LEGIONOWO. Okłamali mieszkańców?

2018-07-30 11:44:00

Wszystko wskazuje na to, że to Urząd Miasta udostępnił działkę Skarbu Państwa prywatnej osobie, chociaż władze twierdziły, że nic o niej nie wiedzą. Prawdopodobnie też, to miejscy urzędnicy sami dokonali wpisów w rejestrze ewidencji gruntów, o których dzisiaj mówią, że są błędne


Od dłuższego czasu piszemy o sprawie działek przy ul. Kozietulskiego w Legionowie. Mieszkańcy twierdzą, że działki te są bezprawnie zajmowane przez osoby prywatne, a władzom nie zależy na wyjaśnieniu sprawy.

Zarzuty wobec prezydenta

Jeden z nich publicznie nawet zarzucił prezydentowi Romanowi Smogorzewskiemu, że pozwolił on na zajęcie jednej z działek należących Skarbu Państwa, ponieważ inaczej nie mógłby sprzedać własnej działki. Redakcji TiO udało się później ustalić, że prezydent faktycznie kupił na licytacji komorniczej działkę w rejonie ul. Kozietulskiego i w krótkim czasie sprzedał ją obecnemu właścicielowi. Okazało się również, że działka ta ma dostęp do ul. Kozietulskiego tylko przez działkę nr 1 należącą do Skarbu Państwa, która obecnie została przez kogoś ogrodzona. Uprawdopodobnia to w w dużym stopniu informacje podaną przez mieszkańca.

Nic nie wiedzieli?

Natomiast władze miasta utrzymywały, że Gmina nie ma nic wspólnego z tymi działkami i nie mają o nich żadnej wiedzy – działki nr 1 i nr 16 z obrębu 55 przy ul. Kozietulskiego nie znajdują się w zasobach Gminy Miejskiej Legionowo, a Gmina tylko przez pomyłkę została wpisana w ewidencji gruntów jako zarządzający. – tłumaczył w maju br. zastępca prezydenta Marek Pawlak. Radni i władze doszli w końcu do przekonania, że sprawę powinien wyjaśnić prowadzący rejestr gruntów Starosta.
Mieszkańcy dowodzili jednak, że miasto ma obowiązek wyjaśnić sprawę własności działek przy ul. Kozietulskiego, choćby z powodu należnego Gminie podatku od nieruchomości. Poparli ich opozycyjni radni, którzy wystąpili aby prezydent Smogorzewski udzielił w tej sprawie wyjaśnień na piśmie. Radny Mirosław Grabowski złożył również interpelację, w której zapytał m. in. czy Gmina Legionowo uzyskuje wpływy podatkowe od działek przy ul. Kozietulskiego.

Sensacyjna odpowiedź

W odpowiedzi na interpelację radnego znalazła się informacja, która przeczy wcześniejszym zapewnieniom władz miasta. Wynika z niej, że do budżetu Gminy wpływają dochody z podatków od części działki nr 1 z obrębu 55, a działka ta została udostępniona osobie fizycznej. Wszystko wskazuje więc na to, że urząd, który według zapisów w ewidencji zarządza działką, udostępnił ją jakiejś osobie. Zapewne osoba ta jest także adresatem decyzji podatkowej, którą prezydent przy pomocy podległego mu urzędu wysyła podatnikom. Nieprawdziwe, a co najmniej nieścisłe są także informacje o błędnych zapisach w ewidencji gruntów, na podstawie których Gminę Legionowo wpisano jako zarządzającego tymi działkami. Z naszych informacji wynika bowiem, że wpisy te znalazły się w ewidencji w 1999 r., a więc wtedy kiedy ewidencję prowadził prezydent miasta, a wpisów w niej dokonywali zatrudnieni w ratuszu urzędnicy. Ewidencja rejestru gruntów została przekazana do starostwa dopiero w 2002 r.

WD

Komentarze

7 komentarzy

 1. Mirek odpowiedz

  Na początku sierpnia otrzymałem odpowiedź na kolejną w tej sprawie interpelację która pozostawia wiele niedomówień i może budzić uzasadnione obawy, iż władze Legionowa nie chcą aby mieszkańcy poznali prawdę na temat tych działek.
  Mirosław Grabowski

 2. Edward odpowiedz

  Bardzo ciekawe jak sie z tego wytłumaczą? Do tej pory nic nie wiedzieli o tej działce, niby nie zarządzali działką, tylko błędnie ich wpisano do rejestru….. a tu nagle sie okazuje, ze podpisali umowe, na podstawie której udostępnili tą działke jednemu facetowi i biora od niego kasę…..?

 3. układ warszawski odpowiedz

  czyli co prezydent z układami w sadzie, w prokuraturze, w policji, u notariuszy 😉 i oczywiscie komorników jest zawsze wygrany, czy dobrze rozuję / a wtedy do współpracy dobieraa sie odpoiwednikow i szafa gra do czasu………..kiedy nie zacznie buczeć………NO NO i ta zmiana komendanta teraz 🙂

 4. Anita odpowiedz

  mozna postawic pytanie daleko iday zy oby pan ……………działaja jako ………i przy uziale …………mógł doprowadzic do wejscia komornika …………i razem trzepać kasiore……….jest to typowa recepta na uklad mafijny……..

 5. Andrzej odpowiedz

  Nazwisko Roman S. przewija się przez wiele niejasnych spraw. ale obrońcy będą mówic, że kazdy może brać udział w komorniczych licytacjach i kazdy moze 2 razy w roku kupić i sprzedac jakąś nieruchomość. I powiedzą , że nic w tym podejrznego, że robi tak od 16 lat, akurat od czasu kiedy został prezydentem… 🙂

  1. tadek odpowiedz

   Prezydent wygrywa licytacje komornicze bo nikt inny nie chce działki za 10% wartości, proste?

 6. Natalia odpowiedz

  Okłamali! Nie pierwszy, ale moze juz ostatni raz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *