LEGIONOWO. Komunikacyjny paraliż na Bukowcu

2022-01-05 4:35:30

W nocy z 30 na 31 grudnia 2021 r., w związku z rozpoczęciem budowy tunelu, został zamknięty przejazd drogowy Polna – Kwiatowa. Pomimo planowanej od 2 lat inwestycji spowodowało to duże problemy dla mieszkańców, bo nie udrożniono np. ul. Pileckiego

Budowa tunelu pod torami w miejscu przejazdu na Bukowcu,to jedna z ważniejszych miejskich inwestycji na dwa najbliższe lata. Rozpoczęcie robót, które pierwotnie miały ruszyć w sierpniu 2021 r. przekładano już 2 razy. Dlatego może dziwić, że zamknięcie przejazdu zaskoczyło nie tylko mieszkańców, ale także władze miasta.

Likwidacja przejazdu

Zamknięcie, a właściwie likwidacja przejazdu Polna – Kwiatowa, która nastąpiła w nocy z 30 na 31 grudnia 2021 spowodowało duże utrudnienia szczególnie dla mieszkańców Bukowca. Istniejące tam osiedle mieszkaniowe zostało odcięte od najbliższej drogi do centrum miasta. Zamknięty przejazd zmusił kierowców do objazdu do ulicy Zegrzyńskiej/Warszawskiej (drogi krajowej nr 61) i dopiero za jej pośrednictwem dotarcia do innych części miasta. Utrudnienia dotknęły także pieszych, a szczególnie dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 1. Wprawdzie kolej zorganizowała zastępcze przejście przez tory, ale funkcjonuje ono tylko w godzinach 6.00-18.00.

Tylko szumne zapowiedzi

Niestety nie został dotychczas zrealizowany, tak szumnie zapowiadany przez prezydenta Smogorzewskiego i Radnego Brańskiego, remont ulicy Pileckiego. Ulica ta stanowiąca przedłużenie ul. Wrzosowej i biegnąca równolegle do ul. Szwajcarskiej dochodzi do drogi serwisowej przy wiadukcie. Obecnie jest ona nieprzejezdna, a mogłaby stanowić dobrą alternatywę dla kierowców. Zamknięcie ul. Szwajcarskiej przed udrożnieniem ul. Pileckiego spotęgowało więc chaos komunikacyjny. Kierowców czekają utrudnienia i nie należy się dziwić, że na forach internetowych obwiniają za to rządzących w tym mieście.

Można było tego uniknąć?

Podobny problem zaistniał już w marcu 2021 r., czyli 10 m-cy temu, w związku z przebudową drogi krajowej (DK 61). Wówczas radny Mirosław Grabowski, reagując na prośby mieszkańców, wystąpił do prezydenta o udrożnienie ul. Pileckiego. Jego wystąpienie nie spotkało się jednak ze zrozumienia władz miasta. Później władze podchwyciły ten pomysł i od 2 m-cy zapowiadały udrożnienie ul. Pileckiego przed zamknięciem przejazdu. Jednak do czasu jego zamknięcia, a jednocześnie zamknięcia fragmentów ulic: Plantowej i Szwajcarskiej, nie udało im się tego zrealizować.

Problemy na dłużej?

Na dodatek, utrudnienia komunikacyjne w tej części miasta mogą potrwać dłużej. Likwidacja przejazdu tzw. w poziomie była od dawna priorytetem dla kolei ze względów bezpieczeństwa, a także dlatego, że powodował on spowolnienie ruchu pociągów. A więc nie zostanie on już przywrócony. Natomiast sama budowa tunelu może się opóźnić, a nawet zostać wstrzymana ze względu na wcześniejsze niejasne działania władz miasta m.in. nie wykonanie raportu oddziaływania inwestycji na środowisko, zmianę nazwy inwestycji oraz złożenie drugiego wniosku w tej samej sprawie, pomimo że wcześniej wszczęte postępowanie nie zostało jeszcze zakończone. Z tych względów decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji tunelu została zaskarżona przez mieszkańców. Kierowcy z Bukowca być może więc będą zmuszeni przez dłuższy czas korzystać z objazdu ulicą Strużańską. Natomiast piesi będą musieli korzystać z prowizorycznego przejścia, aby dotrzeć do wiaduktu lub z przejścia podziemnego przy dworcu PKP Legionowo.

Wojciech Dobrowolski

KOMENTARZ
To nie pierwszy raz, kiedy nasi włodarze obudzili się z przysłowiową „ręką w nocniku”. Tym razem zaskoczyła ich informacja o zamknięciu przejazdu w ciągu ulic Polna-Kwiatowa. Może to dziwić, ponieważ budowa tunelu jest jedną z ważniejszych miejskich inwestycji na dwa najbliższe lata. Na dodatek inwestorem jest gmina Legionowo, a rozpoczęcie inwestycji przekładano już 2 razy. A więc inwestycja ta powinna być dobrze przygotowana, bez matactw i prób obchodzenia prawa.

Komentarze

3 komentarze

 1. CWKS odpowiedz

  Jeżeli prezydent tak spieszy się z budową tunelu aby zdążyć zbudować przed rozpatrzeniem odwołań to jest to dość lekkomyślny tok myślenia. Nawet jeżeli budowa się zakończy, to niestety dotacja unijna przepadnie. Zrealizowanie inwestycji ze środków unijnych w sposób sprzeczny z przepisami środowiskowami powoduje, że inwestycja ta stanie się niekwalifikowalna z automatu a ewentualne płatności pośrednie należy będzie zwrócić. A na pewno o takim uchyleniu decyzji instytucja unijna dowie się bardzo szybko…

 2. Ehdo odpowiedz

  Sorry, gdzie o ktorej, w jaki dzień był ten paraliż?

  1. max odpowiedz

   To pokazuje że Bukowiec świetnie sobie bez tunelu poradzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *