LEGIONOWO. Kolejna petycja i groźba blokady tunelu

2018-01-19 11:47:31

Mieszkańcy Legionowa w ciągu ulic: Cynkowa/ Al. Legionów oraz ulic: Krakowskiej i Al. Róż od pewnego czasu walczą o zmianę organizacji ruchu. Wszystkiemu winny jest hałas, smród spalin, a także brak bezpieczeństwa spowodowany pękaniem ścian pobliskich domów


Na początku stycznia do legionowskiego Ratusza trafiła petycja mieszkańców dotycząca natychmiastowego wycofania z ruchu samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony oraz ograniczenia prędkości do 30 km/h na wskazanym w petycji odcinku.

Mieszkańcy nie dają za wygraną

To nie pierwszy protest mieszkańców Al. Legionów, Al. Róż i ul. Krakowskiej. Pisaliśmy o tym w zeszłym roku dwukrotnie (TiO 42/2017 oraz TiO 47/2017). Wtedy mieszkańcy wystosowali pismo do starosty legionowskiego Roberta Wróbla. W odpowiedzi mieszkańcy dowiedzieli się m.in.że: rondo oraz tunel radykalnie wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa dla kierowców jak i samych mieszkańców, oraz że starostwo nie planuje wzrostu natężenia ruchu na danym odcinku. Nieco innego zdania była Straż Pożarna, która stwierdziła, że jedna przeprawa w tym akurat ciągu ulic nie gwarantuje bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia życia co z kolei zagraża bezpieczeństwu mieszkańców.

Starostwo wysłuchało mieszkańców ale tylko połowicznie

W ramach „rozwiązania” problemów protestujących wprowadzono ograniczenie dopuszczalnej prędkości do 40 km/h, a nie jak wnosili mieszkańcy do 30 km/h oraz zapowiedziano ograniczenia dla pojazdów ciężarowych o całkowitej masie 16 ton. To jednak nie zadowoliło mieszkańców. – Wprowadzenie takich symbolicznych zmian nie ograniczy ruchu ciężarówek. A co za tym idzie w naszych domach dalej będę pękać ściany, a wartość działek dalej spadać – mówili mieszkańcy. Już teraz właściciele uskarżają się, że wartość ich nieruchomości w związku z istnieniem tunelu spadła nawet o 30%.

Protest społeczny – zablokowanie ruchu

Kolejnym problemem na jaki uwagę zwrócili mieszkańcy jest brak odpowiedniej ilości przepraw przez tory kolejowe. Pomysłów nie brakuje, jednak legionowscy samorządowcy od wielu lat nie potrafią poradzić sobie z tym problemem. Jak informują mieszkańcy dalsze lekceważenie problemu spowoduje protest społeczny polegający na blokadzie wymienionych ulic oraz wystąpienie na drogę sądową. Będziemy informować o dalszym przebiegu tej sprawy.

QK/ML

Komentarze

1 komentarz

  1. legionista odpowiedz

    To nie jest wina tunelu a brak trzeciej przeprawy. A na trzecią przeprawę nie wyraża zgody PKP a nie Starostwo. Ograniczenie prędkości nic nie da a wręcz pogorszy stan, bo sprawi, że to zagęści ruch więc jeszcze więcej będzie spalin i jeszcze większe będzie natężenie dźwięku. Rozbijając natężenie ruchu sprawi poprawę. Jeśli tak ceny działek spadają w tej okolicy to ja chętnie się zamienię…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *