LEGIONOWO. Rozwód z rosyjskim Rżewem

2022-03-08 7:43:22

Prezydent zapytany przez radnego o dalszą współpracę z rosyjskim miastem Rżew, stwierdził, że zerwanie współpracy, to byłby pusty gest. Po czym zaatakował radnego. Kilka dni później całkowicie zmienił front stwierdzając, że Legionowo z przykrością kończy współpracę z Rżewem


Podczas ostatniej sesji Rady Miasta (23 lutego br.), w punkcie zapytania radnych, Dariusz Petryka zwrócił się do prezydenta Romana Smogorzewskiego z pytaniem o dalszą współpracę z miastem partnerskim Legionowa – Rżew, znajdującym się na terenie Federacji rosyjskiej.

Pusty gest?

Radny pytał o to w kontekście coraz bardziej agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy. – „Chciałem zapytać, jak się pan zapatruje na dalszą współpracę z tym miastem Rżew, czy to jakoś zmienia tę współpracę. Jaki jest pana stosunek do tej sprawy, tym bardziej, że w mieście tym rządzi popierająca Putina partia „Jedna Rosja. Jak pan odnosi się do tego”. – pytał radny Petryka.

– „Ja odnoszę się generalnie ze smutkiem do tego, co dzieje się w Europie, co dzieje się pomiędzy słowiańskimi, chrześcijańskimi narodami (…). Uważam, że Putin przeminie, Polacy, Ukraińcy i Rosjanie pozostaną. Może pan oczywiście przekonać radnych, ale to obawiam się pewnie będzie to trochę pusty gest. Sztuka działań pozornych” – odpowiedział prezydent Smogorzewski.

Dariusz Petryka

Atak na radnego

Następnie prezydent bez zrozumiałego powodu zaatakował radnego Petrykę: – „ Pan szuka, pan ma tak stronę. Czasami na nią zaglądam. Pan szuka konfliktów, pan żywi się przywaleniem komuś, manipulacją, kłamstwem. Ja w tej sytuacji powiem panu, ja pomagam konkretnym Ukraińcom (…). A pan zajmuje się sztuką działań pozornych – mówił Smogorzewski. Po czym, rozpoczął długą tyradę na temat własnych przemyśleń na rozmaite sprawy.

Zrywamy współpracę

Po kilku dniach sytuacja całkowicie się zmieniła. Na stronie internetowej legionowskiego ratusza 1 marca pojawił się bowiem komunikat pt. „Legionowo zrywa współpracę z Rżewem”. – „W związku z aktualną sytuacją polityczną za wschodnią granicą i zbrojną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę kluby radnych: Koalicja Obywatelska oraz Porozumienie Samorządowe (z podobnymi inicjatywami wystąpili także radni pozostałych ugrupowań: Prawo i Sprawiedliwość, Masze Miasto Nasze Sprawy – przyp. red.) zwróciły się do prezydenta miasta z wnioskiem o zerwanie współpracy z rosyjskim miastem Rżew. Odpowiednia uchwała zostanie przedstawiona na najbliższej sesji Rady Miasta Legionowo” – czytamy w komunikacie.

 

Całkowicie zmienił front

Przytoczono tam także wypowiedzi prezydenta Romana Smogorzewskiego, które brzmiały już nieco inaczej niż wcześniej. – „Dziś, gdy społeczność międzynarodowa oczekuje czytelnych znaków solidarności z zaatakowaną w bezprecedensowy sposób Ukrainą, w imieniu mieszkańców Legionowa wypowiemy nasze porozumienie o współpracy”. Natomiast we wniosku radnych znalazły się słowa, które nawiązywały do wypowiedzi radnego Petryki: – „W sytuacji, gdy w naszym mieście partnerskim władzę sprawują osoby wspierające Jedną Rosję Putina, odpowiedzialnego za napaść Federacji Rosyjskiej na wolną Ukrainę, miasto Legionowo nie powinno utrzymywać relacji ze wspomnianym samorządem„.

Paweł Szyling

Komentarze

3 komentarze

  1. EMI odpowiedz

    NIE, PAN PREZYDENT ZAWSZE SIĘ TAK USTAWIA JAK WIEJE WIATR. I ZAWSZE, PRZYNAJMNIEJ NA POKAZ STOI PO TEJ DOBREJ STRONIE

  2. Marta odpowiedz

    W Rżewie za kołnież nie wylewają. To chyba dlatego 😉

  3. Romek z Legionowa odpowiedz

    Romek ma wielki sentyment do Rżewa, tam zawsze czuł sie jak w domu. Chłopaki zawsze nadawali na podobnych falach, podobne zainteresowania, podobne rozrywki i poglądy też…………………..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *