LEGIONOWO. Drogę Krajową przedłużą do Zegrza

2018-01-03 2:03:57

Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział modernizację dłuższego odcinka DK 61 niż planowano wcześniej i likwidację ostatniego wąskiego gardła na trasie do Serocka. Przebudowa, która rozpocznie się w 2020 r. ma dotyczyć odcinka trasy od Centrum Szkolenia Policji (CSP) do Zegrza. Wcześniej planowano tylko odcinek od wiaduktów w Legionowie do CSP. Na wysokości ul. Długiej ma także powstać kładka dla pieszych nad ul. Zegrzyńską ułatwiająca przemieszczanie się z osiedla Piaski do kościoła oraz na Bukowiec


W środę 3 stycznia o godz. 10.00 w Legionowie, u zbiegu ulic Długiej i Zegrzyńskiej, odbył się briefing prasowy ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka i podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Marka Chodkiewicza w/s przebudowy Drogi Krajowej nr 61 (DK 61).

Zapadła decyzja

Na wstępie minister Błaszczak poinformował, że zapadła właśnie decyzja o przebudowie DK 61 na odcinku Legionowo (CSP) – Zegrze. Stwierdził, że jest to inwestycja, która podniesienie poziom bezpieczeństwa – Cieszę się z tej inwestycji, także jako poseł ziemi legionowskiej. To szlak drogowy, który jest bardzo mocno uczęszczany w ruchu lokalnym i dalekobieżnym, np. podczas wyjazdów na Mazury. Lepsza droga to także wyższy poziom bezpieczeństwa na polskich drogach – powiedział Mariusz Błaszczak. Z kolei wiceminister Chodkiewicz potwierdził, że 22 grudnia 2017 r. podpisał pozwolenie na rozpoczęcie prac przygotowawczych do przebudowy odcinka trasy 61 Legionowo – Zegrze, które będą prowadzone w latach 2018-2019. Sama zaś modernizacja ma ruszyć w 2020 r.

Zniknie ostatnie wąskie gardło

Obecnie realizowany jest etap III modernizacji DK 61 w Legionowie tj. przebudowa ciągu drogi o długości 1,8 km od wiaduktów do Centrum Szkolenia Policji (CSP). Umowa na projekt i wykonanie tego odcinka zawarta została 25 lipca 2017 r. Inwestycja będzie kosztowała 45,74 mln zł., a zakończenie prac jest planowane na sierpień 2020 r. Tymczasem do tej pory nie było informacji o terminie modernizacji kolejnego odcinka tzn. od CSP do Zegrza, a właściwie do ronda w Nieporęcie. A więc wąskie gardło istniałoby nadal, przesunęłoby się tylko o niespełna 2 km w stronę Serocka i nadal powodowałoby utrudnienia komunikacyjne w Legionowie i całym powiecie. Dlatego dopiero dzisiejsza zapowiedź rozpoczęcia przebudowy kolejnego, ostatniego już odcinka DK 61 pomiędzy Legionowem i Serockiem, jest tą informacją, na którą od dawna oczekiwali mieszkańcy.

Odcinek do Zegrza

Nie zmodernizowana droga krajowa od wielu lat jest powodem wielu problemów dla mieszkańców. – Droga krajowa nr 61 jest jedną z najważniejszych arterii wyprowadzających ruch ze stolicy w kierunku północnym, z dużym udziałem ruchu pojazdów ciężkich (…). Dlatego minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podjął decyzję o skierowaniu do realizacji odcinka tej trasy od Legionowa do Zegrza. Dzięki temu zniknie ostatnie wąskie gardło na trasie Warszawa – Serock – mówił wiceminister Chodkiewicz. Poinformował także, iż obecnie średni dobowy ruch na DK 61 na odcinku Legionowo – Zegrze to ponad 16 tys. pojazdów/dobę. W ramach rozbudowy odcinka DK 61 o dł. ok. 4,5 km ma powstać dwujezdniowa, czteropasmowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). – Liczymy, że w perspektywie będzie tędy przejeżdżać 30 tys. poj. /dobę, a prędkość będzie wynosić 80 – 100 km/h – mówił wiceminister Chodkiewicz.

Kładka nad Zegrzyńską

Tymczasem rozpoczęła się już wycinka drzew wzdłuż ulicy Zegrzyńskiej. Jest to realizacja III etapu tzw. przejścia przez Legionowo, który ma zakończyć się w 2020 r. Wycinka prowadzona jest po obu stronach jezdni na długości prawie 2 kilometrów. Część drzew została już wycięta. Wstępnie prace mają skończyć się na wysokości CSP, na granicy Legionowa z Michałowem-Reginowem na ulicy Wolskiej. Podczas briefingu minister Błaszczak przekazał również informację, że w ramach tego etapu powstanie kładka dla pieszych nad ulicą Zegrzyńską. Ma być ona zrealizowana na wysokości ul. Długiej i łączyć osiedle Piaski z Bukowcem. Będzie ona stanowić duże ułatwienie dla mieszkańców umożliwiając między innymi bezpieczną przeprawę na ruchliwą trasą do kościoła, do sklepu czy szkoły.

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

23 komentarzy

 1. Wkurzony odpowiedz

  Na razie mamy falstart. Trzy terminy za nami ,, WSTYD,,

 2. elwuo odpowiedz

  Jak zobaczę, to uwierzę.

 3. Jerzy odpowiedz

  Po 8 latach rządów PO rozczarowanie było na tyle duże, że ludzie dali PiS-owi mandat na samodzielne rządzenie i to jest najlepszym komentarzem do tego co było!. natomiast wracając do tego co jest to widzę jak inwestycja rusza. Plany i decyzje zatwierdzone, przetarg rozstrzygnięty, a pilarze wycinają drzew z pasa jaki zajmie nowa droga 61. I jeszcze jedno zdanie do Waldka14l – mam nadzieję, że nie próbuje Pan porównać pozycji pana Błaszczaka w PiS i rządzie do “pozycji ” panów Grabca czy Sogorzewskiego w PO – tego po prostu nawet nie wypada porównywac bo to najzwyczajniej dwa światy.

 4. Adam odpowiedz

  Przez 2 lata nic nie robili a teraz jeszcze tyle lat czekania?! Miała być “dobra zmiana” a jest rozczarowanie…

  1. Waldek 14l odpowiedz

   i będzie jeszcze większe…
   Bo teraz to jest Minister Wojny, co on może w takich przyziemnych sprawach jak droga średnicowa przez Legionowo?

 5. kk odpowiedz

  Dziękujemy Panie Ministrze!

 6. Edwin Zezoń odpowiedz

  “Gościu” ten naczelny “policmajster” jak nazywasz ministra Błaszczaka jest również, a może przede wszystkim naszym posłem i chwała mu za to, że będąc ministrem nie zapomniał o swoich poselskich obowiązkach wobec nas. Był dobry jako szef MSWiA, jest dobry jako poseł i będzie zapewne dobry jako minister obrony narodowej.

 7. gość odpowiedz

  Jak bardzo musi upaść kraj, żeby budową szpitali i dróg zajmował się naczelny policmajster.

  1. z miasta odpowiedz

   Jak bardzo upadli pracownicy ratusza, że jak zajmował się tym podnaczelny od cyfryzacji to wmawiali mieszkańcom sukces…

   1. upadły odpowiedz

    jakim to kołtunem trzeba być upadłym by zaprzedać wiare dla mamony, bałamucic niewiasty w nowym samochodzie a potem z uśmiechniety ryjem łgarstwa opowiadać na wizji…..

 8. Edwin Zezoń odpowiedz

  SUPER WIADOMOŚĆ!!! Nie zamierzam krytykować poprzednio rządzących i ich kolegów na naszym terenie, bo efekty ich “pracy” widać aż nadto – szkoda, że głównie kojarzymy ich z propagandowymi bilbordami i zdjęciami w lokalnej prasie jako pasażerów lub prowadzących “przedwyborczy pociąg” do Zegrza. Okazało się, że jednak politykę można uprawiać inaczej, bez wciskania nam w oczy swoich twarzy z gigantycznych bilbordów oraz propagandowej przedwyborczej zawieruchy. Teraz na szczebli rządowym zapadają konkretne decyzje dla ludzi,a co najważniejsze poparte konkretnymi pieniążkami. Będzie więc szpital, będzie rozbudowa drogi DK 61 na odcinku od Legionowa do Zegrza, a także połączenie kolejowe do Zegrza. Naprawdę gratuluję takiego stylu i efektów pracy, oraz tego, że rządzący naprawdę słuchają ludzi i rozwiązują ich problemy.
  Do realizujących i wspierających ten projekt mam jeszcze jedną prośbę. Otóż w poprzednim (nieważnym już) projekcie uwzględniono dwa pasy ruchu w każdym kierunku, następnie pas zieleni i drogę lokalna, a za nią ekrany. Mieszkańcy Michałowa Reginowa (i nie tylko), bardzo proszą o to aby do dwóch pasów ruchu w każdym kierunku dołączyć bezpośrednio trzeci – ten lokalny ( na wzór ulicy Modlińskiej w Warszawie). Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli wielu naszym rodzinnym firmom przetrwać, ale nie spowoduje też utraty wpływów do budżetu gminy. W Michałowie Reginowie były już spotkania i konsultacje przy poprzednim projekcie, ale wówczas słuchano nas jak św….a grzmotu. Dlatego teraz mam nadzieję, że przy kolejnych konsultacjach i nowym planie oraz nowej decyzji środowiskowej oddziaływania DK 61 na środowisko nasze postulaty zostaną uwzględnione.
  Kończąc, w imieniu wielu mieszkańców Michałowa Reginowa dziękuję Panu Ministrowi za tak skuteczną walkę (na forum rządu) o rozwiązywanie naszych lokalnych problemów – Z wyrazami szacunku Edwin Zezoń

 9. wkur***ny odpowiedz

  Grunt że propagandowy brukowiec wydawany dla niepoznaki pod szyldem KZB może wytykać skok “na punkty wyborcze”, zapomniając chyba (oczywiście że nie zapominając! nie bądźmy naiwni, to czysta obłuda) o zdjęciu dwóch tłusciochów maszerujących wiaduktem, przy wzniosłym haśle “nasz wspólny sukces” tuż przed wyborami parlamentarnymi, w których Jaś startował na Grabca i obiecywał komunikację na tip top z warszawą, w ramach… metropolii :)) Potem rakiem się z tego wszystkiego wycofał, dając dyla z sali plenarnej podczas gdy jego partia ubijała ten projekt. I… Brawo Jasiu! 😉

 10. Bartłomiej odpowiedz

  A co z objazdem na ten czas to nie powiedzieli tylko pokazali plan i zmienili temat

 11. Arek odpowiedz

  Do 2020 zostanie zbudowane 1600 m. I to jest pewne bo umowa podpisana. Pewny jest też korek przy CSP w roku 2020. I dopiero wówczas widząc efekt beznadziejnej decyzji bo dotyczącej zbyt krótkiego odcinka z korkiem podejmuje się decyzję o budowie następnego w kolejnych latach z wielką pompą. Wielu nie dożyje bo perspektywa realizacji bardzo odległa i to jest fakt.

 12. Quert odpowiedz

  Kłamiec teraz będzie piszczał, że to był “ich wspólny sukces”, przecież nawet fotka była, razem z Wielkim Konstruktorem Miasta i na billboardach w ramach kampanii do parlamentu poszła. A potem wystarczyło tylko powiedzieć, że kasa była zabezpieczona tylko zły straszny Kaczor ją przeznaczył na co innego. Jednak Błaszczak poszedł krok dalej, i nie tylko jest kasa i termin, ale i droga całościowo do Zegrza.

 13. Kwiatkowski z Legionowa odpowiedz

  JESLI JUŻ POSZERZANIEM DROGI ZAJĄŁ SIE MINISTER SPRAW WEWNETRZNYCH TO PRZY OKAZJI NIECH USTALI DLACZEGO OBIEKTY KOLEJOWE W LEGIONOWIE BUDUJE/MODERNIZUJE MIASTO A NIE PKP. INNE MIASTA NIE WYDAJĄ SWOICH PIENIEDZY NA INWESTYCJE KOLEJOWE, DLACZEGO LEGIONOWO MA BYĆ WYJATKIEM ???,

 14. Sobieskiego odpowiedz

  5 lat rządów PiS żeby zbudować 1600 metrów prostej drogi?! Żarty sobie robią?!

  1. Krzysiek odpowiedz

   Rzeczywiście, Platforma przez 8 lat nie dała rady 😀

 15. mR odpowiedz

  Można? Można!

 16. teleobiektywny odpowiedz

  w powietrzu czuć zmiane 😉 klimatu bo nie jeden co właził w odbyt POlityczny teraz na wszystkich forach liże droge do Pisuaru……i szuka azymutu w maratonie po władze 😉 taki to zawsze na wierzchu pływa jak ten “ekstrement” z jeziorka wieliszewskiego ……….

 17. PKS odpowiedz

  Nareszcie. Smogorzewski z Grabcem kiedyś przed wyborami obiecali szpital, pociąg do Zegrza oraz przebudowę obu odcinków DK61 chyba nawet już od 2016 ale dopiero teraz widać kto jest skuteczny. Dlaczego „Miejscowa” o tym jeszcze nie pisze? Jaki jest teraz wynik Romana? Kiedyś pisali że jest 2:0 dla Romana a ile jest teraz? 0:100? Decyzja Błaszczaka za 100 pkt!

 18. czytelnik odpowiedz

  ja troche o prawdzie chcialem napisac piękny Romuś i jego ludzie tańczyli spiewali i klamstwa drukowali a teraz marny los ich czeka i w końcu te czerwone ryje zostana zdeptani przez historie 😉 😉 ;)……ciekawe co powie na to słynny z tepoty Kłamiec 😉

 19. Krzysiek odpowiedz

  No to teraz czekam na komentarze prawdziwych malkontentów powiazanych z R. S. i J. G. Teraz wyjdzie prawda, kto tu w mieście robi tak by nic nie robic, i kto zrzędzi, gdy coś jest faktycznie robione, ku lepszemu. Który referat będzie przodował? Który radny? Czas START! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *