LEGIONOWO. Legionowski szpital im. dr Zygmunta Pryszmonta?

2022-01-13 1:14:27

Stowarzyszenie Nasze Miasto Nasze Sprawy chce aby legionowski szpital nosił imię dr Zygmunta Pryszmonta. W tej sprawie wysłano list do Ministra Obrony Narodowej oraz do Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego

Stowarzyszenie Nasze Miasto Nasze Sprawy wysłało 11 stycznia br. do Ministra Obrony Narodowej oraz do Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego wniosek o nadanie szpitalowi w Legionowie imienia doktora Zygmunta Pryszmonta, legionowskiego lekarza i społecznika.

Zygmunt Pryszmont

Ewolucja polskiej służby zdrowia
Jak tłumaczą pomysłodawcy, proponowana nazwa może nadać nowej placówce symboliczny wymiar ewolucji polskiej służby zdrowia. – Jak mawiał doktor Pryszmont: tuż po studiach przyjechał do Legionowa, które w owych czasach było małym, prowincjonalnym miasteczkiem, a kończył karierę zawodową w nowoczesnym, dobrze rozwiniętym mieście- mówi Anna Szczepłek, Członek Zarządu NMNS. – Legionowski szpital jest zwieńczeniem wieloletnich zabiegów o dostęp legionowian do leczenia szpitalnego i pragniemy, by nazwa podkreślała również jego związek z lokalną społecznością. Widząc zabiegi różnych środowisk o ewentualne ustanowienie patrona dla nowo wybudowanego szpitala w Legionowie, postanowiliśmy zgłosić imię osoby, która dla legionowskiej – i nie tylko – służby zdrowia poświęciła całe swoje życie – dodaje Pani Anna.

Szpital im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
W ubiegłym tygodniu, działacze z Polskiego Instytutu Praw Głuchych, tłumaczą iż inicjatorem i pomysłodawcą wniosku jest Pan Daniel Kowalski, który jest pracownikiem archiwum szpitala w Legionowie, czyli filii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Przygotował go wspólnie z zarządem stowarzyszenia. Pełni on również funkcje społecznie tj. Dyrektora Zarządzającego oraz Pełnomocnika Zarządu ds. Osób Niepełnosprawnych Stowarzyszenia Polski Instytut Praw Głuchych. Autorzy wniosku uzasadnili swoją prośbę tym, że Lech Kaczyński wybitnie przysłużył się dla Polski. Obecnie jeszcze nie wydano decyzji w sprawie wyboru patrona dla nowopowstałego szpitala.

Paulina Nowicka

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *