LEGIONOWO. „Dziki” – Urząd Miasta apeluje

2023-05-11 1:46:56

W ostatnim czasie coraz częściej na terenie osiedli i działek położonych przy terenach leśnych pojawiają się dziki. Tylko w lutym br. Legionowska Straż Miejska interweniowała w tej sprawie aż sześć razy


Po każdorazowym zawiadomieniu mieszkańców o „dzikich gościach”, służby miejskie przepędzają zwierzynę z powrotem do lasu. Jednak ta, zachęcana przez nierozwagę niektórych mieszkańców, którzy ją dokarmiają, wciąż powraca niczym do jadłodajni.

Uwaga to ważne!

Apelujemy, aby nie wyrzucać resztek jedzenia przez balkony czy ogrodzenia, na skraju lasów czy też przy śmietnikach. Zwracamy się do mieszkańców z prośbą, aby w ten sposób nie „zapraszać” dzikiej zwierzyny do miasta. Należy pamiętać, że dokarmiany dzik przyzwyczaja się do takich warunków i przekazuje wyuczone postawy swojemu potomstwu. Skutek takiego dokarmiania jest łatwy do przewidzenia – miasto stanie się ich głównym obszarem żerowym.

Problem dzików wchodzących do miasta jest stale monitorowany przez urząd. W październiku ubiegłego roku pisaliśmy do Powiatowego Lekarza Weterynarii (do wiadomości Starosty Legionowskiego i Nadleśnictwa) z prośbą o pomoc i interwencje. By uniknąć niebezpiecznych spotkań i zniechęcić dzikie zwierzęta zakupiony został granulat odstraszający dziki i inną zwierzynę leśną, ale ze względu na specyfikę tego preparatu może być on użyty, dopiero gdy będą wyższe temperatury.

W przypadku spotkania z dzikim zwierzęciem na terenach miejskich prosimy o zgłoszenie takiej sytuacji pod telefon alarmowy Straży Miejskiej – 986.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *