Facebook


LEGIONOWO. Kodowanie – język przyszłości

2015-11-21 6:28:00

Mistrzowie Kodowania to największy w Polsce program edukacyjny skierowany do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych oraz gimnazjalnych, mający na celu kształtowanie umiejętności programowania.

 

Zespół Szkół w Legionowie przystąpił do realizacji programu w roku 2014. W trakcie zajęć uczniowie rozpoczęli naukę kodowania, a pisząc swoje pierwsze programy przekonali się, jakie to proste i ile daje różnorodnych możliwości.

W Szkole Podstawowej nr 8 koordynatorem realizacji programu jest nauczycielka Elżbieta Baczewska, która zapoznaje uczniów z innowacją matematyczno-informatyczną „Na planecie Info-Mat”. W Gimnazjum nr 4 nauczycielka informatyki Agnieszka Czarkowska, pracuje na programie z uczniami klas innowacyjnych, matematyczno-informatycznych. W ramach cyklu zajęć na programie Scratch powstały proste gry komputerowe oraz ciekawe animacje.

Chcąc promować i rozszerzać idę “Mistrzów kodowania” Zespół Szkół zorganizował warsztaty dla uczniów i nauczycieli z legionowskich szkół dotyczące obiektowego języka programowania – Scratcha. Podczas wspólnych zajęć Uczniowie szkoły podstawowej przygotowali projekt „Kot goni mysz”, uczyli się, jak zmieniać kostiumy postaci i mieli czas na zaproponowanie własnych pomysłów. Gimnazjaliści zaś tworzyli swój oryginalny labirynt z przeszkodami i niespodziankami. Po dwugodzinnej pracy każda grupa zaprezentowała jej efekty podczas wspólnego spotkania.

Nowy rok szkolny to nowe wyzwania, pomysły oraz nowe możliwości. W Zespole Szkół powstało 26 nowych stanowiskach komputerowych. Dzięki temu przeprowadzono we wszystkich klasach 4, 5 i 6 lekcje związane z programem Scratch tak, aby każdy uczeń poznał programowanie na podstawowym poziomie.

Za zaangażowanie i pracę w programie Mistrzowie Kodowania szkoła otrzymała certyfikat. Obecnie klasa innowacyjna 5a pracuje nad tworzeniem bardziej zaawansowanych gier w programie Scratch i w drugim semestrze planuje zorganizować ich pokaz.

UM Legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *