LEGIONOWO. Mieszkańcy wrobieni w śmieci. Przeładunek odpadów

2023-01-23 4:27:41

Refleksje radnego Mirosława Grabowskiego po spotkaniu mieszkańców i przedstawicieli firmy MS-EKO, w Szkole Podstawowej nr 4, w sprawie utworzenia stacji przeładunku odpadów na Łajskach

Mirosław Grabowski

Działalność gospodarcza związana z gospodarką odpadami budzi zawsze dużo emocji. Niestety władze naszego miasta starają się uciec od problemu, bo jak inaczej tłumaczyć można ich nieobecność na zorganizowanym przez Spółkę MS-EKO 9 stycznia br. spotkaniu w Szkole Podstawowej nr 4 w sprawie stacji przeładunkowej odpadów.

Żeby nikt nie wiedział…

Niestety forma w jakiej mieszkańcy zostali poinformowani o tym spotkaniu pozostawia wiele do życzenia. Informacja o zebraniu przekazywana była pocztą pantoflową. Można wręcz podejrzewać, że komuś bardzo zależało na tym, aby na tym zebraniu było jak najmniej osób. Po raz kolejny obietnice prezydenta Pawlaka z listopadowej komisji rozwoju i sesji rady miasta nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości. Pomimo tego, że prezes spółki MS-EKO, próbował rozwiać niektóre wątpliwości mieszkańców, to jednak nie doprowadziło to do uspokojenia nastrojów i rozwiania wątpliwości. Niestety bardzo dużo pytań ze strony nielicznej grupy mieszkańców kierowane było właśnie do władz miasta. A jak się okazało, przedstawiciel władz miasta w osobie zastępcy kierownika referatu ochrony środowiska nie był osobą kompetentną do udzielania wyjaśnień.

Udają, że konsultują

To już kolejna inwestycja w naszym mieście, przy której realizacji władze miasta udają, że coś konsultują i uzgadniają z mieszkańcami. Poprzednim razem władz miasta zabrakło min. na spotkaniu w sprawie planu zagospodarowania dla Bukowca A. Trudne sprawy wymagają trudnych rozmów. Niestety po raz kolejny władze miasta lekceważą mieszkańców i nie podejmują z nimi rozmów. Brak przedstawicieli kierownictwa władz miasta na spotkaniu z mieszkańcami w sprawie budowy stacji przeładunkowej dla śmieci przy ul. Sikorskiego był tego kolejnym przykładem. Czas najwyższy, aby mieszkańcy byli traktowani przez władze miasta jako partnerzy nie tylko przy urnach wyborczych i płaceniu podatków.

Potrzebne kolejne spotkanie

Bez wyjaśnienia wszelkich wątpliwości i narosłych wokół tego tematu niedomówień, nie unikniemy w przyszłości protestów mieszkańców i ich niezadowolenia. Mam nadzieję, że zarówno władzom Spółki MS-Eko, ale i również władzom miasta zależy na tym, aby inwestycje w naszym mieście nie budziły tyle negatywnych emocji i były przeprowadzane z udziałem i akceptacją naszych mieszkańców.
Rozwiązaniem tego nabrzmiałego problemu może być jedynie kolejne spotkanie z mieszkańcami, o którego organizację wspólnie z radnym Bogdanem Kiełbasińskim i radnym Dariuszem Petryką wystąpiliśmy do władz miasta. Mam również nadzieję, że tym razem uda się je zorganizować w sposób umożliwiający w nim udział wszystkim zainteresowanym.

Uchylenie uchwały

Ponadto mam nadzieję, że Rada Miasta na najbliższej sesji przychyli się do naszego wniosku o uchylenie uchwały Nr XLVII/689/2022 Rady Miasta Legionowo z dnia 30 listopada 2022 r. w sprawie wyrażenia zgody Prezydentowi Miasta Legionowo na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy i na wydzierżawienie terenu, gdzie powstaje punkt przeładunku odpadów. Jest to podyktowane zarówno obawami mieszkańców, jak również informacjami, iż inne podmioty są zainteresowane dzierżawą wskazanych w tej uchwale działek. Uważam, iż najpierw do pomysłu budowy stacji przeładunkowej odpadów trzeba przekonać mieszkańców, a dopiero później podejmować decyzję o tak długim. bo 10 letnim okresie dzierżawy miejskich gruntów
.
Mirosław Grabowski –  Radny Rady Miasta Nasze Miasto Nasze Sprawy

Komentarze

5 komentarzy

 1. Daro odpowiedz

  W najbliższy piątek tj. 27 stycznia 2023 r. o godzinie 18 w Szkole Podstawowej nr 4 w Legionowie położnej przy ulicy Jana Pawła I odbędzie się kolejne spotkanie informacyjne w sprawie przeładowni śmieci planowanej przy ulicy Władysława Sikorskiego. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zorganizuje je niezrzeszony radny, Sławomir Traczyk.

 2. م تحياتي odpowiedz

  Powinno byc takie prawo , że wszelki śmieci mają być składowane na terenie gminy gdzie powstają.

  1. Mieszkaniec odpowiedz

   Pełna zgoda. Tak jak wyrzut ścieków od dawna musi być zlokalizowany powyżej poboru wody. To standard id dawna na świecie a u nas od kilkunastu lat. Tak samo ze śmieciami żeby większy nie podrzucał uch mniejszym.

 3. Daro odpowiedz

  Nazwijmy rzecz po imieniu, jako mieszkańcy zostaliśmy perfidnie i z pełną premedytacją oszukani. Jeżeli władze z pełną premedytacją oszukują swoich mieszkańców to wiadomo że nie mają czystych intencji a cała sprawa ma drugie dno, sama przeładownia będzie potwornym problemem, podrzuconym “kukułczym jajem” dla okolicznych mieszkańców
  Między bajki można włożyć sobie zapewnienia że nie będzie smrodu bo czas „leżakowania” odpadów wyniesie maksymalnie 24 godziny, tyle tylko że do tej sortowni zostaną przywiezione odpady które leżakowały w koszach mieszkańców równo 2 tygodnie bo taki jest okres ich odbioru z domów jednorodzinnych, z bloków odpady są odbierane znacznie częściej
  Codziennie z całego Legionowa będą zwożone tony śmieci które leżały 2 tygodnie w pojemnikach, nie ma cudu aby nie pojawił się smród, karaluchy i szczury zwłaszcza w lato
  Do tego teren jest już spalony, ten smród pozostanie tam na lata, żadna firma nie będzie go chciała już wynająć
  To nie będzie już strefa przemysłowa ale zagłębie śmieciowe pomiędzy domami

 4. Allan odpowiedz

  W d… mają nas wszystkich, lokalny folwark władz rozbrykał się na dobre, będziemy siedzieć w smrodzie. Mamy ścisk blokowisk, smog, a teraz dojdzie smród i szczury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *