LEGIONOWO. Legionowo miasto sukcesu czy porażki?

2018-06-20 7:10:25

Przecież Legionowo to idealne miejsce do życia. I tak by było gdyby udało się w nim dostrzec mieszkańców i ich potrzeby. Dlatego należałoby wskazać czego im najbardziej potrzeba


Parkingi, miejsca do relaksu, kosze na śmieci, ławki dla osób starszych i młodszych to tylko kilka rzeczy, których wszystkim brakuje. Brak nam również kina i miejsc gdzie w kulturalny sposób można by było spotkać się z przyjaciółmi. Jeden park i organizowane w nim potańcówki nie rozwiążą problemu. Szpital którego budowa powraca jak bumerang przed każdymi wyborami, pewnie również teraz nie znajdzie pozytywnego rozwiązania.

Dogęszczanie  i problemy komunikacyjne

Jest duża grupa mieszkańców którym nie podoba się to co dzieje się w Legionowie i potrafią to uzasadnić. Bardzo duża część mieszkańców nie widzi żadnego rozwoju a jedynie dogęszczanie, zabudowywanie każdego kawałka terenu blokami. Mieszkańcom przeszkadza wszechobecny smród spowodowany przez stojące w korkach tysiące samochodów. Nie podoba im się również, że miasto zostało podzielone na dwie części torami. Jakby tego było mało, dodatkowo zostało jeszcze podzielone „autostradą” biegnącą przez sam środek miasta.

Za mało dla mieszkańców

Jeden żłobek miejski i perspektywa powstania w przyszłości drugiego nie rozwiążę problemu i nie zachęca do wiązania się z tym miastem. Brak miejsc w przedszkolach i ciągłe batalie przy rekrutacji nie napawają optymizmem. Staliśmy się sypialnią Warszawy i z tego nie możemy się wyzwolić. Nasi mieszkańcy większą część swoich dochodów zostawiają w stolicy, a do Legionowa wracają na nocleg. Co bardziej zaradni w Warszawie znajdują miejsca dla swoich dzieci w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Jak się można tylko domyślać, również w Warszawie zostawiają swoje wpływy z podatków PIT.

Inwestycja na wyrost

Miasto się rozwija i należy tu wspomnieć o centrum komunikacyjnym, które stało się takim nowym punktem kulturalnym na mapie Legionowa. Ale czy nie jest to tylko przypadek. To brak sensownej propozycji na zagospodarowanie tego obiekt już po jego zaprojektowaniu wymusił takie rozwiązania. W tym przypadku to akurat dobrze. Ale biblioteka i poczytalnia nie rozwiążą narastających problemów z kosztami utrzymaniem tego przerastającego potrzeby naszego miasta dworca. Ciągle należy zabiegać aby uatrakcyjnić ten obiekt i szukać sposobu na jego optymalne wykorzystanie.

Dużo już zrobiliśmy

Remonty obiektów kolejowych, chociaż szkoda z pieniędzy gminy, bo można je było przeznaczyć na inne cele, poprawią ich funkcjonowanie. Lepiej i wygodniej będzie nam się czekać na pociąg na wyremontowanych peronie Legionowo Piaski, czy dostać się na dworzec Legionowo Przystanek. Nowo budowany basen na pewno poprawi dostęp do tego typu obiektu w naszym mieście. Budowa siłowni plenerowych, chodników, placów zabaw, skwerów i ścieżek rowerowych sprzyjać będzie większej aktywności mieszkańców naszego miasta. Co przy starzejącym się społeczeństwie ma bardzo duże znaczenie.

Rozmawiajmy ze sobą

Ilu mieszkańców, tyle pomysłów. Szkoda tylko że nie potrafimy kulturalnie o tych dobrych i złych stronach naszego miasta rozmawiać w sposób cywilizowany. Pojawiające się w prasie i mediach społecznościowych pod adresem adwersarzy inwektywy nie sprzyjają budowaniu dobrych relacji między ludzkich. Mniej zawziętości i zaciekłości. Wzajemny szacunek i zrozumienie potrzeb innych oraz właściwe artykułowanie własnych poglądów może przynieść same korzyści dla nas wszystkich. Każdy ma prawo do wyrażania krytyki i własnego zdania na dany temat.

Mieszkam w Legionowie prawie 30 lat i widzę, że wiele się zmieniło, ale wiele jest również do zrobienia. Dążmy do zrównoważonego rozwoju wszystkich część Legionowa. Zmieniajmy to miasto wspólnie.

Mirosław Grabowski
Radny
Rady Miasta Legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *