LEGIONOWO. Międzynarodowy Miesiąc AAC

2021-10-18 9:52:23

Pandemia Covid-19 spowodowała że świat zatrzymał się, zamknął. Codzienne komunikowanie się ludzi oparło się na nowoczesnej technologii. Doceniliśmy inne niż przekaz ustny, alternatywne, metody komunikacji. Dziś próbujemy przebić się i odnaleźć w tym odradzającym się świecie

 

Ale istnieje grupa ludzi niepełnosprawnych dla których przebicie się, zabranie głosu, podjęcie próby aby zostać usłyszanym jest niezwykle trudna. Chcemy dziś mówić o osobach, które mówić nie mogą. Które, aby zostać usłyszanym muszą znaleźć inny alternatywny sposób na wypowiadanie swoich myśli, zakomunikowanie potrzeb. Te osoby to użytkownicy AAC (skrót od angielskiej nazwy Augumentative and Alternative Communication) a październik to Międzynarodowy Miesiąc Alternatywnych i Wspomagających Metod Komunikacji. To czas w którym chcemy aby świat, albo przynajmniej najbliższe otoczenie zobaczyło potrzeby osób niemówiących, aby nauczyło się jak komunikować się z osobami, które do porozumiewania się używają obrazków, gestów, mówiących tabletów, komunikatorów.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Komunikacji Wspomagającej i Alternatywnej (ISAAC) ogłosiło tegoroczne hasło akcji, które przez polskie Stowarzyszenie „Mówić bez Słów zostało następująco przetłumaczone: „Wyjdź, zabierz głos i przebij się w odradzającym się świecie”.

Przedszkole Specjalne w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie wspólnie z Fundacją Promień Słońca w ramach X Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego zorganizowało w tym roku akcję do której zaprosiło dzieci z zaprzyjaźnionych placówek. Celem akcji jest rozpowszechnianie wiedzy na temat AAC. Dzieci z przedszkoli i szkół wezmą udział w warsztatach dziennikarskich podczas których zdobędą wiedzę na temat AAC i wspólnie z terapeutami stworzą gazetkę na ten temat. Uzyskaną wiedzę przekażą dalej ucząc swoich kolegów i koleżanki z placówki. Może wspólnie zadziałamy tak aby ludzie usłyszeli tych, którzy nie mogą samodzielnie przebić się w tym odradzającym się świecie.

Gazeta „Mazowieckie To i Owo” jest patronem medialnym naszej akcji. Dziękujemy za wsparcie i gotowość pomocy w szerzeniu wiedzy o AAC.

Liliana Sadowska

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *