LEGIONOWO. Nie dostali klimatyzatorów – tylko pompy ciepła

2019-06-30 7:18:51

Mieszkańcy drewnianego domu komunalnego przy ul. Reymonta w Legionowie otrzymali od Miasta nowe pompy ciepła do złudzenia przypominające klimatyzatory. Nie wszystkim jednak taki obrót sprawy się podoba


Kilka dni temu do naszej redakcji przyszła wiadomości dotycząca drewnianego domu komunalnego przy ul. Reymonta. Zaniepokojony czytelnik zwrócił naszą uwagę na 9 nowy urządzeń jakie zostały zamontowane w drewnianym domu. Urządzenia do złudzenia przypominają bardzo drogie w montażu i utrzymaniu klimatyzatory.
Nowe pompy ciepła
Wystąpiliśmy do Urzędu Miasta z pytaniami dotyczącymi zamontowanych urządzeń. W odpowiedzi o rzeczniczki legionowskiego magistratu Tamary Boryczki dowiedzieliśmy się, że zamontowane urządzenia to pompy ciepła powietrze-powietrze (mające faktycznie funkcje klimatyzacji). Pompy ciepła mają za zadanie ogrzewanie powietrza. Urządzenia zostały zamontowane w czerwcu br.
50 tys. zł dla ochrony środowiska
Całkowity koszt instalacji ww. urządzeń ma na celu ochronę środowiska i likwidację dotychczasowego ogrzewania na paliwa stałe (węgiel, drewno). Decyzję o montażu „klimatyzatorów” wydała Rada Miasta. W tym celu w budżecie miasta została zabezpieczona kwota 150 tys. zł. Powodem instalacji miała być uchwała antysmogowa, która zobowiązuje wszystkich posiadaczy pozaklasowych pieców i kotłów do zaprzestania ich użytkowania do 1 stycznia 2023 r.
Walczą z „kopciuchami”
Od jakiegoś czasu Urząd Miasta walczy z tzw. kopciuchami. Dzięki montażowi nowych pomp ciepła i likwidacji kolejnych pieców typu: koza, kuchnia węglowa w okolicy zostanie zmniejszony poziom wytwarzanych zanieczyszczeń.
QK

Komentarze

7 komentarzy

 1. Mirek odpowiedz

  Lolesław jak patola nie dostanie za free to będziesz dalej oddychał smogiem.

 2. Migal odpowiedz

  To są klimatyzatory, pompe ciepła to się montuzję 1 na cały dom. Nazwali je tak by uciec od vat.

  1. Rexterm odpowiedz

   Nie ma Pan racji. Mogą być zarówno małe pompy ciepła jak i duże klimatyzatory. Obszar zastosowania nie określa czy to jest PC czy klimatyzator. Stosuje się te 2 nazwy zamienne w wypadku urządzeń rewersyjnych. Spowodowane jest to tępotą urzędniczą. Nikt nikogo nie oszukuje, tylko te urządzenia często pracują dwukierunkowo.

 3. Adam odpowiedz

  Tu nie chodzi o to co urząd zainstalował, a o ból pewnej tylnej części ciała mieszkańców sąsiednich budynków, który to pojawił się natychmiast po zamontowaniu owych tajemniczych urządzeń. Urząd tylko próbował nieudolnie uśmierzyć ów rozdzierający ból, wyjaśniając, że to zwykłe ogrzewanie, a nie fanaberia, jaką jest klima.

 4. Loleslaw odpowiedz

  Problem jest inny , dlaczego patola dostaje pompe ciepla /klimatyzator a ja musze sam sobie kupic i zaplacic?

  1. Nieznajoma odpowiedz

   A dlaczego twierdzi pan że patole? Nie jest to na miejscu wyzywajac ludzi. A jak jak panu żal dupe ściska to proszę się starać o mieszkanie w tym domu.

   1. Loleslaw odpowiedz

    Pracowalem cale zycie i kupilem dom , zal mi ze roszczeniowa patola dostaje za free i jeszcze narzeka , pozatym redaktor nie wie o czym pisze , kazda klima jest pompa ciepla. Tekst “drogie w utrzymaniu ” tak samo drogie jak klimatyzator bo to to samo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *