LEGIONOWO. O krok od śmierci

2015-07-21 3:31:37

Dzisiaj (21 lipca) przed godziną 10.00 dwa zastępy straży pożarnej udały się do bloku przy ulicy Leśnej 6 w Legionowie. Celem strażaków było uwolnienie zamkniętego w blaszanej klatce kota, który był wystawiony na mocne działanie słońca. Istniało realne zagrożenie, że zwierzę padnie z przegrzania.

O 9.47 dyżurny straży pożarnej dostał zgłoszenie o uwięzionym kocie na 5 piętrze bloku. Istniało realne zagrożenie, że zwierze mogło paść z przegrzania, bowiem metalowa klatka w której został zamknięty była od strony nasłonecznionej.

Kilka minut po przyjeździe zastępów straży pożarnej na miejsce odnalazła się też właścicielka kota, a zarazem zamkniętego mieszkania. Interwencja strażaków nie była zatem potrzebna i po niespełna pół godzinnej akcji powrócili do legionowskiej strażnicy. – Kilkanaście tego typu, podobnych interwencji odnotowujemy w każde lato. Najczęściej zwierzęta są zamknięte w samochodach. Zdarza się jednak, że i są zamknięte na balkonie, gdzie przy doskwierającym upale zwierzęta się męczą i są narażone na przegrzanie – powiedział jeden ze strażaków.

Tymczasem Towarzystwo Obrony Zwierząt i policja przypominają, że zamknięcie zwierzęcia w wysokiej temperaturze to znęcanie się nad nim, za co zgodnie z ustawą grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Towarzystwo Obrony Zwierząt podkreśla również, że zwierzęta powinny mieć stały dostęp do wody. Należy udostępnić psom i kotom pomieszczenia w których jest zimna podłoga np. łazienki. Nie zostawiamy zwierząt na balkonach w nagrzanych pomieszczeniach. W przypadku udaru cieplnego należy schłodzić zwierzę zimnymi okładami, przenieść w cień i w chłodne miejsce, dać dużo wody do picia. Zalecana jest woda mineralna niegazowana zawierająca mikroelementy. Organizacja przypomina też o wolno bytujących kotach i zachęca, by zostawiać im wodę przy okienkach piwnicznych.

Tekst i zdjęcia: DB

 

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *