LEGIONOWO. Do NIEPEŁNOSPRAWNYCH – jedni stają przodem, a drudzy tyłem

2021-04-23 6:38:21

 

Przy budynku starostwa w Legionowie wyznaczono 11 miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Tymczasem legionowski ratusz ma tylko 3 takie miejsca, w tym 2 w garażu podziemnym, który jest zamknięty…


Sprawą zajęliśmy się po interwencji jednego z czytelników. Z powodu konieczności wymiany dowodu osobistego oraz paszportu musiał on kilkukrotnie odwiedzić legionowski ratusz. Okazało się jednak, że jako osoba poruszająca się na wózku, miał on olbrzymie problemy z dostaniem się do budynku ratusza. Dlatego postanowiliśmy zbadać sprawę

Zajęte miejsce dla niepełnosprawnych

Nasz czytelnik przyjeżdżał do magistratu samochodem o różnych porach dnia i zawsze długo szukał miejsca do zaparkowania. Zorientował się, że miejsce dla osób niepełnosprawnych jest tylko jedno na wewnętrznym podwórku ratusza. Niestety miejsce to zawsze było zajęte przez ten sam samochód. Zdaniem czytelnika, najwyraźniej osoba ta musi być pracownikiem magistratu. Potwierdzili to również inni czytelnicy, którzy wielokrotnie widzieli ten sam biały pojazd na „niebieskiej kopercie”. W związku z tym zapytaliśmy o miejsca dla osób niepełnosprawnych przy Centrum Administracyjno – Informacyjnym w Legionowie, bo tak szumnie brzmi oficjalna nazwa budynku ratusza.

2 miejsca, ale w zamkniętym garażu

Z odpowiedzi rzecznika ratusza wynika, że wyznaczono tam 3 miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Dwa w garażu podziemnym i jedno na zewnątrz. Dla porządku należy dodać, że na terenie Centrum zatrudnionych jest ok. 300 osób, a liczba przewijających się tam petentów jest wielokrotnie większa. W odpowiedzi rzecznika ratusza zabrakło nam jednak informacji, że garaż podziemny (z 2 miejscami dla niepełnosprawnych) zamknięty jest do odwołania, jak głosi umieszczona przed wjazdem do niego kartka. Nota bene nie ma tam nawet tablicy informacyjnej o istnieniu tego parkingu, nie mówiąc już o znajdujących się w nim miejscach dla niepełnosprawnych. A więc w rzeczywistości przy ratuszu miejsce dla osób niepełnosprawnych jest tylko jedno. I jak twierdzi nasz czytelnik, a także potwierdzają inni, notorycznie jest ono zajęte przez ten sam biały samochód.

11 miejsc przy starostwie

Zgoła odmienna sytuacja jest przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Legionowie na Łajskach, które postanowiliśmy sprawdzić dla porównania. Tam pomalowane na niebiesko koperty dla osób niepełnosprawnych widać przed samym wejściem. Z naszych informacji wynika, że w samym urzędzie oraz innych mieszczących się tam instytucjach pracuje od 320 do 350 osób. Natomiast liczba petentów, w naszej ocenie, jest porównywalna do tej w legionowskim ratuszu, a nawet mniejsza. Docierały też do nas sygnały od czytelników ws. problemów z parkowaniem przed starostwem. Skarżono się tam z kolei, że miejsc wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych, przed głównym wejściem jest zbyt wiele. Okazuje się, że wyznaczono tam aż 11 takich miejsc, 7 znajduje się od frontu, 2 na tyłach budynku oraz 2 kolejne przy budynku B.

Najważniejsze samopoczucie

Brak miejsc dla osób niepełnosprawnych nie psuje jednak samopoczucia rządzącym miastem. Przekonuje o tym bardzo rozbudowana zakładka opisująca liczne ułatwienia dla niepełnosprawnych, zamieszczona na stronie internetowej Urzędu. Zwrócił nam na to uwagę właśnie czytelnik, który zauważył poważną dysproporcję pomiędzy tym, co tam przeczytał, a rzeczywistością. Podobnie jest z wyjaśnieniami Urzędu – Liczba i sposób urządzenia miejsc postojowych została dostosowana do wymagań ustalonych w decyzji w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i pozwolenia na budowę – czytamy w informacji ratusza. A także, iż Urząd Miasta nie miał dotychczas zgłoszeń dotyczących niewystarczającej liczby miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych oraz że osoba niepełnosprawna może uprzedzić telefonicznie Urząd o swojej wizycie. ..

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *