LEGIONOWO. Jak usprawnić segregację odpadów w Legionowie?

2019-12-04 9:58:40

Na ostatnią Komisję Rozwoju Miasta w UM Legionowo zostali zaproszeni przedstawiciele firmy T-Master realizującą system gospodarki odpadami na terenie Ciechanowa. Rzeczony system umożliwia selektywne przypisywanie ilości i jakości odpadów dla każdego użytkownika systemu. System działa w myśl zasady ile wyrzucamy, tyle płacimy

Na Komisji przedstawiono System Indywidualnej Segregacji Odpadów firmy T-Master, który pozwala planować gospodarkę odpadami, gdyż wiadomo wcześniej ile i jaki typ odpadu produkuje każde gospodarstwo domowe jeszcze zanim trafi on do sortowni. Producent informuje, że System bilingowy pozwala wygenerować cykliczne rozliczenie dla każdego gospodarstwa domowego za faktyczne kilogramy wytworzonych śmieci w podziale na rodzaj odpadów. Podobnie jak za prąd, gaz czy wodę. System nie jest jednak tani, ale kolejne gminy wyrażają nim zainteresowanie. – W niedługiej przyszłości nie unikniemy podobnych rozwiązań. “Unia” oczekuje od nowego roku już nie 4 a 5 frakcji, zarejestrowana w Bazie Danych o Odpadach firm, które wywożą odpady i zwiększenia poziomu recyklingu – mówi radny Artur Pawłowski, który zaprosił przedstawicieli firmy do Legionowa. – Od nowego roku, szczęśliwie wejdą również przepisy, które narzucają finansowy udział producentów opakowań w całym systemie gospodarki odpadami – dodaje radny. Podczas spotkania Prezes SMLW Agnieszka Borkowska zwróciła uwagę na problem wyrzucania odpadów do wiat śmietnikowych na osiedlach przez osoby, które są do tego nieupoważnione. Zdaniem radnego Artura Pawłowskiego całe spotkanie poświęcone wieloletniej polityce gospodarki odpadami w gminie Legionowo wskazuje, że długa droga przed Legionowem w celu osiągnięcia norm narzucanych przez komisje europejskie.

 

Komentarze

1 komentarz

  1. Obserwator odpowiedz

    Pewne obowiązki powinny przejąć samorządy. To one powinny zaopatrywać mieszkańców w wodę, prąd i gaz. Tak, tak we wszystkie nośniku energii. Gminy są potężnymi odbiorcami daje to potężne możliwości. Rury i kable z reguły lezą na terenach gminnych, miejskich itd, nie ma ich na terenach prywatnych. Czy samorządy nie biorą za to kasy? Nie wiem.
    Śmieci, kanalizacja czy zakłady oczyszczania również powinny należeć do samorządów nie do spółeczek “miejskich” stworzonych do wyprowadzanie kasy i dla ciepłych posadek. Oczyszczanie miasta to jeden z obowiązków samorządowych. To bezradni radni doprowadzili do takiej sytuacji. Zwyczajnie są zbyt mało inteligentni (oczywiście nie wszyscy) aby zrozumieć miejskie interesy. Ci którzy to rozumieją najwyraźniej są w mniejszości. No chyba że “opłaca się” wszystkim tylko nie mieszkańcom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *