Facebook


LEGIONOWO. Dlaczego nie jesteśmy w I Strefie biletowej?

2019-01-30 7:05:56

Mieszkańcy Legionowa zastanawiają się dlaczego Legionowo nie jest włączone do pierwszej strefy biletowej. Stosowną interpelacje w tej sprawie złożył radny Grzegorz Kowalski. Problemem jest koszt przyłączenia naszego miasta do I strefy biletowej


W grudniu zeszłego roku radny Grzegorz Kowalski zainteresował się powodem, przez który Legionowo nie jest włączone do I Strefy biletowej. Jak napisał radny, pytanie to spowodowane jest dużą ilością sygnałów od mieszkańców Legionowa z zapytaniem dlaczego nasze miasto nie jest włączone do pierwszej strefy biletowej. Odpowiedź okazała się banalna – fundusze.

7 mln to za mało

Dofinansowanie komunikacji ZTM, KM, SKM w roku 2019 jest planowane na kwotę 7 mln 100 tys. (1,5 mln autobusy ZTM i 5,6 mln pociągi SKM i KM). Są to pieniądze na dotację związaną ze wspólnym wykonywaniem zadań w zakresie lokalnego transportu zbiorowego, z m.st. Warszawa. Ponadto miasto utrzymujemy trzy linie dowozowe, których koszt w 2019 roku to 644 tys. zł. Biorąc ogólne wyliczenia przeprowadzone przez Zarząd Transportu Miejskiego koszt przyłączenia Legionowa do I strefy biletowej kształtuje się na poziomie około 15 mln zł.

Zgoda innych gmin

Jak poinformował prezydent najważniejszym czynnikiem jest zgody m.st. Warszawy na przyłączenie się Legionowa do I strefy. Z informacji uzyskanych przez radnego drugim ważnym czynnikiem jest akceptacja warunków I Strefy przez Gminę Jabłonna oraz Gminę Nieporęt, ze względu na linię 736.

Inni płacą mniej

W I strefie biletowej obecnie znajdują się Gminy Marki i Łomianki oraz z racji położenia Ząbki, ale jedynie w zakresie „autobusowym”. Jak zapewnia prezydent w tych 3 gminach I strefa obowiązuje jedynie na przejazdach autobusowych, które są najmniej kosztowne. Mieszkańcy naszej gminy, którzy posiadają kartę legionowianina za bilety miesięczne i kwartalne płacą kwoty zbliżone do cen biletów w I strefie.

KT

Komentarze

1 komentarz

  1. Jorgi odpowiedz

    Dobrze że ceny spadły, ale tłok jest zabójczy…trzeba conajmniej podwojenia kursów w szczycie…a to kosztuje. Jak miasto odzyska 11 mln za dworzec, może się uda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *