LEGIONOWO. Najważniejszy jest uśmiech dziecka

2017-09-10 7:39:56

Legionowskie Stowarzyszenie Amicus i Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie, już od ponad 6 lat przygotowuje wyprawki szkolne dla najbardziej potrzebujących dzieci. Dzięki akcji „Weź plecak, daj wyprawkę” dzieci z Legionowa, Wieliszewa i Błędostowa będą miały nowe, dobrze wyposażone plecaki


Koniec wakacji i początek roku szkolnego dla rodziców wielu dzieci kojarzy się z dużymi wydatkami na wyprawki szkolne dla swoich pociech. Po raz kolejny z pomocą najbardziej potrzebującym przychodzi Legionowskie Stowarzyszenie Amicus i Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie. W tym roku akcja „Weź plecak, daj wyprawkę” wspomoże rodziców z Legionowa, Wieliszewa i Błędostowa (gmina Winnica). Jest to już 6 edycja akcji, która co roku zaczyna się w pierwszą niedzielę sierpnia a kończy pod koniec miesiąca.

Każdy może pomóc

– Nazwa akcji nie jest przypadkowa, ponieważ odnosi się do sposobu w jaki powstają wyprawki. My zakupujemy plecaki i wystawiamy w pierwszą niedzielę sierpnia przed ołtarzem, gdzie każda z osób, która chce się włączyć w akcje bierze taki plecak i ma wypełnić go przyborami szkolnymi – tak o akcji opowiada ks. Tomasz Chciałowski, Proboszcz Parafii Matki Bożej Fatimskiej oraz Prezes Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus. Do akcji przyłączyły się też firmy z Legionowa oraz spod Garwolina, które produkują przybory szkolne. Kiedy plecaki do nas już spłynął, przeglądamy je i doposażamy jeśli trzeba, chcemy aby wszystkie plecaki były jednakowe – kontynuuje nasz rozmówca. Co roku do dzieci trafia około 200 takich wyprawek, przy akcji pomagają wolontariusze.

Pomoc w powiecie, ale nie tylko

W tym roku dzięki ludziom dobrej woli przygotowano 72 wyprawki dla dzieci z Legionowa, 35 wyprawek dla najmłodszych z Wieliszewa oraz około 80 plecaków dla najpotrzebniejszych z Błędostowa. Rodziny, którym trzeba pomóc wybierane są w powiązaniu z OPS-ami, komisjami zdrowia z danych gmin oraz ze szkołami. Pomoc nie trafia jedynie do dzieci z naszej okolicy. W ubiegłym roku plecaki trafiły do Rostkowa oraz do domu samotnej matki w Warszawie. Natomiast dwa lata temu wyprawki szkolne trafiły na Podlasie, aż za Białystok. Zdarza się, że rodziny które korzystały z naszych wyprawek w ubiegłych latach przychodzą do nas i mówią, dziękujemy nasz status materialny się poprawił a może są jeszcze biedniejsi i oni potrzebują bardziej pomocy – wspomina ksiądz Tomasz.

Co w tym wszystkim jest najważniejsze?

Często te dzieci nic od nikogo nie dostały, nie licząc rodziców, ale tak żeby ktoś im coś przywiózł to się nie zdarzyło. W tym roku w Legionowie w podziękowaniu dzieciaki przynosiły laurki i kwiaty. Nie raz dziecko podejdzie, poda rękę i bardzo serdecznie podziękuje i to jest chyba najważniejsze, to zadowolenie tego dziecka, ten uśmiech bo po to właśnie się to robi. Tak podsumowuje całą akcje Ksiądz Tomasz Chciałowski, pomysłodawca i koordynator akcji „Weź plecak, daj wyprawkę” .

Całoroczna pomoc

Najbardziej potrzebujący wspierani są przez cały rok. Stowarzyszenie Amicus prowadzi dwie świetlice dla dzieci, w Legionowie. Jak udało nam się ustalić, w ramach świetlicy dzieci wyjeżdżają do kina czy do muzeów, łącząc przyjemne z pożytecznym. W czasie wakacji organizowane są wyjazdy wypoczynkowe, a przed świętami do dzieci trafiają paczki z prezentami. Pomoc dociera nie tylko do najmłodszych, ale również do ludzi starszych i niepełnosprawnych. W gminie Wieliszew ludziom starszym, schorowanym pomagają pielęgniarki. Ponadto na terenie Parafii Matki Bożej Fatimskiej prowadzone są Warsztaty Terapii Zajęciowej imienia Św. Rity dla ponad 20 niepełnosprawnych osób z terenu całego powiatu.

KT

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *