LEGIONOWO. (Nie) chcą płacić na LTV?
2015-10-30 2:40:17
Aż 46 proc. spółdzielców nie chce utrzymywania lokalnej telewizji ze środków SMLW, a ponad 28 proc. jest za zmniejszeniem finansowania LTV przez spółdzielnię. Tak wynika z niedawno przeprowadzonej wśród spółdzielców ankiety odnośnie finansowania lokalnej telewizji LTV.
Dane dotyczące nakładów na realizację programów LTV pojawiły się niedawno przy okazji ankiety mającej za zadanie poznania opinii mieszkańców spółdzielni odnośnie lokalnej telewizji. W skład programu telewizyjnego LTV wchodzi 45 minut cotygodniowej audycji TV oraz 10 minut programu “Kwadrans przed siódmą”, który emitowany jest codziennie z wyjątkiem sobót, niedziel i dni świątecznych. Za te “rarytasy” spółdzielcy płacą 341 724,75 zł rocznie.
LTV jest oglądane
Na niedawnych zebraniach ze spółdzielcami poznaliśmy wyniki przeprowadzonej ankiety wśród spółdzielców odnośnie finansowania lokalnej telewizji LTV. Na pytanie, czy ogląda Pan/Pani LTV, łącznie odpowiedziało 926 spółdzielców. 367 osób, czyli 40 proc. ankietowanych przyznało, że LTV ogląda regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. 226 (24 proc.) spółdzielców przyznało, że telewizję lokalną ogląda, ale rzadko, przynajmniej raz w miesiącu. 180 (19 proc.) osób przyznało, że oglądało LTV kilka razy, a 140 (15 proc.) mieszkańców przyznało, że nigdy nie oglądała telewizji lokalnej. Co ciekawe, są i tacy, co nawet nie wiedzieli, że istnieje w Legionowie telewizja lokalna. Tak zakreśliło 16 (2 proc.) ankietowanych. – Zarząd zdecydował się na poznanie opinii szerszej rzeszy mieszkańców ponieważ docierały do nas sygnały, że mieszkańcy nie oglądają LTV i uważają, że jest niepotrzebna. Wyniki ankiety jednak temu przeczą – przekonuje Szymon Rosiak.
Jakość programu jest zadowalająca
Na pytanie, jak oceniasz jakość programu LTV, odpowiedziało 756 osób. Najwięcej, bo aż 325 (43 proc.) osób odpowiedziało, że jakość programu jest zadowalająca, jednak wymaga zmian, które mogłyby go uatrakcyjnić. 198 (26 proc.) ankietowanych uważa, że program LTV nie wymaga żadnych zmian, ponieważ jest ciekawy i znajdują się w nim interesujące i potrzebne informacje. 136 (18 proc.) spółdzielców uważa programy LTV za mało interesujący, który wymaga gruntownych zmian. A tylko 97 (13 proc.) osób przyznaje, że program jest nudny i nie pomogą mu żadne zmiany.
Nie chcą finansowania LTV
Ponadto zapytano ankietowanych, czy SMLW nadal powinna finansować powstawanie programu LTV? Na to pytanie odpowiedziały 932 osoby. 238 (26 proc.) jest za finansowaniem LTV w takiej formie, jak do tej pory. Najwięcej, bo 265 (28 proc.) ankietowanych opowiedziało się za znacznym ograniczeniem kosztów i finansowaniu wyłącznie tych programów, które dotyczą spraw spółdzielni. Mało tego, aż 258 (28 proc.) spółdzielców jest zdania, że LTV nie powinna być finansowana przez SMLW, tylko przez inną instytucję. 171 (18 proc.) ankietowanych uważa, że program nie powinien być finansowany ponieważ jest niepotrzebny. W sumie aż 46 proc. ankietowanych jest zdania, że SMLW nie powinno finansować produkcji programów lokalnej telewizji LTV. Inaczej wyniki ankiet odczytuje spółdzielnia. – Zaskoczenie dla nas, bo myślałem, że tylko śladowe ilości spółdzielców będą za tym, aby finansować LTV. Tymczasem ponad 500 osób godzi się na finansowanie w całości lub w części lokalnego programu. Skoncentrowaliśmy się na tym, żeby prowadzić rozmowy na temat częściowego finansowania LTV przez spółdzielnię – przekonuje Szymon Rosiak.
DARIUSZ BURCZYŃSKI
5 komentarzy
Skoro mieszkańcy w ankiecie wypowiadają się przeciwko uruchomieniu w naszym mieście komunikacji miejskiej bo najwidoczniej kochają bieganie po całym mieście w deszczu, równie dobrze mogą być za utrzymaniem telewizyjnej agitki
Z programów telewizyjnych dowiedzą się jak pięknie i wspaniale mieszka się w naszym mieście, ile robi się w Legionowie itd
A ja się zastanawiam, kto przeliczał wyniki, % brzmią i wyglądają ładnie, ale…
Ile osób jest zameldowanych w mieszkaniach, za które płaci się czynsz do SMLW? 30 tysięcy? Wg. strony powiatu legionowskiego, w Legionowie mieszka 51 tysięcy osób, sądzę więc, że to i tak zaniżona liczba. Jeśli z tych 30 tys. założymy, że 1/3 to dzieci (do 14 r.ż), to z 20 tysięcy odpowiedzi udzieliło mniej niż 5%. Zastanawiam się, czy te 95% w takim razie w ogóle słyszało, że istnieje LTV…
Wiadomo trzeba dac zarobić za pieniądze spółdzielców Stowarzyszeniu Myslacych Pozytywnie, Talarskiemu i siac propagandę jak to jest wspaniale i sluchac pierdów Rsiaka Smogorzewskiego Grabca wróbla i innych orłów
Podobnie jak gazeta “Miejscowa”, ale nie w tym rzecz. Chodzi o to, że sama ankieta była zmanipulowana. Pytania zwłaszcza o finansowanie zostały ułożone tak, że teraz pozostawia to dużą dowolność interpretacji wyników. 28 proc. opowiada się za znacznym(!) ograniczeniem kosztów, czyli de facto woleliby nie płacić na LTV. Kolejne 28 proc. spółdzielców jest zdania, że LTV nie powinna być finansowana przez SMLW i kolejne 18 proc. ankietowanych uważa, że program nie powinien być finansowany przez żadną inną instytucję. To w sumie daje aż 74 proc. przeciwników łożenia spółdzielczych pieniędzy na LTV. Tymczasem Rosiak uważa, że większość chce płacić. Czyż nie jest to manipulacja?
Telewizja ta od zawsze była tubą propagandową.