LEGIONOWSKI. Dystrybuują tabletki z jodkiem potasu – czy jest zagrożenie radiacyjne?

2022-10-04 12:14:01

pixabay.com

Służby ratunkowe dystrybuują na terenie gmin tabletki z jodkiem potasu. Działanie jest prewencyjne na wypadek przejścia przez kraj chmury radioaktywnej

Jak informuje na swoich stronach Urząd Miasta Legionowo:
Zgodnie z poleceniem władz centralnych miasto Legionowo realizuje niezbędne działania prewencyjne, w tym przygotowania do dystrybucji tabletek zawierających jodek potasu na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Ich wydanie mieszkańcom nastąpi tylko w wypadku przejścia przez nasz kraj chmury radioaktywnej.

W chwili zagrożenia radiacyjnego mieszkańcy będą mogli odebrać tabletki z jodkiem potasu w następujących placówkach na terenie Legionowa:

NZOZ „Legionowo” Sp. z.o.o., Legionowo, ul. Sowińskiego 4,
Przychodnia „ZDROWIE”, Legionowo, ul. Sowińskiego 15 A,
Przychodnia Lekarzy Specjalistów „EL MED”, Legionowo, ul Krasińskiego 70,
Poradnia Specjalistyczna „MEDIQ”, Legionowo, ul. marsz. J. Piłsudskiego 20,
Przychodnia Lekarska „PULS”, Legionowo, Aleja 1 Dywizji Zmechanizowanej 16,
NZOZ Medica Perfect, Legionowo, ul. Zwycięstwa 2,
Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska, Legionowo, ul. Zegrzyńska 8,
Arena Legionowo, hala sportowa, Legionowo, ul. Chrobrego 50 B,
Centrum Komunikacyjne, Legionowo, ul. T. Kościuszki 8 A,
MOK Legionowo – Filia, Legionowo, ul. Targowa 65.

Podobny komunikat do tej pory pojawił się na stronie gminy Nieporęt. Gdzie w razie ewentualnej potrzeby przyjęcia jodku potasu będzie on do odbioru dla mieszkańców na terenie: Centrum Medycznego Nieporęt Sp.z.o.o – ul. Podleśna 4

To tylko działania prewencyjne

Przyjęty plan ma charakter działania prewencyjnego, aby w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego mieli Państwo świadomość gdzie się zgłosić, aby otrzymać preparat. W przypadku wystąpienia zagrożenia, akcją dystrybucji preparatów stabilnego jodku potasu zostaną objęci mieszkańcy miasta do 60. roku życia (ze względów medycznych).

Kliknij, aby powiększyć

fot. UG Nieporęt

Kliknij, aby powiększyć

fot. UG Nieporęt

Zagrożenie jest znikome

Z informacji, które otrzymujemy z administracji rządowej, wynika, że ryzyko wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jest minimalne. Jednak należy się do niego wcześniej przygotować.

Prosimy o systematyczne zapoznawanie się z bieżącą sytuacją radiacyjną, a w przypadku uruchomienia procedury wydawania preparatów o stosowanie się do wskazówek i zaleceń ogłaszanych w ogólnopolskich, lokalnych mediach oraz stronie internetowej – legionowo.pl i w mediach społecznościowych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia też, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski.

Jak podaje Państwowa Agencja Atomistyki w chwili obecnej nie ma zagrożenia radiacyjnego.

Źródło: UM Legionowo/ UG Nieporęt/ Red

 

Komentarze

2 komentarze

  1. Robson odpowiedz

    Prewencyjnie powinno się też rozdawać wyngiel i butle z gazem…ehhh

  2. Beata1963 odpowiedz

    Ach tak w razie czegoś będę biegać po punktach i szukać gdzie jeszcze są dostępne tabletki. Co z osobami które będą w pracy podczas wystąpienia zagrożenia? Powinno się rozdać prewencyjne tabletki wszystkim mieszkańcom za pokwitowaniem odbioru,to co zrobią z jodkiem i jak go użyją to ich sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *