Facebook


LEGIONOWO. Grono wykpionych i nagrodzonych

2019-01-16 8:20:16

Okazało się, że część dyrektorów którzy otrzymali wysokie nagrody pieniężne z okazji dnia nauczyciela była kandydatami na radnych w list Porozumienia Samorządowego. Czy nagrody były zadośćuczynieniem za feralną konwencję wyborczą, podczas której prezydent Smogorzewski dopuścił się seksistowskich zachowań?

Przypomnijmy, 10 października ub. r. odbyła się uroczysta gala z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas której zostały rozdane nagrody dla legionowskich nauczycieli. Otrzymało je 35 nauczycieli. Łącznie na nagrody te miasto wydało 158 tys. zł. Średnia wysokość nagród wyniosła ok. 4,8 tys. zł. Najniższa nagroda wyniosła 1700 zł, najwyższa zaś 10 tys. 300 zł. Średnia wysokość nagród dla dyrektorów placówek wyniosła 7373 zł, a dla szeregowych nauczycieli 2043 zł.

Dyrektorzy na konwencji

Pod koniec września ub.r. odbyła się konwencja wyborcza Porozumienia Samorządowego, w której uczestniczył prezydenta miasta Legionowo Roman Smogorzewski. Podczas jej trwania Smogorzewski w rubaszny sposób żartował ze swoich kandydatów. Używał m.in. słów: „dwie najbardziej napalone”, „pani od seksu”, „ta ruda z..” itd. Nagranie z konwencji wyciekło do ogólnopolskich mediów i zostało okrzyknięte seksistowskim skandalem. W jego wyniku Smogorzewski został zmuszony do wystąpienia z Platformy Obywatelskiej. Cichymi bohaterkami tego skandalu stały m.in. dyrektorzy legionowskich szkół i przedszkoli: Małgorzata Kiliś, Grażyna Chojnowska, Joanna Rogala oraz Barbara Mierzejewska.

Nagrodzeni dyrektorzy

Długo nie mogliśmy doczekać się na odpowiedzi ratusza ws. nagród jakie otrzymali nauczyciele. Gdy je w końcu otrzymaliśmy, okazało się że w gronie nagrodzonych dyrektorów są: Małgorzata Kiliś (dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 3), Grażyna Chojnowska (dyrektor przedszkola Miejskiego nr 12) oraz Barbara Mierzejewska (dyrektor Żłobka Miejskiego). A więc wychodzi na to, że lista obrażanych przez prezydenta nauczycieli oraz lista nagrodzonych w dużej części się pokrywają. W tej sytuacji zasadne wydaje się pytanie, czy przypadkiem wysokie nagrody nie są jakąś formą zadośćuczynienia za żarty i kpiny jakich dopuścił się wobec nauczycielek prezydent podczas konwencji wyborczej.

Paulina Nowicka

Komentarze

10 komentarzy

 1. Eliza odpowiedz

  Liceum Ogólnokształcące im. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim jest w tym roku na 485 miejscu w rankingu ogólnopolskim i na 98 miejscu w rankingu mazowieckim, co dodatkowo obrazuje zapaść legionowskich liceów. Już krótka analiza wyników rankingu wskazuje jednoznacznie, że w legionowskich liceach, nawet przy wysokiej zdawalności matury, wyniki maturalne z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych są istotnie słabsze, niż w Nowym Dworze Mazowieckim. Uczniowie liceów w Legionowie są po prostu, słabo przygotowywani do matury – wystarczająco żeby jakoś zdać i zapewnić szkole tzw. zdawalność, ale na jakie lepsze studia, można się dostać z tak słabymi wynikami maturalnymi?

  1. Konstanty odpowiedz

   Oczywiście zgadzam się z tą opinią i można odnieść wrażenie, że dla legionowskich liceów, najważniejsza jest zdawalność, zdawalność…… i jeszcze raz zdawalność. Na stronie LO im. Marii Konopnickiej w podsumowaniu wyników maturalnych w 2017r., już na samym początku pisze: ZDAWALNOŚĆ SZKOŁY – 94%, ZDAWALNOŚĆ W POWIECIE – 68%, ZDAWALNOŚĆ W KRAJU – 86,5%, a w tym czasie „Konopnicka” już wypadła z rankingu Perspektywy i nie była klasyfikowana. Wygląda to na zwykłą propagandę, a nie merytoryczną ocenę szkoły – za uczniami idą pieniądze na funkcjonowanie szkoły.
   http://www.lokonopnicka.pl/index.php/2013-04-19-17-10-00/wyniki-maturalne

 2. Roland odpowiedz

  Bez mowy nienawiści i opierając się tylko na faktach, można dokonać tu podziału na dwie grupy: nagrodzonych i wykpionych. Nauczyciele zostali finansowo nagrodzeni i niektórzy, być może słusznie.
  Nagradzany jest też Urząd Miasta Legionowo, który w 2018r. po raz szósty został wyróżniony Certyfikatem Złotym „Samorządowy Lider Edukacji” i nawet otrzymał „Wyróżnienie Nadzwyczajne PRIMUS”.
  http://www.lider-edukacji.pl/strona-63
  Jednocześnie w corocznym Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2019, obraz jest zupełnie inny. W rankingu krajowym na 1000 klasyfikowanych liceów, LO im. Marii Konopnickiej aż na 878 miejscu, a II LO w ZSO nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego brak na tej liście (1000+).
  Wyjątkiem jest Salezjańskie LO im. św. Jana Bosko – 316 miejsce w rankingu krajowym i 72 miejsce w rankingu w województwie mazowieckim na 150 sklasyfikowanych liceów, ale to niepubliczne liceum.
  Kto jest wynagradzany to już wiadomo. A czy wykpieni nie zostali uczniowie legionowskich szkół, którzy muszą się uczyć, bardzo delikatnie mówiąc, w szkołach o nie najwyższym poziomie?
  http://licea.perspektywy.pl/2019/ranking/ranking-liceow-ogolnoksztalcacych-2019?strona=1

  1. Skoczek odpowiedz

   Roland nie tylko Salezjanie są w PERSPEKTYWACH 2019 ale i również szkoła powiatowa- Technikum z Serocka i to na 36 miejscu w Mazowieckim ze SREBRNĄ TARCZĄ a w ogólnopolskim na 283 wśród Techników.

   1. Roland odpowiedz

    Serdeczne gratulacje dla Technikum w Powiatowym ZSP im. W. Wolskiego w Serocku – znakomity wynik w rankingu Perspektywy 2019!
    Dodatkowo na uwagę i szacunek zasługuje, że Technikum w Serocku z roku na rok, poprawia swoją pozycję rankingową i tak w rankingu mazowieckim w ubiegłym roku było to miejsce 61, a w 2017 miejsce 89.
    Co się dzieje z publicznymi szkołami ponadgimnazjalnymi w Legionowie i stolicy Powiatu – testujecie gdzie jest dno?

 3. Daro odpowiedz

  Już widzę do czego wszystko to zmierza, “mowa nienawiści” to modne ostatnio słowo wytrych którym próbuje się zamknąć usta wszystkim tym którzy są niezadowoleni z tego co robią lub nie robią władze
  Proszę Państwa, nie róbcie z nas idiotów, między pojęciami KRYTYKA a MOWA NIENAWIŚC istnieje kolosalna różnica
  A propos mowy nienawiści to proponuję zacząć od siebie i przeczytać artykuły w jednej z gazet na temat radnego Dziedzica

 4. Strażak odpowiedz

  Szanowna Pani Redaktor, Szanowna Redakcjo TO i OWO, te fakty są już ogólnie znane, w jakim celu ciągle jątrzycie? Skończmy z mową nienawiści, niemożna zakończyć plucia jadem od góry to zacznijmy my na dole. Chcecie zainspirować kolejnego szaleńca, doprowadzić do tragedii jaka wydarzyła się w Gdańsku.
  Mieszkańcy ” SUWEREN” wybrali kogo chcą na tym stanowisku, już za 5 lat nastąpi ocena dokonań lub porażek wybranych samorządowców.

  Pozdrawiam.

  1. Leśnik odpowiedz

   Strażak, zgadza się z Tobą. Czas zakończyć mowę nienawiści w stosunku do Prezesa NBP i jego podwładnych.

   1. Leszek odpowiedz

    To by było bardzo na rękę włodarzom, prawda? “Mowa nienawiści” to termin ukuty na potrzeby terroryzowania i narzucania większości, wymysłów mniejszości. Kiedyś krytykę zamieniono w hejt, teraz każde niepochlebne słowo będzie nazywane “mowa nienawiści”. Od tego krok do aresztowania, później już tylko “myslozbrodnia” zostanie. Albo istnieje coś takiego jak wolność słowa, albo mamy ograniczone prawo wypowiedzi. Proszę się zdecydować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *