LEGIONOWO. Nowe Parki Kieszonkowe?

2022-08-03 8:54:59

U zbiegu ulic Tadeusza Kościuszki, Zygmunta Krasińskiego i Jana Matejki, przy rondzie imienia Andrzeja Paszkowskiego Przedsiębiorstwo Wodociągowo – Kanalizacyjne „Legionowo” Sp. z o. o. cały czas pracuje nad rewitalizacją i zagospodarowaniem przyległego terenu tworząc Park Kieszonkowy II. Lokalizacja Parku okazała się ogromnym sukcesem z uwagi na lokalizację to jest przejście piesze przez tory kolejowe w kierunku osiedla „Kozłówka”

Pod koniec ubiegłego roku Wodociągi Legionowskie wymieniły nieestetyczną nawierzchnię ronda „Paszkowskiego” oraz przyległego chodnika. W celu poprawy bezpieczeństwa pieszych wzdłuż chodnika postawiono słupki ochronne. Z inicjatywy PWK „Legionowo” w miejscu starej kapliczki powstała nowa, a obok niej usytuowany został zdrój z wodą pitną. Zdrój ten jest umiejscowiony w miejscu ruchliwego ciągu pieszego, aby mieszkańcy przechodzący i przejeżdżający rowerami przez tory kolejowe w kierunku osiedla „Kozłówka” mogli zaczerpnąć zdrowej, świeżej wody.

Z tego przejścia codziennie korzystają setki osób, którzy przechodząc, czy jadąc rowerem mogą przez chwilę odpocząć w nowym miłym otoczeniu. PWK „Legionowo” wykonało dwie alejki biegnące w kierunku przejścia kolejowego, jedna utwardzona kostką, a druga dobrym żwirem. Naprzeciwko kapliczki i zdroju wodnego powstało miejsce do odpoczynku z ławkami i koszem na śmieci. Posadzono również rośliny ozdobne takie jak brzoza pożyteczna, dzika róża, tawuła, mahonia, czy pęcherznica. Wzdłuż alejki od zdroju wodnego do przejścia kolejowego posadzono szpaler z jaśminowca. Na skrajnych końcach posadzone zostaną łąki kwietne oraz zamontowane zostanie delikatne ogrodzenie z palików drewnianych i liny zwieńczające cały teren zielony. Zakończenie prac jest planowane na drugą część wakacji.

Jak wszyscy wiemy w ubiegłym roku na „Osiedlu Młodych” w miejsce starej przepompowni ścieków PWK „Legionowo” wybudowało pierwszy w Legionowie „Park Kieszonkowy”, z którego licznie korzystają mieszkańcy „Osiedla Młodych”.

To nieostatni teren zielony jaki zostanie zrewitalizowany przez nasze legionowskie wodociągi. Na „Osiedlu Sobieskiego” u zbiegu ulic Husarskiej i Pałacowej przy części kanałku „Jabłonowskiego” (obecnie jest to kanał retencyjny wód opadowych), jeszcze w tym roku powstanie nowe miejsce rekreacji tzw. „Park Kieszonkowy III”. Z koncepcji terenu zielonego przy kanałku „Jabłonowskim” widocznego na zdjęciu wynika, że PWK „Legionowo” planuje wykonać nowy chodnik, wymienić balustradę i żelbetowy cokół nad kanałkiem, postawić pergolę z ławkami oraz umieścić siedziska na trawie. Posadzone zostaną krzewy i ozdobna roślinność. Ponadto PWK na krótkim odcinku zrewitalizuje krótką część kanału.

Cieszę się, że w myśl hasła „PWK DLA EKOLOGII” możemy przywrócić naturze wcześniej mocno zdegradowane tereny, aby mieszkańcy naszego miasta mogli korzystać z nowych miejsc wypoczynku i rekreacji. Pragnę zaznaczyć, że powyższe działania są na bieżąco konsultowane z Panem Prezydentem Romanem Smogorzewskim – mówi Grzegorz Gruczek Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągowo – Kanalizacyjnego „Legionowo” Sp. z o. o.

Źródło: PWK Legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *