LEGIONOWO. „Niemcy? Oni są spoko!”
2015-10-01 2:39:02
Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie oraz szkoła Boerde-Berufskolleg w Soest (Niemcy) wspólnie realizują projekt finansowany przez program Unii Europejskiej „Erasmus+”.
W dniach od 6 do 13 września br. odbyło się spotkanie młodzieży obu szkół w Polsce, cztery dni w Legionowie i w Warszawie oraz cztery dni w Krakowie. Podczas realizacji programu, gier integracyjnych, animacji językowych i wspólnie spędzanych wieczorów m.in. na kręgielni, młodzież miała okazję poznać się wzajemnie i rozwinąć swoje umiejętności językowe. Okazało się, że wspólne miłe spędzanie czasu jest możliwe i że nie różnimy się od siebie za bardzo. Przeszkody w komunikacji nie spowodowała również porażka polskiej reprezentacji w meczu eliminacyjnym do ME w piłkę nożną z reprezentacją Niemiec.
Młodzież wzajemnie zmierzyła się z nadal trudną i drażliwą dla obu stron historią II Wojny Światowej. Podczas wycieczki po Warszawie odwiedziła miejsca pamięci związane z Powstaniem Warszawskim i Powstaniem w Gettcie. W Muzeum w Auschwitz odbyło się zwiedzanie studyjne oraz warsztaty.
Zorganizowane zostały również gry miejskie po Legionowie i Warszawie oraz zwiedzanie Krakowa. Młodzież miała okazję odkryć charakter, kulturę, atmosferę i piękno tych miast. Wiele informacji było nowych, również dla młodzieży polskiej. Wielu z nas po raz pierwszy było w fotoplastikonie warszawskim przy Alejach Jerozolimskich, na krakowskim Kazimierzu i Kopcu Kraka.
W niedzielę, zdumieni że czas tak szybko upływa, pożegnaliśmy naszych kolegów z Niemiec na lotnisku w Krakowie. „Niemcy? Oni są spoko!” – tak stwierdził Daniel, uczestnik wymiany. Na pewno będziemy z nimi mieli kontakt przez platformę Facebook i eTwinning. W marcu spotkamy się znowu podczas rewizyty w Soest i w Berlinie. Obecnie wykonujemy prezentacje o miejscach pamięci, które wspólnie poznaliśmy.
Główne cele projektu „Erasmus+” to: zorganizowanie krótkoterminowych polsko-niemieckich wymian młodzieży, poznanie wybranych miejsc pamięci i odkrycie przez młodzież ich znaczenia w pedagogice i w branży turystycznej, powtórzenie i poszerzenie wiedzy z zakresu historii, rozwijanie umiejętności językowych uczniów.
Joanna Dmoch i Agnieszka Budna