LEGIONOWO. Przejazd na Bukowcu zlikwidują w sierpniu br.

2021-03-03 4:14:53

Trwają prace przygotowawcze do budowy tunelu pod torami w ciągu ulic Kwiatowej i Polnej. Z najnowszych informacji wynika, że po obu stronach torów mają powstać ronda: przy skrzyżowaniu ulicy Kwiatowej z Przemysłową i Handlową oraz na skrzyżowaniu Słonecznej i Polnej. Wykonawca zapowiedział zamknięcie obecnego przejazdu od sierpnia br. do października 2022 r.


W październiku 2020 r. podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie na jej podstawie tunelu kolejowego w miejscu dotychczasowego przejazdu kolejowego w ciągu ulic Kwiatowej i Polnej na legionowskim Bukowcu. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2022 r. Całkowity koszt inwestycji wynosi 31 mln 800 tys. zł z czego 14 mln 524 tys. zł pokryje PKP, a 17 mln 275 tys. zł ma wyłożyć Gmina Legionowo.

Budowa ruszy za 6 m-cy

Podczas posiedzeniu Komisji Rozwoju Miasta (16 lutego), radni spotkali się z przedstawicielem wykonawcy, który kończy już prace projektowe. Okazało się, że zamierza on wejść na budowę w sierpniu br. Wtedy też ma zostać zamknięty obecny przejazd kolejowy w ciągu ulic Polnej i Kwiatowej. Zamknięcie przejazdu ma potrwać do października 2022 r., a więc do zakończenia inwestycji. Wynika z tego, że prawdopodobnie już w sierpniu br. obecny przejazd kolejowy na Bukowcu zostanie ostatecznie zlikwidowany. Może to oznaczać, przy braku odpowiedniej ilości alternatywnych przepraw przez tory, poważne problemy komunikacyjne dla całego Legionowa.

Ronda po obu stronach torów

Projektanci przedstawili również nowe rozwiązania przy dojeździe do tunelu. Przy skrzyżowaniu ulicy Kwiatowej z Przemysłową i Handlową przeprojektowano planowane rondo. Obecnie ma być ono większe oraz w owalnym kształcie. Zmiana ta ma służyć zwiększeniu jego przepustowości oraz ułatwieniu dojazdu do tunelu z ul. Handlowej, czyli z kierunku centrum miasta. Prawdopodobna jest również budowa ronda po drugiej stronie torów, na skrzyżowaniu ulic Słonecznej i Polnej. Celowość takiego rozwiązanie projektanci zgłaszali już wcześniej władzom miasta. Jednak nie doczekali się dotąd żadnego odzewu. Propozycja ta jakby „przekalkowana” pojawiła się za to, na ostatniej komisji, jako pomysł Porozumienia Samorządowego i Koalicji Obywatelskiej, czyli inaczej mówiąc prezydenckich radnych. Należy również przypomnieć, że według zapowiedzi władz, kolejne rondo ma powstać na skrzyżowaniu ulic Strużańskiej i Polnej.

Uciążliwości dla mieszkańców

Spotkanie z projektantem pozwoliło także rozwiać część wątpliwości, które zgłaszali mieszkańcy Bukowca. Tunel ma mieć wysokość 3,5 m, co umożliwi przejazd zdecydowanej większości samochodów ciężarowych. Jednocześnie geometria ronda na ul. Kwiatowej ma zmuszać samochody do zmniejszania prędkości, a więc będzie to utrudnienie dla ciężarówek. Jednak z powodu zwiększenia ronda i przesunięcia go w kierunku ul. Przemysłowej zmniejszeniu o co najmniej 1/3 ulegnie park znajdujący się przy placu Kościuszki. Boisko sportowe ma znajdować się bezpośrednio przy rondzie, a nie przewidziano tam budowy ekranów dźwiękochłonnych, na co zwrócił uwagę radny Mirosław Grabowski. Wskazywał on również na potrzebę zrekompensowania mieszkańcom utraty dużej części parku, na terenie którego oprócz boiska zlokalizowany jest także plac zabaw dla dzieci.

Paulina Nowicka

Komentarze

2 komentarze

  1. Pitrekk odpowiedz

    “W mojej ocenie mieszkańcy Bukowca zostali oszukani zarówno przez prezydenta jak i przez radnych” – zgadzam się w 100% 🙁

    W ogóle, to jakby zrealizowali dawny projekt, który zakładał dwukierunkowe wjazdy i zjazdy z wiaduktu po stronie osiedla Piaski przy ul Zegrzyńskiej, to połowa problemów komunikacyjnych by odpadła. Może by się okazało, że ten tunel nie jest niezbędny…

  2. Piękna odpowiedz

    W mojej ocenie mieszkańcy Bukowca zostali oszukani zarówno przez prezydenta jak i przez radnych. Prezydent zapewniał że tunel uniemożliwi przejazd pojazdom ciężarowym a to nieprawda. A radni włącznie z takim Grabowskim Kiełbasińskim Traczykiem czy Petryką, czyli niby w opozycji ale po cichu poparli Romana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *