LEGIONOWO. Ile na boku dorobił Smogorzewski?

2018-07-24 6:41:56

Prezydent miasta Legionowo Roman Smogorzewski w oświadczeniu majątkowym za 2017 r. podał, że oprócz pensji z Urzędu Miasta w wysokości 162,5 tys. zł zarobił także ponad 800 tys. zł na sprzedaży i wynajmie nieruchomości. Utrzymuje on jednak, podobnie jak popierający go radni, że nie prowadzi działalności gospodarczej, która zakazana jest na jego stanowisku


Zgodnie z przepisami ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, takie jak: wójt, burmistrz i prezydent miasta nie mogą jednocześnie prowadzić działalności gospodarczej (art. 2 pkt. 6).

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Zakaz ten dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzania taką działalnością lub bycie przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności (art. 4
pkt. 6). Natomiast naruszenie tego zakazu powoduje wygaśnięcie mandatu wójta, burmistrza lub prezydenta (art. 5 ust. 1 pkt. 3. Ustawa ta została wprowadzona do naszego porządku prawnego w 1997 r. w celu zwalczania zjawisk korupcyjnych. A chodziło o wykorzystywanie stanowisk przez osoby pełniące funkcje publiczne dla czerpania korzyści materialnych w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Twierdzi, że nie prowadzi działalności

Prezydent Roman Smogorzewski, pomimo że od lat osiąga znaczne dochody ze sprzedaży, wynajmu bądź dzierżawy nieruchomości, utrzymuje iż nie prowadzi zakazanej działalności gospodarczej. Sprawę zajmowała się nawet niedawno Rada Miasta Legionowo. Jeden z mieszkańców złożył bowiem na początku 2018 r. wniosek o wygaszenie mandatu Smogorzewskiego. Mieszkaniec wskazywał, że Smogorzewski, oprócz pracy w urzędzie, prowadzi dodatkowo niezarejestrowaną działalność gospodarczą polegającą na obrocie nieruchomościami, z której osiąga bardzo wysokie dochody. Mieszkaniec ten wskazywał, że prezydent kupuje nieruchomości na komorniczych licytacjach, w tym celu ma także w banku otwarty rachunek kredytowy na zakup nieruchomości. Następnie sprzedaje nieruchomości z olbrzymim zyskiem, gdy nabiorą wartości i gdy nie trzeba już płacić od nich podatku. Ponadto wynajmuje lokal usługowy bankowi PKO BP, za co otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż wynosi jego prezydencka pensja.

Nie wygasili mandatu

Jednak Rada Miasta zdominowana przez członków klubu popierającego Smogorzewskiego „Porozumienie prezydenckie” podjęła uchwałę o nie wygaszeniu mandatu prezydenta. Opierała się przy tym na twierdzeniach samego Smogorzewskiego oraz opiniach prawnych zleconym: prawnikowi pracującemu dla ratusza oraz zewnętrznej kancelarii poleconej przez zastępcę prezydenta Marka Pawlaka. Za obie opinie zapłacił Urząd Miasta Legionowo. Następnie sprawa trafiła do Wojewody Mazowieckiego, który ją bada. W gestii wojewody pozostaje także wydanie tzw. zarządzenia zastępczego o wygaszeniu mandatu prezydenta Miasta Legionowo.

Kolejne transakcje prezydenta

Obecnie w Biuletynie Informacji Publicznej zostało opublikowane oświadczenie majątkowe prezydenta za 2017 r. Wynika z niego, że Smogorzewski oprócz wynagrodzenia z Urzędu Miasta w wysokości 162,5 tys. zł zarobił także ponad 800 tys. zł na sprzedaży i wynajmie nieruchomości. Zarobił on 226 tys. zł na wynajmie nieruchomości oraz 575 tys. zł na ich sprzedaży. Przychody prezydenta z obrotu nieruchomościami mogły być jednak znacznie wyższe. W 2017 r. sprzedał on bowiem działkę o pow. ponad 11 tys. m2 oraz dom 150 m2 z działką o pow. 498 m2. Kupił również kolejną działkę o pow. 8 tys. 350 m2 i deklarowanej wartości 75 tys. zł. Prezydent Smogorzewski zadeklarował także zasoby pieniężne w postaci gotówki, których nie miał wcześniej, w wysokości 370 tys. zł

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

20 komentarzy

 1. Andrzej odpowiedz

  w Legionowie działa mafia samorządowa w skrócie – LMS. Obsadzili wszystkie decyzyjne urzędy i stanowiska. Prowadzą rabunkową gospodarkę sprzedając wszystkie wolne grunty deweloperom, likwidując parki i tereny zielone doprowadza do tego , że niedługo nie da sie tu żyć. I żeby się pozbyć LMS trzeba najpierw wsadzic jej szefa

 2. Poczucie bezkarności odpowiedz

  Jeżeli prezydent wyszukuje ciągle w internecie działki za 10 % wartości, a następnie je kupuje, a potem z dużym zyskiem sprzedaje – to łamie prawo, bo prowadzi działalnośc gospodarczą zakazaną na jego stanowisku. I nie jest to dowód na jego zaradność jak twierdzi niejaki “zadowolony” ale dowód na jego bezczelne łamanie prawa i poczucie bezkarności !!!

 3. zadowolony odpowiedz

  Wszyscy czepiacie się Pana Prezydenta za to że jest zaradny i umie sobie wyszukiwać w internecie działki i nieruchomości za 10% wartości.

 4. zadowolony odpowiedz

  Wszyscy czepiacie się Pana Prezydenta za to że jest zaradny i umie sobie wyszukiwać w internecie działki i nieruchomości za 10% wartości.

 5. Krzysiek odpowiedz

  I dlatego totalna kwiczy, kiedy probuje sie wywalac na zbity pysk sedziow wiernych poprzedniej wladzy, o ustroju PRLu nie wspominajac.

 6. Daniel odpowiedz

  To jest dowód na to, że właściwe organy z niejasnych powodów nic nie robią w jego sprawie. ciekawe dlaczego????? A sprawa wydaje się ewidentna.

 7. Edward odpowiedz

  Może trzeba zarządać od tych właściwych organów aby wzięły się do pracy i rozliczyły tego pana. Może jakaś petycja do ministra albo manifestacja pod prokuraturą? 🙂

 8. Obywatel odpowiedz

  Nie żebym bronił jego, czy też wspomnianych skarbników czy sekretarzy. Ale o ile wiem KAŻDY obywatel może zgłosić wniosek do prokuratury czy tez na policję, niekoniecznie do Rady miasta. Skoro jest podejrzenie popełnienia przestępstwa to czemu nikt tego nie robi?

  1. NiegłosujenaRomana odpowiedz

   Zarówno legionowska prokuratura jak i policja czy urząd skarbowy są u Smogorzewskiego w kieszeni. To układ zamknięty, miasto prywatne Smogorzewskiego. Nie pamięta pan sprawy z zegarkiem Smogorzewskiego czy też wniosku 14 sędziów o wyłączenie ich ze sprawy, gdzie obwinionym był Smogorzewski? Nie wie pan jak są rozdzielane pracownikom policji nagrody od władz samorządowych? Gdzie pracują rodziny decydentów z Urzędu Skarbowego? O zastraszanych przedsiębiorcach?

 9. Gośka odpowiedz

  Jest bezkarny i nikt mu nic nie zrobi trzyma wszystkich najważniejszych w kieszeni niestety

 10. Andrzej odpowiedz

  Widzę, że niektórzy niewiele wiedzą, ale i tak w zaślepieniu chcieliby bronić przekręta do upadłego.
  Wynajem lokali usługowych jest traktowany przez organy skarbowe jako działalność gospodarcza, a jak się to robi na dużą skalę, handluje działkami kupowanymi na licytacjach i osiąga z tego milionowe zyski, a jeszcze może wchodzić w grę wykorzystywanie stanowisko – to już jest kryminał 🙂

 11. waldek odpowiedz

  Działka o powierzchni 8 tys. 350 m2 kupiona oficjalnie za 75 tys. zł ????? To daje cenę poniżej 10 zł/m2.

  To chyba na prawdę może być jakieś pranie pieniędzy. A w ogóle to ja też chcę taką działkę.

  W Legionowie nie można kupić działki poniżej 300 zł/m2, a w całym powiecie poniżej 100 zł/m2

  1. Marcin odpowiedz

   Słyszał kiedy o działkach rolnych? Można za 100 tys. zł kupić i 5 ha, np. w Chorzelach Nigdzie nie jest podane, że zakupowane działki były w Legionowie czy w powiecie.

   Czepiacie się i robicie sztuczną aferę. Czy do kupienia mieszkania, domu, działki trzeba mieć działalność gospodarczą? Czy do sprzedaży nieruchomości trzeba mieć działalność? Czy do wynajmu nieruchomości trzeba mieć działalność? Nie trzeba. Prezydent korzysta z możliwości jakie dają mu przepisy prawa. Dziwi to Was? Dziwi Was, że ktoś chce pieniądze zarabiać?

   1. Ryszard odpowiedz

    – Za rok uchwalą rady się tą działeczkę odrolni i co się wtedy zrobi….?
    – Koniaczku ?
    – Podwójny… stać mnie.

   2. Daro odpowiedz

    Nie tyle dziwi mnie chęć zarabiania dodatkowych pieniędzy przez prezydenta miasta mimo tego że jego zarobki nie należą do najmniejszych
    Dziwi mnie to że są ludzie którzy są w stanie sprzedać się za kilka srebrników i publikować jeszcze posty w obronie takiego człowieka drogi “Marcinie”
    Które to już twoje wcielenie, niedługo zabraknie ci nicków do podpisywania komentarzy “Marcinie”

 12. waldek s odpowiedz

  Jak to ile zarobił NA BOKU? Wynika z oświadczenia majątkowego, że na boku zarobił 3 razy tyle. Ale ciekawsze musi być to czego nie wpisał do oświadczenia….

 13. Karol odpowiedz

  Zakaz jest wyraźny, a on jakby nigdy nic, wbrew zakazowi handluje sobie działkami. W dodatku jest podejrzenie, że moze wykorzystywac stanowisko, żeby podwyższać wartość tych działek. To ja się pytam, gdzie są radni, ktorzy powinni go kontrolować, gdzie jest urząd skarbowy i gdzie prokuratura ???

  1. Janusz odpowiedz

   Zapewne w kieszeni 😁

 14. Janusz odpowiedz

  Ustawa ta oprócz prezydentów miast wymienia także m.in. skarbników gmin oraz sekretarzy gmin. Nie mogą oni np. być członkami rad nadzorczych spółek
  prawa handlowego. W Legionowie jednak możliwe było, aby skarbnik i sekretarz gminy przez kilkanaście lat zasiadały w radach nadzorczych PWK i PEC.

  1. Prawdaaaa odpowiedz

   Chyba nadal zasiadają. Ponadto chyba już dawno na emeryturze powinny znaleźć się te osoby a tak emeryturka, pensja urzędowa plus pensja z zarządów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *