LEGIONOWO. Miasto niewiele chciało, PKP niewiele dało

2016-02-12 1:15:55

W oczekiwaniu na przebudowę przejścia podziemnego na stacji PKP Przystanek oraz budowę tunelu na Bukowcu, pojawiają się pytania o kolejową infrastrukturę w Legionowie. Czy kolejarze dali naszemu miastu tyle ile mogli? A może mogli dać więcej, ale nasze władze nie potrafiły o to zabiegać?

– W planach PKP związanych z modernizacją linii kolejowej E65 m.in. w ramach konsultacji społecznych znajdowało się przejście podziemne w ciągu ulic Parkowa–Wyszyńskiego. Jednakże z nieznanych nam przyczyn nie zostało ono ujęte w przetargu na modernizację tej linii – informowała Tamara Mytkowska, rzecznik prasowy UM.

Przejście zniknęło, jest kładka „za nasze”
Jak tłumaczą kolejarze, po przeanalizowaniu sytuacji w projekcie finalnym wykreślili to przejście ze względu na bliskość tunelu w ciągu ul. Krakowska–Al. Róż oraz przejścia podziemnego do PKP Legionowo Przystanek. A jak dalej tłumaczą, to kładki nad torami często są własnością miast, bądź też miasta decydują się na budowę takich przepraw. – Jeśli miasta zwracają się do nas z wnioskiem o partycypowanie w takim projekcie, to zawsze jesteśmy otwarci na rozmowy i współpracę – przekonuje Łukasz Kwasiborski z wydziału prasowego PKP PLK. To by oznaczało, że samorządowcy zbyt słabo naciskali na kolej w kwestii finansowania kładki.

Dlaczego tunel jest taki wąski?
– PLK wybudowały tunel drogowy w ciągu Krakowska–Al. Róż. Przeprawa daje możliwość przekroczenia torów kierowcom, pieszym oraz rowerzystom
– tłumaczy Łukasz Kwasiborski. Już samo to zdanie świadczy o niewiedzy ze strony PKP, bądź pobłażliwym podejściu do tematu. Wybudowany za kwotę 38,5 mln zł tunel jest na tyle wąski, że ledwo mijają się w nim większe pojazdy, a w momencie przejeżdżającego rowerzysty nie ma możliwości wygodnego, a przede wszystkim bezpiecznego wyprzedzenia go. Miasto utrzymuje, że miało niewiele do powiedzenia przy budowie tunelu, gdyż rozmowy z kolejarzami od początku były trudne. – Wszelkie uwagi ze strony miasta spotykały się z odpowiedzią „jak się miasto nie zgodzi na takie rozwiązanie, to na tak krótkim odcinku pociągi mogą zwalniać i nie będzie zrealizowana w Legionowie żadna inwestycja” – przekonuje Tamara Mytkowska. Jednak jedna z wypowiedzi ówczesnego rzecznika PKP PLK, kiedy budowano ten tunel, mówi coś zupełnie innego. – Wszystko zostało uzgodnione z miastem. Takie rozwiązanie jest zgodne z planem zagospodarowania i mamy bardzo dobre zdanie na temat współpracy z władzami Legionowa – zapewniał Rober Kuczyński.

Jak to się robi gdzieś indziej
Blisko Legionowa w ostatnich latach powstały m.in.: wiadukt drogowy w Chotomowie, tunel drogowy w Janówku i dwa wiadukty drogowe w Nowym Dworze Maz. Ponadto gminy Pruszków i Brwinów właśnie podpisały umowy z PKP na budowę podziemnego przejścia pieszo–rowerowego oraz nowego tunelu drogowego za łączną kwotę 24,5 mln zł. Jak utrzymują kolejarze, podobnych przykładów dobrej współpracy z samorządami jest znacznie więcej. Wydaje się, że w trakcie modernizacji linii kolejowej na legionowskim odcinku zabrakło bardziej zdecydowanych działań ze strony miejskich urzędników w kwestii wymuszania na kolejarzach m.in. szerszego tunelu przy PKP Przystanek, dopilnowania budowy podziemnego przejścia w ciągu ul. Wyszyńskiego–Parkowa, budowy tunelu na Bukowcu czy chociażby dopilnowania tak błahych spraw jak poprawne wykonanie przejść podziemnych na obydwu legionowskich stacjach.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

3 komentarze

 1. Daro odpowiedz

  Co tam jakieś wiadukty, tunele czy inne bezkolizyjne przejścia czy przejazdy. Dla władz Legionowa najważniejszą sprawą było wybudowanie dworca i cała para poszła na to aby ten dworzec wybudować
  Tam gdzie władzom zależało na mieszkańcach kolej potrafiła wybudować w 5 tyś miejscowości na zmodernizowanej trasie do Łodzi tunel dla samochodów, podziemne przejście na perony oraz wiadukt
  Powtarzam w 5 tyś miejscowości, w ponad 50 tyś Legionowie kolej po ciężkich bólach zbudowała jeden tunel i do tego na uboczu

  A mieszkańcy Bukowca na pewno byliby zachwyceni gdyby zlikwidowano przejazd Polna_Kwiatowa
  Nic tak dobrze nie robi na samopoczucie niż przejazd wiecznie zakorkowanym wiaduktem
  Jak Kali wybudować tunel w innym miejscu to dobrze, jak Kalemu wybudują tunel koło domu to już żle

 2. Arystoteles Onasis odpowiedz

  Przypominam, że tunelu na Bukowcu nigdy nie miało być. Ba, nawet miało nie być przejazdu Polna – Kwiatowa. Na pewno mieszkańcy Bukowca nie dopuszczą do powstania tunelu bo nie mają ochoty mieszkać przy obwodnicy wiaduktu.

 3. Zibi odpowiedz

  W pełni popieram.
  Grupa nieudaczników nie potrafiąca dbać o interes mieszkańców a jedynie o własny tyłek i PKP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *