LEGIONOWO. Komisje przeciwne budowie bloków przy ul. Kościuszki

2021-08-25 2:18:34

Na najbliższej sesji (wtorek 31.08) Radni ponownie będą zajmować się wyrażeniem zgody na realizację osiedla mieszkaniowego przy ul. Kościuszki. Deweloper chce zbudować tam 7 bloków z 216 mieszkaniami i 324 miejscami parkingowymi. Inwestycja uzyskała negatywne opinie zarówno Miejskiej Komisji urbanistyczno-architektonicznej, jak i  Komisji Rozwoju Miasta Legionowo

Wraca elektryzujący mieszkańców temat osiedla mieszkaniowego w miejscu składu węgla w Legionowie, przy ul. Kościuszki. Przypomnimy, że w 2020 r. Rada Miasta zgodziła się na jego budowę. Pozytywną decyzję wydano właścicielowi nieruchomości – Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Jabłonnie. Teraz teren ten kupił inny deweloper, który zmienił wcześniejszy projekt. Konieczna jest więc ponownie zgoda rady gminy.

Ma być więcej mieszkań!

Nowy właściciel firma Aria WRC Development, planuje budowę 7, 4-piętrowych, bloków w większej odległości od torów kolejowych niż zakładano w poprzedniej koncepcji. Podobnie jak w przypadku poprzedniego projektu, ten również dostał negatywną opinię Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Bo inwestycja ta ma nie nawiązywać do sąsiedniej zabudowy i nie spełniać innych warunków. W stosunku do poprzedniego projektu, zwiększono ilość mieszkań oraz miejsc parkingowych. Wcześniej było: 207 mieszkań i 272 miejsc parkingowych. Teraz ma być: 216 mieszkań i 324 miejsca parkingowe.

Inna struktura lokali

Zmieniono też strukturę lokali: Pierwotnie w blokach tych miało być więcej kawalerek, a mieszkań 4-pokojowych w ogóle tam nie zaprojektowano. Teraz ma być mniej kawalerek i aż 76 mieszkań 4-pokojowych. Obecna koncepcja przewiduje, że na nowym osiedlu zamieszka 413 osób, a ono samo będzie osiedlem otwartym. Oprócz tego powstaną tam plac zabaw dla dzieci i miejsce rekreacji dla osób dorosłych. Deweloper uzyskał już wstępne promesy przyłączenia budynków do sieci ciepłowniczej i wodociągowo-kanalizacyjnej. Prezydent Roman Smogorzewski zaświadczył również, iż zamieszkałe na tym osiedlu dzieci przyjmie publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 (SP nr 3) mieszcząca się przy ul. Broniewskiego.

W Legionowie jest za mało mieszkań?

W uzasadnieniu projektu uchwały wiceprezydent Marek Pawlak napisał, iż: “Oceniając stan zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych na terenie gminy, wzięto pod uwagę podstawowy problem z jakim boryka się miasto, tj. problem braku mieszkań…”.

Komisja Rozwoju Miasta – przeciwko

W dniu 24 sierpnia Komisja Rozwoju Miasta Legionowo miała zaopiniować nowy projekt osiedla przy ul. Kościuszki. Okazało się jednak, że przeciwników wydania zgody deweloperowi było więcej niż liczyły władze. Przeciwko budowie osiedla zagłosował np. radny Janusz Klejment. Ostatecznie jeden głos zdecydował o tym, że Komisja Rozwoju Miasta negatywnie zaopiniowała  projekt uchwały w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Kościuszki. Głosy rozłożyły się bowiem 10 : 9. Jednak ostateczna decyzja należy do całej Rady Miasta, która nie raz już głosowała inaczej, szczególnie jeśli chodziło o zgody dla deweloperów, niż rekomendowały Komisje. Rada ma  ma podjąć uchwałę w tej sprawie na sesji we wtorek 31 sierpnia.

Paulina Nowicka

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *