LEGIONOWO. Drastyczna podwyżka – Śmieci 3 razy droższe!

2019-09-02 3:44:40

W środę 28 sierpnia podczas Sesji Rady Miasta Legionowo miejscy radni mają przypieczętowali podwyżkę cen odbioru odpadów. Cena za segregowane odpady została wywindowana do 28 zł z dotychczasowych 10 zł od osoby. Zaś koszt odbioru odpadów nieprzesegregowanych wzrosł do 56 zł z obecnych 20 zł, od jednego mieszkańca


Obecnie obowiązująca umowa z wykonawcą odbierającym odpady komunalne kończy się 30 września br. Dlatego został ogłoszony nowy przetarg na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w Legionowie.
Od października opłaty za odbiór odpadów znacznie wzrosną podobnie jak to się dzieje w innych gminach. Uzasadnieniem dla nawet 3 -krotnej podwyżki cen, ma być konieczność pokrycia z tych opłat kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami. A więc również kosztów przechowywania, przetwarzania oraz utylizacji odpadów.
Do upływu terminu składania ofert, złożone zostały dwie oferty. Oferta obecnego operatora tj. Konsorcjum firm MS-EKO sp. z o.o. i EKO- MAX Recykling sp. zo.o. była z tych dwóch niższa, ale wyższa w stosunku do poprzedniej, kończącej się umowy. Oferta opiewa na kwotę 1 mln. 350 tys. zł miesięcznie i ma obowiązywać od dnia 1 października 2019 r. do dnia 30 czerwca 2021 r.
Dotychczas obowiązujące stawki opłat wynosiły: 10 zł miesięcznie za odpady segregowane od osoby oraz 20 zł za odpady nie segregowane. Radni uchwalając nowe stawki, zgodnie z projektem przedłożonym przez prezydenta, doprowadziły do 3-krotnego wzrostu. Wyniosą one: 28,00 zł miesięcznie za odpady segregowane od osoby oraz 56,00 zł miesięcznie za odpady niesegregowane.

Paulina Nowicka

Komentarze

6 komentarzy

 1. Lutek odpowiedz

  Dziś w Uwaga TVN (6 .09.19) wyemitowano reportaż jak to Unia radzi sobie z recyklingiem. Wszystkie odpady, które zostaną wyeksportowane ujmowane są w sprawozdaniu jako “poddane recyklingowi”. De facto naczepy wiozą zwykłe śmieci komunalne (nie nadające się do przetworzenia) w celu późniejszego zakopania lub podpalenia.
  Zakazać transgranicznego przemieszczania odpadów, na których zarabia mafia śmieciowa i problem będzie rozwiązany

 2. rewolwwer odpowiedz

  W PiS du z rzadami tej zmiany

 3. Daro odpowiedz

  Podaję za fbserwis.pl

  1 stycznia br. weszło w życie obwieszczenie Ministra Środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na 2019 rok, czyli tak zwana „opłata marszałkowska”. To ona w dużej mierze odpowiada za wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów, a przez ostatnie 4 lata wzrosła aż kilkukrotnie. W 2014 r. jednostkowa stawka opłaty dla pozostałości z sortowania wynosiła 73,60 zł za 1 tonę – obecnie opłata ta wynosi 170 zł, a w roku 2020 będzie to aż 270 zł (oznacza to, że firma, która przyjęła na składowisko 100 tys. ton odpadów w 2014 zapłaciła 7,36 mln zł, podczas gdy w 2020 roku zapłaci prawie 20 mln więcej). Wzrost opłat środowiskowych znacząco wpływa na koszty prowadzenia działalności, a co za tym idzie przedsiębiorcy zajmujący się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów są zmuszeni przenosić część kosztów na osoby korzystające z ich usług, czyli po prostu podnosić ceny.

  Czyli jak rozumiem to nie koniec podwyżek

 4. Maximus Segregatus odpowiedz

  Trzeba wiedzieć, że w odróżnieniu od Polski – w krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty obywatelskie za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. JEST TO TAK ZWANY SYSTEM NATURALNEGO MONOPOLU GMINNEGO OKREŚLANY JAKO “IN HOUSE”. Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie – są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach… Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt – że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”…
  Mimo tej prostej i trafnej diagnozy ilustrującej to że wpuszczenie czynnika chciwości do usług komunalnych w odpadach generuje nieustający wzrost comiesięcznych opłat polskich rodzin – nadal wielu rżnie głupa, że wystarczy dobrze napisana specyfikacja przetargowa na wyłonienie operatora kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach mieszkańców… Jeśli jedynym zadaniem gmin i ich związków jest ogłaszanie przetargów na wyłanianie tych co chcą wygodnie żyć z comiesięcznych opłat polskich rodzin – to mamy niekończący się wyścig cen według scenariusza – pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523 … Elementami tego scenariusza są liczne pożary odpadów na składowiskach i w halach – bo to daje dodatkowe dochody od ubezpieczycieli… PORZUCONE „NICZYJE” ODPADY USUWANE NA KOSZT PODATNIKA z lasów i zagajników – TO TEŻ ZJAWISKO NIEZNANE W INNYCH KRAJACH EUROPY… Latające drony nad składowiskami i 24-godzinny monitoring śmieci – to wstydliwa specyfika polskiego systemu odpadów pod specjalnym nadzorem… Miejmy nadzieję, że w następnej kadencji rząd POsprząta również i to – i zajmie się implementacją unijnych zasad systemowych polegających na przejęciu gospodarki odpadami przez zakłady użyteczności publicznej non-profit i wyeliminowaniu czynnika chciwości – tak jak jest to w krajach których osiągnięcia wyznaczają standardy w tej dziedzinie dla całej Europy… A UOKiK rżnie głupa i odwraca kota ogonem…

 5. Klar odpowiedz

  Na stronie UOKiK opublikowany został obszerny Raport „Badanie rynku usług związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi w gminach miejskich w latach 2014-2019” z sierpnia 2019 – data publikacji 2019.08.28 i tam dokładnie została przeanalizowana ta sprawa w skali Polski.
  Link do tego Raportu:
  http://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15715

 6. Robert odpowiedz

  Na stronie UOKiK opublikowany został obszerny Raport „Badanie rynku usług związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi w gminach miejskich w latach 2014-2019” z sierpnia 2019 – data publikacji 2019.08.28 i tam dokładnie została przeanalizowana ta sprawa w skali Polski.
  Link do tego Raportu:
  http://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15715

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *