LEGIONOWO. Dziedziczny gabinet prezesa KZB? Prezes KZB wynajęła lokal firmie córki. Czy to już nepotyzm?

2016-08-26 5:51:26

Prezes KZB sp. z o. o. wynajęła swój gabinet, w poprzedniej siedzibie spółki, firmie córki. Na wynajem lokalu nie było przetargu, a wysokość czynszu jest tajemnicą. Według naszych informacji, warunki najmu są wyjątkowo korzystne.
KAROL KRAWCZYK
k.krawczyk@toiowo.eu
Jakiś czas temu na adres redakcji TiO przyszła prośba od czytelnika (dane do wiadomości redakcji): zajmijcie się w końcu sprawą KZB! Czytelnikowi chodziło o to, że w działalności należącej do miasta spółki najważniejsze są rodzinne układy i biznesowe powiązania.

Gabinet dla córki
– Jak to się dzieje, że córka Pani Prezes wynajmuje najlepszy gabinet w budynku poprzedniej siedziby KZB za 20 zł za metr? A to jest stawką śmiesznie niską, jak na ten standard i lokalizację. Na dodatek cały gabinet został wyremontowany na koszt KZB przed jego wynajęciem – pytał nasz czytelnik. Postanowiliśmy wyjaśnić sprawę. Okazało się, że na należącym do KZB budynku przy ul. Jagiellońskiej 13 A, w którym do lutego 2016 r. znajdowała się siedziba spółki, obecnie wiszą tylko dwie tablice. Jedna z herbem miasta Legionowo, a zaraz pod nią druga – tablica informacyjna kancelarii adwokackiej należącej do córki Ireny Boguckiej, prezeski KZB.

Czynsz to tajemnica
W tej sytuacji zwróciliśmy się o wyjaśnienia do KZB oraz do Urzędu Miasta Legionowo. Z otrzymanych odpowiedzi wynika, że córka pani prezes faktycznie wynajmuje lokal na swój gabinet w budynku przy ul. Jagiellońskiej 13 A, a na jego wynajęcie nie był organizowany przetarg. KZB zaprzeczyło jednak, że cena wynajmu lokalu to 20 zł/m2. Rzeczywistej wysokości czynszu za najem lokalu przez córkę pani prezes jednak nam nie podano, zasłaniając się tajemnicą przedsiębiorstwa. Nie udostępniono nam też operatu szacunkowego, na podstawie którego czynsz ten ustalono. Dlatego możemy tylko domyślać się, że stawka czynszu jest nieco wyższa albo też niższa od 20 zł/m2.

Remont czy odświeżenie?
Dodatkowo ustaliliśmy, że córka zajmuje ten sam lokal, w którym wcześniej urzędowała jej matka jako prezes KZB. Przedstawiciele spółki zaprzeczyli, że przed wynajęciem lokal został gruntownie wyremontowany. Jednak takie informacje otrzymywaliśmy nie od jednego czytelnika, ale także od innych mieszkańców. Według KZB: „odświeżone zostały tylko części wspólne, natomiast wszyscy najemcy budynku, według własnego uznania i wyboru mogli wykonać (lub nie) i pokryli koszty związane z ewentualnym remontem lub odświeżeniem wynajmowanych przez siebie pomieszczeń”.

Zięć dzierżawi
W dalszej części listu nasz czytelnik pisze, że „jakimś cudem zięć Pani Prezes wynajmuje plac w sąsiedztwie targowiska zarządzanego przez KZB za śmieszną stawkę. Wszystko to na pewno wymaga wsparcia Pana Prezydenta, któremu Pani Prezes może z wdzięczności pomaga w operacjach na działkach miejskich (…)” itd. W tej sytuacji, zwróciliśmy się o wyjaśnienia także w tej sprawie do KZB oraz do Urzędu Miasta Legionowo. Zapytaliśmy, czy zięć Pani prezes KZB Ireny Boguckiej wynajmuje od miasta teren przylegający do targowiska przy myjni samochodowej? Odpowiedź była twierdząca. Wynika z niej, że w lipcu 2012 r. zięć pani prezes wygrał przetarg na dzierżawę działki o pow. 2488 m2 położonej pomiędzy ulicami Wysockiego i Sobieskiego, z przeznaczeniem pod parkingu dla samochodów. Natomiast w 2015 r. dzierżawa ta, za zgodą rady miasta, została przedłużona do końca sierpnia 2018 r. Wysokość czynszu to 2460 zł brutto miesięcznie. kk

Komentarze

14 komentarzy

 1. Jaś odpowiedz

  KZB Sp. z o.o. – to KZB spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  Nie mniej ani więcej, czyli została powołana po to aby za nic nie odpowiadać ani na nic nie odpowiadać.
  Mienie powierzone jako mienie spółki nie podlega kontroli mieszkańców, wara im od prywatnego podmiotu.
  Wara także od długów jakie generuje ten podmiot jeśli upadnie to mienie pójdzie na ich spłatę. Każda działka czy nieruchomość przekazana do KZB jest KZB a nie miasta i mieszkańców, pozostaje tylko pośrednie prawo włąsności przez własność spółki. Szkoda że szkoły też są oddane tej spółce.

  Prezes prywatnej spółki może robić co chce, nie łamie prawa ani żadnych zasad pomagając rodzinie. To są zasady jak w prywatnej spółce – to nie jest spółka komunalna – to jest spółka prywatna w której udziały ma miasto.
  Spółka z o.o. jak upada to tylko do swojej wartości i kapitału założycielskiego na który składają się także nieruchomości.
  Tyle w temacie.

 2. Andi odpowiedz

  No mamy problem.Kuba najwyraźniej nie wie gdzie jest ulica Jagiellońska i gdzie dawna siedziba KZB . Sorry … i przypominam, że mówimy o Legionowie 🙂

 3. ALDONA odpowiedz

  Wierny Tomaszku, kto ci KAZAŁ te bzdury pisać. Na fasadzie dawnej siedziby KZB przy Jagiellońskiej (właśnie przechodziłam, a nawet zrobiłam zdjęcie) wisi tylko herb miasta Legionowo i mosiężna tabliczka kancelarii pani Fiołka – Boguckiej.
  To dziwne , że wszystko w spółce należącej do miasta czyli do nas wszystko jest tajemnicą … .

  1. Kuba odpowiedz

   Kup sobie okulary na budynku wisi z 10 reklam każda pewne ma ze 2 metry

  2. kp odpowiedz

   Nic w tym dziwnego. Jakbyś słuchała uważnie swojej babci to być wiedziała że “K..wa k…wie łba nie urwie”.

   1. kp odpowiedz

    w sensie znała takie powiedzenie 🙂

 4. Ela odpowiedz

  No właśnie Tomaszku, Twój znajomy płaci dużo wyższy czynsz, a czy wiesz jaki płaci córka pani Boguckiej? Właścicielem lokalu jest gmina i mieszkańcy mają prawo czuć się zaniepokojeni, że w zarządzaniu mieniem komunalnym może dochodzić do nieprawidłowości. Po to są przełożeni, żeby to skontrolować i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

 5. tomaszek odpowiedz

  Czy wy naprawdę wierzycie w te brednie ? mój znajomy też ma tam lokal pomagałem w remoncie – ogłoszenia o najmie były w gazetach on wiedział z gazety – wpłacą dużo wyższy tam czynsz niż pisze ta gazeta – a budynek to ruina, byłem widziałem jak wszyscy najemcy remontowali pokoje i zrywali kilkudziesięcioletnie gumoleony . Przetarg publiczny autorowi też widać nie pasuje, pewnie trzeba by pana redaktora o zgodę na wszystko w tym mieście pytać – a na budynku wisi dużo reklam rano jechałem i widziałem 🙂 po co kłamać. Z ciekawości w czym jest problem ? ze ktoś z legionowa wynajął lokal ? jakie układy ? ludzie ogłoszenia były wszędzie, a i To i Owo zarobiło pewnie kupę kasy jak ta Pani adwokat dawała u nich ogłoszenia

 6. Włodek odpowiedz

  To jest niedopuszczalne, jeśli taka sytuacja ma miejsce. W jaki sposób zarządza się majątkiem gminy w Legionowie?! Gdzie jawność i przejrzystość działań?! To jest nieetyczne i nadużyte zostało społeczne zaufanie. Sprawa wynajmu powinna być skontrolowana przez przełożonych i jeśli doszło do nieprawidłowości (zbyt niska cena za wynajem niczym nie uzasadniona) to pani Bogucka powinna ponieść konsekwencje służbowe ze zwolnieniem włącznie.

 7. Melchior odpowiedz

  Ta KZB to w ogóle dziwna firma, jak ja tworzyli to mówili, że chodzi o to żeby były oszczędności i żeby miasto nie musiało dopłacać do jej działalności. A okazało się, że dopłacają spółce z budżetu miasta co chwilę, a spółka w dodatku sprzedaje działki, które dostała od miasta w zarząd np. działkę przy ul. Parkowej na szkołę dla pani Żmijewskiej to jest żony “ojca Mateusza”.
  roman chyba powołał te spółkę żeby bez kontroli rady miasta mógł opylać znajomym miejskie nieruchomości.
  Melchior

 8. Maciej odpowiedz

  Panią Bogucką też powinien prześwietlić prokurator – w jaki sposób dorobiła się w KZB majątku szacowanego na kilka milionów złotych?

  1. Natalia odpowiedz

   A ja uwazam ze Pani prezes jest wyjatkowym atutem dla Legionowa, moje dziecko ma do wyboru kilka fajnych parkow, nowy basen I fontanny ktore powstaly podczas jej kadencji. Oby wiecej takich inspirujacych kobiet!
   Jesli nawet pomogla swoim dziecia to co w tym dziwnego??? Ja tez bym moim pomogla jak kazda normalna matka. Ci ktorzy hejtuja poprostu sa zazdrosni! Zal im d,,, sciska I tyle! Oby tak dalej Pani Boguca, ja tam Pania wspiram I popieram.

   1. Daro odpowiedz

    @Natalia
    Czy naprawdę uważasz nas mieszkańców za idiotów.
    Pisząc o nowym basenie zapewne masz na myśli ten basen przy którego budowie nie wbito nawet jednej łopaty.
    Kiedy prasa napisała o zakupie przez Smogorzewskiego lokali użytkowych w samym centrum miasta za pół ceny pojawiły się identyczne nieliczne ale jednak posty
    Już wcześniej czytaliśmy o zazdrośnikach, hejterach,o tym że nieudacznikom żal ściska ,,,,,itp
    Historia lubi się powtarzać

 9. informator roman odpowiedz

  Długo czekałem aż o tym napiszecie – BRAWO. Tak to już jest w naszym mieście wszystko załatwia się po układach a najlepiej jak się ma rodzinę w ratuszu. informator roman

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *