LEGIONOWO. Odszedł płk. Kazimierz Przymusiński

2021-02-04 2:38:04

W środę (3 lutego) zmarł płk. Kazimierz Przymusiński. Wieloletni Prezes Zarządu Koła Powiatowego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Rzeczypospolitej Polskiej, podczas okupacji – żołnierz 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK walczący pod pseudonimem „Jastrząb”, odznaczony wieloma medalami za udział w Ruchu Oporu oraz pełną poświęcenia pracę na rzecz społeczności lokalnej

Kazimierz Przymusiński urodził się 5 lutego 1927 r., w Jarocinie. W 1933 r. jego rodzina przeniosła się do Poznania. Jednak już sześć lat później, w grudniu 1939 r. Niemcy wypędzili ich przesiedlając do gminy Kamienica koło Łącka.

W 1944 r. dołączył do oddziału Armii Krajowej. Pod pseudonimem „Jastrząb” walczył jako żołnierz 1. batalionu 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Po wojnie i rozwiązaniu Armii Krajowej rodzina płk. Kazimierza Przymusińskiego powróciła do Jarocina.

Swoją drogę zawodową związał z wojskiem. W 1975 r. rozpoczął służbę w Wojskowym Instytucie Łączności w Zegrzu. Na emeryturę przeszedł w 1987 r. w stopniu pułkownika.

Po zakończeniu drogi zawodowej płk Kazimierz Przymusiński pozostał aktywnym działaczem społecznym. Przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu Koła Powiatowego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Rzeczypospolitej Polskiej. Aktywnie uczestniczył w życiu Legionowa oraz całego Powiatu Legionowskiego. Uczestniczył w uroczystościach patriotycznych, spotkaniach z młodzieżą. Za swoją działalność społeczną został wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi, wojskowymi i związkowymi.

Źródło: www.powiat-legionowski.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *