Facebook


Prokuratura prześwietli prezydenta i zarząd SML-W

2016-07-03 6:55:56

BANK PREZYDENTA i PREZESA:

Legionowska prokuratura przekazała do Prokuratury Okręgowej sprawę nabycia przez prezydenta Romana Smogorzewskiego lokalu przy ul. Piłsudskiego, który za kilkanaście tysięcy zł miesięcznie wynajmowany jest bankowi.

Chodzi o nieścisłości w oświadczeniu majątkowym prezydenta oraz o działanie na szkodę spółdzielni mieszkaniowej powodujące znaczną szkodę majątkową.
O sprawie nabycia po zaniżonych cenach, przez prezydenta Romana Smogorzewskiego oraz rodzinę prezesa SML-W Szymona Rosiaka najatrakcyjniejszych lokali przy głównej ulicy miasta piszemy od kilku tygodni. Bulwersuje ona nie tylko zwykłych spółdzielców ale także tych, którzy mimo chęci, nie mieli możliwości kupić lokali w inwestycji Anat.

20490_20290

Przekazali do Prokuratury Okręgowej
Na skutek prasowych doniesień sprawą zainteresowała się także prokuratura. – Jest to ciekawa sprawa, nie powiem. Nawet z przyjemnością bym ją poprowadził, gdyby nie dotyczyła naszej miejscowości i osób. W związku z tym przekazałem sprawę do Prokuratury Okręgowej z wnioskiem o wyłączenie nas – poinformował redakcję Ireneusz Ważny, Prokurator Rejonowy. Zdaniem prokuratora, w grę może wchodzić czyn opisany w art. 233 kodeksu karnego odnoszący się do fałszywych danych w oświadczeniu majątkowym prezydenta. – Może chodzić jeszcze o art. 296 k.k. dotyczący mienia wielkiej wartości, bo wedle prasowych doniesień strata spółdzielni wyniosła ponad 1 mln zł – stwierdził prokurator.

Fałszywe oświadczenie
Według art. 233 § 1 kodeksu karnego kto, składając zeznanie mające służyć za dowód zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Chodzić tu może o rozbieżności pomiędzy oświadczeniem majątkowym prezydenta, a informacjami w jaki sposób płacił za lokal, który obecnie wynajmuje bankowi. W oświadczeniu nie ma bowiem mowy o wcześniejszym kupnie przez prezydenta prawa do ustanowienia odrębnej własności lokalu, czyli kupnie tzw. ekspektatywy. Natomiast z innych informacji wynika, że płatności za ten lokal odbywały się przez 3 lata.

archiwum

Nadużycie uprawnień
Drugi wymieniony przez prokuratora przepis może natomiast dotyczyć zarządu SML-W. Jak pisaliśmy bowiem wcześniej, spółdzielnia choć mogła nie zarobiła na sprzedaży atrakcyjnych lokali handlowo-usługowych przy ul. Piłsudskiego. Budowane przez SML-W lokale trafiły w prywatne ręce po cenach dwukrotnie niższych od cen rynkowych. Na dodatek ich właścicielami stały się nie przypadkowe osoby, a prezydent miasta, rodzina prezesa spółdzielni itd. Zgodnie z art. 296 k.k., odpowiedzialności karnej od 3 miesięcy do lat 5 podlega osoba, która będąc obowiązana do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby prawnej, poprzez nadużywanie udzielonych jej uprawnień lub niedopełnianie ciążących na niej obowiązków, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową.

KAROL KRAWCZYK

k.krawczyk@toiowo.eu

Więcej o tej sprawie przeczytasz:

Punktujemy Urząd Miasta: Komentarz do sprostowania UM Legionowo ws. artykułu pt. „Bank Prezydenta i Prezesa?”

LEGIONOWO. Bank Prezydenta i Prezesa?

LEGIONOWO. Pieniądze z szamba

LEGIONOWO. Rodzynki dla rodzinki (prezesa)

Komentarze

21 komentarzy

 1. zenon odpowiedz

  przemilczają sprawy w PROKURATURZE. propaganda w Legionowie dalej pisze tylko o jakiś tam rankingach, a nie pisze o aferach i nieprawidłowościach.
  Kiedy w końcu PIS ich skontroluje?

 2. waldek s odpowiedz

  Smogorzewski jak Adamowicz robi biznesy wykorzystując sprawowany urząd. Obaj nie są w stanie wytłumaczyć się ze zgromadzonego majatku.
  Teraz żeby ratować skórę załatwiają sobie nagrody i miejsca w różnych sondażach

 3. Karol odpowiedz

  Możliwe, bo zawsze jakoś dziwnie opuchniety jest po świetach albo jakimś dłuzszym weekendzie

 4. Marek odpowiedz

  Krążą informacje, że prezydent ma podać się dymisji ze względu na stan zdrowia. A ja myślę, że ten stan zdrowia mu się zawsze pogarsza jak przychodzą informacje z prokuratury ………………… 😉

  1. Tomek odpowiedz

   Na odwyk idzie?

  1. Pawel odpowiedz

   A Ty byś po takiej cenie ?

   1. Krzysztof odpowiedz

    Ja bym po takiej cenie kupił. Ale on wykorzystuje stanowisko. Dał za darmo miejską (czyli naszą) działkę po przepompowni ścieków dla SMLW. Spółdzielnia zbudowała tam budynek, a on pewnie w nagrodę albo w prezencie (już jako osoba prywatna) dostał tam bardzo atrakcyjny lokal za pół ceny.

   2. Krzysztof odpowiedz

    Ja bym po takiej cenie kupił. Ale on wykorzystuje stanowisko. Dał za darmo miejską (czyli naszą) działkę po przepompowni ścieków dla SMLW. Spółdzielnia zbudowała tam budynek, a on pewnie w nagrodę albo w prezencie (już jako osoba prywatna) dostał tam bardzo atrakcyjny lokal za pół ceny.

 5. Pawel odpowiedz

  Roman czysty, sam bym kupił za 3400zł 1m2. Tu nie prezydent winny a Prezes z całym zarządem spółdzielni. Sprzedając po takiej cenie mogli narazić spółdzielców na straty. Tylko członkowie spółdzielni są tym zmartwieni oni od dawna lubią być robieni w balona i co nic 🙂 Prezes dalej działa i rozdaje karty w całym Legionowie.

 6. Danio odpowiedz

  Chyba nie do Brazylii, ale raczej na Białoruś albo do Korei Północnej.

 7. Ewelina odpowiedz

  Ja bym na jego miejscu kupiła ciekawą książkę, mapę i bilet do Brazylii. 🙂

 8. Emil odpowiedz

  Ja bym już szykował ciepłą bieliznę, szczoteczkę do zębów itd. …

 9. janusz odpowiedz

  No nieźle się będzie Romuś-Czaruś musiał nagimnastykować podczas składania wyjaśnień. Wiadomo, że lokal ma. Ale kiedy go kupił, od kogo, w jaki sposób, za ile, skąd miał kasę itd tego już nie chce powiedzieć.

 10. adam odpowiedz

  pieknie, może wreszcie ludzie na oczy przejrzą

 11. www odpowiedz

  Ciekawe co za masochiści na tego Smogorzewskiego głosują…

 12. Krzysztof odpowiedz

  Tego nie ma nawet co komentować ” Tłuste KOTY z PO” są nietykalni i nie do ruszenia. Działki , zegarki, nagrody, restauracje, Fermata, przetargi , zatrudnienie w urzędzie czyż te hasła nie dają mam i prezydentowi do myślenia. A tak na marginesie to mam nadzieję, że teraz nie będzie w soje dzieła mieszał dziecko.

 13. RV odpowiedz

  To już druga sprawa w Legionowie z osobą Prezydenta w tle, którą zajęły się organa ścigania. Czy Redakcja ma informacje o postępach sprawy sprzedaży działki przy Arenie?

  1. Zenon Pierwszy odpowiedz

   Prokuratura w Nowym Dworze bada sprawę sprzedaży działki przy Arenie żonie Ojca Mateusza.
   Na razie brak info. o postępach śledztwa. Cały czas trwa analiza dokumentów oraz analiza prawna .
   sic.

 14. Marcin odpowiedz

  no, jak za to się wzięła prokuratura rejonowa w Legionowie, to śmiech smoga słychać aż w Chotomowie. roman, rozważ wypłatę znaleźnego dla syna. Zapewne tym razem to on znalazł pieniądze (to pacholęcie od zniszczenia stalowego zegarka w ubiegłym roku). A może wygrałeś gdzieś w kasynie? 🙂

 15. Mieszkaniec odpowiedz

  I będzie jak z zegarkiem co mu dzieciak zjadł. Wyjdzie że kwity są ok. a Roman czysty jak łza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *