LEGIONOWO. Prezydent spółka z o.o.

2015-10-07 11:05:39

Z uchwały, w której prezydent wyraził zgodę na sprzedaż gminnej działki, wynika że działka została sprzedana prywatnej spółce na wyjątkowo korzystnych warunkach. Spółka będzie płacić za działkę przez 10 lat, w symbolicznie oprocentowanych ratach.

 

Prezydent bez upoważnienia rady miasta wpisał do aktu założycielskiego spółki komunalnej – KZB sp. z o.o. możliwość sprzedaży gminnych nieruchomości, którymi spółka ta miała tylko zarządzać. Teraz publiczny majątek może być wyprzedawany przez spółkę, bez przetargów i bez żadnej kontroli.

Radni nie wyrażali zgody na sprzedaż

W dniu 1 września br., należąca do wszystkich mieszkańców czyli gminna działka o pow. 3 tys. m2, znajdująca się przy ul. Parkowej na terenie stadionu miejskiego, została sprzedana prywatnej spółce “Milenium”. Sprzedaży dokonała należąca do miasta spółka – KZB sp. z o.o., która miała tylko zarządzać miejskimi nieruchomościami. Radni bowiem w uchwale o powołaniu KZB ściśle określili zadania tej spółki. Nie było tam mowy o możliwości sprzedaży należących do gminy nieruchomości. Możliwość taką wpisał dopiero do opracowanego przez siebie aktu założycielskiego spółki prezydent Roman Smogorzewski. Przez dłuższy czas wymijających odpowiedzi ws. szczegółów sprzedaży działki udzielał zarówno prezydent jak i KZB, które zasłaniało się tajemnicą handlową.

Spółka czyli prezydent

Prezydent i jego zastępca, a były prezes KZB, choć nie chcieli podać szczegółów, utrzymywali, że transakcja sprzedaży była zgodna z prawem. Twierdzili, że KZB sp. z o.o. posiada własny zarząd i samodzielnie wykonuje swoje zadania oraz że  spółka może robić co zechce z działkami, które zostały jej przekazane uchwałą radnych miasta Legionowo. Okazało się jednak, że na sprzedaż działki musiał wyrazić zgodę prezydent.  W akcie założycielskim KZB umieścił on bowiem zapis, iż na sprzedaż przekazanych przez gminę nieruchomości, którymi spółka miała zarządzać, konieczna jest zgoda Zgromadzenia Wspólników KZB. Tymczasem 100 % głosów w tym Zgromadzeniu posiada właśnie on sam, czyli prezydent miasta. Na dodatek to właśnie prezydent powołuje pozostałe organy tej spółki czyli radę nadzorczą, a za jej pośrednictwem  także jednoosobowy zarząd czyli prezesa. Nic więc w tej spółce nie odbywa się bez jego wiedzy oraz zgody.

Taniej niż na rynku

Po blisko miesiącu oczekiwania,  Tamara Mytkowska rzecznik prasowy Urzędu Miasta Legionowo udostępniła redakcji TiO tekst uchwały Zgromadzenia Wspólników KZB ws. wyrażenia zgody na sprzedaż gminnej działki. Określone zostały w niej szczegółowe warunki. Cena zbycia prawa do użytkowania wieczystego działki o pow. 3000 m2 przy ul. Parkowej podobno została określona przez rzeczoznawcę na 825 tys. zł netto  (1 mln 14 tys. 750 zł brutto). Jest to 275 zł/m2 netto (338,25 zł/m2 brutto). Według nasz rozmówców zajmujących się rynkiem nieruchomości, realna cena tej działki powinna być ustalona powyżej 400 zł/m2, a nawet 500 zł/m2. W tym przypadku nie było jednak przetargu, jaki wymagany jest przy sprzedaży gminnego mienia. Zdaniem naszych rozmówców, czytelników tygodnika, już choćby z tego powodu, sprawą powinna zainteresować się prokuratura.

KZB sp. z o.o. udziela kredytów?

Nabywcy, którymi są 3 osoby fizyczne, wspólnicy spółki “Milenium” mieli wpłacić kwotę 189 tys. 750 zł, zaś pozostała płatność została rozłożona na raty. Ma być ich 18 i mają być wpłacane w okresach półrocznych począwszy od  października 2016 r. Raty te mają być płatne wraz z odsetkami naliczanymi od całej kwoty pozostałej do zapłaty. Zastanawia jednak wysokość tych odsetek, jest ona równa stopie redyskonta weksli czyli 1,75 % w skali roku. Pod uchwałą widnieje podpis “Przewodniczący Zgromadzenia Wspólników Prezydent Miasta Legionowo mgr Roman Smogorzewski”. Wynika z tego, że w tym przypadku KZB zastosowało nie tylko promocyjną cenę sprzedaży ale także niespotykane na rynku warunki kredytowe. Ciekawe czy na podobną łaskawość mogą liczyć również inni klienci KZB?

MACIEJ LERMAN

mlerman@tio.com.pl

Parkowa sprzedaż

Uchwałę Nadzwyczajnego Posiedzenia Wspólników KZB Legionowo Sp. z o. o. odnośnie sprzedaży działki przy ul.Parkowej udało nam się uzyskać 29 września br.

Więcej o tej sprawie przeczytasz w naszych wcześniejszych artykułach:

LEGIONOWO. Majątek wyprowadzony do spółki

LEGIONOWO. Policja bada korupcję

LEGIONOWO. Prokuratura bada sprzedaż działki

LEGIONOWO. Prezydent spółka z o.o.

LEGIONOWO. Transakcja nieważna. Prezydent złamał prawo?

LEGIONOWO. Prezydent sprzedał działkę

LEGIONOWO. Ktoś zataił prawdę

LEGIONOWO. Czy mieli prawo sprzedać gminną działkę bez przetargu i zgody Rady Miasta?

LEGIONOWO. Publiczno-prywatne milczenie

LEGIONOWO. Oddali działkę żonie „księdza Mateusza”?

 

Komentarze

2 komentarze

  1. Temida odpowiedz

    To wierzchołek góry lodowej. Prezydenckie oświadczenie majątkowe jest najlepszym dowodem. Zmowa milczenia trwa. Jak wejdzie CBA, będzie ratuj się kto może. Skończy się fałszywa lojalność.

  2. Marcin odpowiedz

    piszę o tym od lat – dając romanowi kolejną kadencję utwierdzamy go w rozpasaniu, że wszystko może. Sprawa kwalifikuje się do CBA i to wyłącznie kwestia czasu (który trzeba poświęcić na opisanie mechanizmu z zawiadomieniu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *