Facebook


LEGIONOWO. Poetka usiadła w skwerku

2017-06-02 3:10:06

W skwerku ks. Jerzego Popiełuszki przy Liceum w Powiatowym Zespole Szkół Ogólnokształcących w Legionowie im. Marii Konopnickiej, stanął pomnik – ławeczka z rzeźbą patronki szkoły. Poetka siedzi na ławeczce dumnie wyprostowana z otwartą księgą, tuż obok leżą trzy kolejne księgi. Oficjalne odsłonięcie pomnika już w niedzielę 4 czerwca.

Z okazji 175. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej – patronki Liceum w Powiatowym Zespole Szkół Ogólnokształcących w Legionowie – powstał pomnik w skwerku ks. Jerzego Popiełuszki, a jego oficjalne odsłonięcie nastąpi już w niedzielę 4 czerwca br.

Impreza ma być podzielona na części – oficjalną i rozrywkową. Na pierwszą organizatorzy zapraszają mieszkańców o godz. 13, przed wejściem do szkoły od strony ul. marsz. J. Piłsudskiego. Kolejna część rozpocznie się pół godziny później, z drugiej strony budynku, w okolicy boiska ze sztuczną nawierzchnią. Część oficjalną otworzy wspomnienie o Marii Konopnickiej oraz odśpiewanie dwóch piosenek z Jej słowami. Kulminacyjnym momentem będzie odsłonięcie przez starostę Roberta Wróbla i prezydenta Romana Smogorzewskiego wykonanej z brązu ławeczki, na której zasiadł posąg Marii Konopnickiej.

Odsłonięcie rzeźby to jednak nie koniec atrakcji związanych z projektem mającym na celu upowszechnienie wiedzy o Marii Konopnickiej poprzez aktywne i twórcze włączenie mieszkańców powiatu w cykl wydarzeń kulturalno-artystycznych, w tym również outdoorowych. Wydarzenie, jakim będą obchody urodzin poetki, to szereg ciekawych przedsięwzięć kulturalnych, w których weźmie udział około 6000 osób. W programie wydarzeń promujących przedsięwzięcie, oprócz odsłonięcia pomnika poetki, znajdują się: konkurs plastyczny „Inspirowane literaturą Marii Konopnickiej”; konkurs literacki „Porozmawiajmy z Konopnicką”, a także m.in konkurs na najlepszego mema, związanego z postacią Konopnickiej, bieg uliczny, wystawa pt. „Maria Konopnicka w różnych odsłonach”, jak również wykład dr Leny Magnone o Marii Konopnickiej – „Konopnicka inaczej”.

Pierwsze reakcje mieszkańców na nowy pomnik są pozytywne, choć inne być chyba nie mogą. Wszak poetka wręcz zachęca, aby usiąść przy Niej i zrobić sobie z Nią chociażby pamiątkowe zdjęcie.

DB

Komentarze

1 komentarz

  1. rzeźbiarz odpowiedz

    Droga redakcjo!!!!!!!!!!!!!!!
    informacja o autorze dzieła to obowiązek.
    Brak takowej to objaw ignorancji .
    Tytuł dzieła……….. autor dzieła………. rok powstania……….!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *