LEGIONOWO. Parkometry i płatne parkingi przy dworcu?

2019-09-20 6:06:54

Miejscy radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości chcą postawić parkometry w centrum miasta. Mają one pomóc w komunikacyjnym problemie, z którym boryka się miasto. Pomysłodawcy chcą, aby płacący podatki w Legionowie mogli parkować za darmo

Radny Dariusz Petryka

W Legionowie zrobiło się głośno o parkomatach z powodu uchwalenia pod koniec czerwca 2017 r. nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Miejskiej Legionowo w ścisłym centrum miasta. Ustanowiono tam wielofunkcyjną strefę śródmiejską. W tamtym okresie pojawiła się również wiadomość o wprowadzeniu w tym miejscu płatnej strefy parkowania. Teraz pomysł wraca za sprawą radnych miejskich z klubu PiS: Artura Pawłowskiego, Dariusza Petryki i Sławomira Traczyka.

Zakorkowane centrum

Mianem ścisłego centrum miasta w Legionowie określa się teren, które ograniczone jest ulicami Jagiellońską i Kościuszki. Powyższa strefa ciągnie się wzdłuż ulicy Piłsudskiego, przecinając Reymonta, Batorego, Sienkiewicza oraz Kopernika. To właśnie ten fragment miasta jest najbardziej zakorkowany. Radni PiS właśnie w tej części miasta chcą wdrożyć program płatnych stref parkowania. Jak podaje jeden z pomysłodawców radny Artur Pawłowski jednym z bodźców do opracowania programu była dyskusja podczas jednej z Sesji rady Miasta na temat ilości osób, które płacą podatki w mieście. W Legionowie oficjalnie mieszka około 58 tys. osób. Z urzędowych informacji wynika, że mieszkańców płacących podatki w Legionowie jest około 50 tys. Właśnie wprowadzenie płatnej strefy parkowania ma zachęcić do płacenia podatków w naszym mieście. Pieniądze od przyjezdnych płacących za parkowanie mają zasilić budżet miasta, a dokładnie zadania związane z komunikacją w mieście.

Radny Sławomir Traczyk

Płatne tylko dla przyjezdnych

Skoro znany jest zakres strefy z parkomatami oraz powód jej wprowadzenia należy wspomnieć o najważniejszej zasadzie programu, czyli braku opłat dla mieszkańców Legionowa, którzy płacą podatki w naszym mieście. W rozmowie z radnym Arturem Pawłowskim ustaliliśmy, że nie są jeszcze rozstrzygnięte sprawy techniczne, czyli sposób oznaczenia aut, które będą mogły parkować bez opłat w strefie płatnego parkowania. Planuje się aby mieszkańcy dostarczali deklaracje PIT do Urzędu Miasta gdzie zostanie im wydana np. naklejka na samochód bądź karta uprawniająca do darmowego parkowania. Radny wskazuje również, że mogłaby do tego służyć Karta Legionowianina. Przy pierwszych wzmiankach o parkometrach mieszkańcy zaniepokoili się losem małych przedsiębiorców w centrum miasta. Czy wprowadzenie powyższego programu nie osłabi ich biznesów. Radny Pawłowski uspokaja i przekonuje, że parkometry wymuszą rotację samochodów. Nie będzie możliwości zostawienia samochodu pod sklepem na cały dzień.

Radny Artur Pawłowski

Parkingi przy stacji

Wprowadzenie parkomatów w ścisłym centrum miasta nie jest jedynym pomysłów radnych. Padł również pomysł aby od parkujących, którzy nie płacą podatków w mieście pobierać opłaty za parkowanie w parkingach poziomowych znajdujących się przy Centrum Komunikacyjnym. Pomysł podyktowany jest dużymi nakładami na utrzymanie obydwóch obiektów. Nie oficjalnie dowiedzieliśmy się również, że taki pomysł mają władze miasta. Nie wiemy jednak, czy i one chcą udostępnić parkingi przy dworcu bez opłat dla swoich mieszkańców. Czy parkometry i opłaty za parkowanie na parkingach wielopoziomowych zostaną wprowadzone nie wiadomo. Pomysłodawcy chcą przeprowadzić konsultacje społeczne, ich termin nie jest jednak jeszcze znany.

red.

Komentarze

4 komentarze

 1. martyna odpowiedz

  Tak! To jest bardzo dobry pomysł. W Legionowie głównie parkują osoby przyjezdne. Niestety w Legionowie nie ma tylu miejsc parkingowych żeby wystarczyło dodatkowo dla osób z pobliskich miejscowości.
  Parking przy stacji jest cały zastawiony samochodami osób z innymi rejestracjami. Nie wspominając o flocie samochodów z prywatnej firmy car sharing. Na parkingu o godzinie 9 00 nie ma gdzie zaparkować samochodu dla osób z Legionowa. Czekamy na informacje o konsultacjach z mieszkańcami Legionowa.

 2. Victor odpowiedz

  Aż się prosi by “wyeliminować z gry” autka o numerach jak: LLU, NBA, NEL, LU, WPN, RZE, RPZ i DKL i cała masa innych egzotycznych, których pełno na mieście i własciciele których nie płacą tutaj podatków.

  1. Daro odpowiedz

   Założenia może i były słuszne, ściągamy nowych mieszkańców którzy będą płacić tu podatki bo 38% podatków z pit trafia do samorządu
   W praktyce wyszło jak widać, owszem mieszkańcy się sprowadzili ale duża ich część tylko wynajmuje mieszkania bo kiedyś gdy zmieni się koniunktura po prostu się wyprowadzą. Ci mieszkańcy nie są tu zameldowani, to stąd wysyp na ulicach rejestracji NBA, LU RJA, WOR
   Jak widać jak krótkowzroczna i nieprzemyślana była ta polityka

 3. Daro odpowiedz

  Sytuacja z miejscami do parkowania w centrum jest tragiczna, cała ulica Piłsudskiego z przyległymi ulicami przypomina bardziej gigantyczny parking niż najbardziej reprezentacyjną ulicę Legionowa, dla pieszych pozostawiono skrawki chodnika. Można udawać że problemu nie ma ale chyba każdy kto szuka miejsca aby zaparkować w centrum widzi że problem z miesiąca na miesiąc narasta. Tak jestem za postawieniem parkometrów w centrum miasta bezpłatnych nie tylko dla mieszkańców Legionowa ale jedynie przez taki czas który umożliwi zrobienie zakupów czy załatwienie spraw w urzędzie, Nie może być tak jak obecnie że większość miejsc jest zastawiona przez samochody stojące tam godzinami. Druga sprawa radni powinni zwrócić uwagę na to że w Legionowie praktycznie nie funkcjonuje komunikacja lokalna. To co oferuje Legionowo dla swoich mieszkańców, te mikrobusiki kursujące w dodatku co godzinę to kpina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *