LEGIONOWO. Galeria handlowa na Bukowcu – kolejna odsłona

2023-08-25 4:19:22

Wpłynął kolejny wniosek o pozwolenie na budowę galerii handlowej przy ul. Pileckiego („pod wiaduktem” na DK 61), na legionowskim Bukowcu


Przypomnijmy, że o budowie galerii na Bukowcu, zlokalizowanej przy torach kolejowych, pod wiaduktem, mówi się od 2007 r. Początkowo galerię, niewiele mniejszą od warszawskiej Arkadii mieli budować Irlandczycy, ale z powodu kryzysu wstrzymano inwestycję. Później teren pomiędzy ulicami: Zegrzyńską, Szwajcarską, Pileckiego i Wąską przechodził z rąk do rąk różnych zagranicznych inwestorów.

Gigantyczny obiekt

Cały czas jednak utrzymywano, że powstanie tam największa w powiecie legionowskim galeria handlowa. A kolejni inwestorzy, zmieniali koncepcje i składali do powiatu kolejne projekty oraz wnioski o pozwolenie na budowę. Teren przeznaczony pierwotnie pod galerię, to 14 działek o łącznej wielkości 5,3 ha. Wydłużający się proces przygotowywania inwestycji powodował, że pojawiały się także pomysły, a by w tym miejscu powstało osiedle mieszkaniowe.

Niepokój mieszkańców

Jednocześnie plany budowy wielkiej galerii handlowej powodowały niepokój, niezadowolenie oraz protesty mieszkańców Bukowca. Obawiali się oni, że dzielnica ta, mająca od swego zarania willowy charakter, całkowicie się zmieni i ulegnie kompletnej degradacji. Przede wszystkim bali się, że Bukowiec zostanie rozjeżdżony przez samochody przyjeżdżające do galerii.

Komornicza licytacja

W 2021 r. pojawiły się informacje, że spółka RB Parrot, która jest właścicielem 7 oraz użytkownikiem wieczystym pozostałych 7 działek, na których terenie miała powstać galeria, ma 28,5 milionowy dług. Wkrótce też pojawiły się informacje o wszczęciu postępowania egzekucyjnego i planowanej licytacji tych działek oraz pogłoski o możliwości ich wykupienia przez deweloperów. Postępowanie egzekucyjne zostało jednak w 2021 r. zawieszone ze względu na brak organu który mógłby reprezentować spółkę.

Pozwolenie na budowę

Brak reprezentacji nie przeszkodził jednak spółce w wystąpieniu 4 sierpnia br. z wnioskiem do Starosty Legionowskiego o wydanie pozwolenia na budowę. Przedmiotem wniosku jest budowa budynku usługowo-handlowego wraz z zagospodarowaniem terenu w tym: miejscami parkingowymi, drogą pożarową oraz zbiornikiem retencyjnym na wodę deszczową. Budynek ten miałby powstać na terenie 3 działek zlokalizowanych przy ul. Pileckiego o łącznej powierzchni ok. 1,2 ha. Jego kubaturę określono na blisko 50 tys. m³.
Do sprawy będziemy wracać.

WD

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *