LEGIONOWO. Punkty wymazowe czyli gdzie przebadać się w kierunku Covid-19

2020-11-06 9:01:38

W Legionowie będą funkcjonować dwa punkty do przeprowadzania badań w kierunku COVID-19 bez wychodzenia z samochodu. Pierwszy otwarto przy myjni samochodowej na przeciwko Maxima. Drugi przy parkingu P&R u zbiegu ul. Szwajcarskiej i Piaskowej, zostanie otwarty do 5 listopada br.

W obydwóch punktach Badania w kierunku COVID-19 będzie można wykonać komercyjnie, jak również na podstawie skierowania NFZ. Punkt przy DH Maxim otwarty został już w poniedziałek, zaś punkt przy ul. Szwajcarskiej ma zostań otwarty do 5 listopada. Jak informuje Urząd Miasta Legionowo, zwłoka wywołana jest problemami technicznymi firmy wykonującej testy.

Punkt nieopodal Maxima

Centrum Medyczne Corten Medic uruchomiło Punkt Diagnostyki Mobilnej Corten Test & Drive w Legionowie, przy zbiegu ulic Sobieskiego oraz Siwińskiego. Pacjenci będą mogli wykonać w nim test bez wychodzenia z samochodu. Wynik pacjent będzie mógł otrzymać po około 48 godz. Na badanie Pacjent powinien przyjść z potwierdzeniem płatności. W punkcie robione są dwa rodzaje testów: Szybkie testy kasetkowe na przeciwciała IgM i IgG Anty-SARS-CoV-2. Materiał pobierany do badania to krew z palca. Wynik testu będzie znany już po 6-10 minutach. Cena: 69 zł. Testy molekularne (genetyczne) wykrywające RNA wirusa. Weryfikują obecność koronawirusa w organizmie. Materiał do badania to wymaz z nosa lub nosogardzieli pobierany w specjalnie przygotowanym ambulansie. Wynik pacjent będzie mógł otrzymać po około 48 godz. Corten Medic współpracuje wyłącznie z licencjonowanymi laboratoriami, które są wpisane na listę COVID przez Ministerstwo Zdrowia. Cena: 449 zł.

Punkt na ul. Szwajcarskiej

Drugi punkt wymazowy powstaje w porozumieniu z firmą Diagnostyka sp. z o.o. Tu również testy będą wykonywane bez konieczności wysiadania z samochodu.  Cena testów komercyjnych genetycznych, zgodnie z informacją podaną na stronie firmy, ma wynosić 495 zł. Czas wykonania badania to 72 godz. od pobrania. Firma zapewnia, że dokłada starań dla jak najszybszego wykonywania badań, aby wyniki były już w ciągu 24 godz. od pobrania.

Kolejki przed punktem wymazów w Nowym Dworze Mazowieckim

Obecnie mieszkańcy Legionowa mają problem z  przeprowadzaniem testów na koronawirusa. Najbliższy punkt poboru znajduje się w Nowym Dworze Mazowieckim, ale jak wynika z informacji przekazywanych przez czytelników są problemy z wykonaniem testów. Przed punktem poboru wymazów ciągle ustawiają się długie kolejki. Ludzie często muszą czekać na pobranie wymazu nawet 2-3 godziny moknąc na deszczu. Szpital w Nowym Dworze Mazowieckim poinformował, że w przeciągu ostatniego tygodnia, codziennie wykonywano od 340 do 140 testów. Zaznaczono również, że w przeciwieństwie do innych placówek, punkt w Nowym Dworze obsługuje wszystkich czekających na wymaz. Aż 50% pacjentów ma pochodzić z Legionowa i Warszawy. Dwa nowe punkty na terenie Legionowa powinny upłynnić wykonywanie testów w sąsiednim powiecie.

Paulina Nowicka

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *