie inne realia społeczno-ekonomiczne
     O ile mnie pamięć nie myli to Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska” udzielił na ten cel pożyczki którą trzeba było później spłacić
     Mam dostęp do tych materiałów, nie będę tu cytował fragmentów, czytelnikom polecam zapoznanie się z tymi materiałami, są bez problemu dostępne w sieci
     Wtedy czytelnicy sami wyciągną wnioski czy za Kicmana “nie działo się nic” czy jednak …

     1. Zenon

      @Dariusz Nowak: jak masz “dostęp do tych materiałów” to dlaczego pisałeś “zrobił to Kicman w dodatku bez żadnego zewnętrznego wsparcia”?
      Dla jasności: prezydenturę Pana Kicmana oceniam tak wysoko, że aż przełomową dla współczesnej historii naszego miasta.

    2. Waldek odpowiedz

     Historię warto znać, to prawda również tę najnowszą. Proponuje dlatego zapoznać się z nagraniem ostatniej (28 czerwca br.) sesji Rady Miasta Legionowo.
     Prezydent Smogorzewski chwali się tam oszczędnościami, które mają polegać na tym, że wody opadowe z miasta, dzięki jego pomysłowi, zamiast wsiąkać
     w grunt na wydzierżawionej na ten cel działce, odprowadzane są znowu wprost do Wisły.
     Czyli w zakresie wód opadowych Roman odwraca po 20 latach to, co kiedyś zrobił Kicman.

     1. Zenon

      @Waldek: tak całkowicie zgadzam się z Tobą. Ta woda, która spada nam darmo z chmur to nasza legionowska woda i w naszym interesie mieszkańców miasta jest jak najlepiej ją wykorzystać dla naszych lokalnych potrzeb np. podlewanie ogródków, trawników…..
      Pozdrawiam

     2. Waldek

      W odp. do Zenon
      Słyszałem o ustawie Prawo wodne, która między innymi reguluje odprowadzenie i zagospodarowanie wód opadowych.
      Słyszałem też o tym, że wody deszczowe powinny wsiąkać w grunt jak najbliżej miejsca opadów. Najgorszym rozwiązaniem, powodującym suszę hydrologiczną oraz sprzyjającym powodziom i lokalnym podtopieniom, jest natomiast odprowadzanie deszczówki kanałami wprost do rzek. Tak jak to właśnie wymyślił sobie Smogorzewski. To, co robi się z deszczówką w Legionowie, to najgłupsze i szkodliwe dla wszystkich rozwiązanie. W dodatku trzeba ponosić z tego tytułu bardzo wysokie opłaty.

     3. Zenon

      @Waldek: słyszałeś coś o ustawie Prawo wodne (Dz.U. 2022 poz. 2625), która między innymi reguluje odprowadzenie i zagospodarowanie wód opadowych?
      Prezydent Smogorzewski może mieć przeróżne pomysły w tym zakresie, ale ich realizacja musi być zgodna z postanowieniami i wymaganiami tej ustawy.

  3. Kolargol odpowiedz

   Radny Andrzej Kalinowski z PiS w Legionowie, podobno świetnie się ustawił i został dyrektorem Centralnego Ośrodka Sportu. W 2019 roku odebrał srebrny medal „Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego” od PKOl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *