Facebook


LEGIONOWO. Smogorzewski ukarany za ścieżki rowerowe

2017-04-28 3:00:38

Jednostka rozdysponowująca środki unijne ukarała prezydenta Romana Smogorzewskiego za nieprawidłowości podczas realizacji projektu budowy ścieżek rowerowych na terenie 8 gmin. Kara finansowa wyniosła 20 tys. zł.
Umowa o dofinansowanie projektu budowy 80 km ścieżek rowerowych na terenie 8 gmin, opiewa na łączną kwotę ok. 60 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi 48 mln zł.

Odpowiedzialność Smogorzewskiego

Gmina Miejska Legionowo pełni w tym projekcie rolę partnera wiodącego. Dlatego wszelkie dokumenty w imieniu pozostałych uczestników projektu podpisuje prezydent Roman Smogorzewski. Partner wiodący uprawniony jest bowiem do reprezentowania pozostałych partnerów i w ich imieniu podpisuje umowę o dofinansowanie tzw.” projektu partnerskiego”. Ustawa o zasadach realizacji programów dotyczących perspektywy finansowej 2014-2020 jasno określa zasady odpowiedzialności partnera wiodącego. To Smogorzewski popisał umowę i tym samym wziął na siebie odpowiedzialność za przygotowanie i realizację projektu.

Zapłacił karę

Tymczasem w ostatnich dniach prezydent Smogorzewski całą winę za problemy z realizacją projektu próbuje zrzucić na gminę Jabłonna. Twierdzi nawet, że gmina nie wykonała projektów i dlatego to ona będzie płacić wielomilionowe odszkodowania. Z naszych informacji wynika jednak, że twierdzenia takie są nieuprawnione, a odpowiedzialność gminy wątpliwa. Na razie bowiem, jak ustaliliśmy, ukarany miał zostać tylko prezydent Smogorzewski karą finansową w wysokości 20 tys. zł.

Tuszowanie własnych błędów

Według naszego informatora, prezydent nie zapoznał się z ustawą lub udaje, że za nic nie odpowiada także w fazie przygotowania projektu. – Taka strategia „obrony” może być związana z podpisaniem przez Smogorzewskiego klauzuli o odpowiedzialności karnej za podanie fałszywych danych lub oświadczeń, która jest integralną częścią wniosku o dofinansowanie – mówi nasz informator. Jak widać zrzucanie winy na innych nie pomogło, a projekt jest dopiero w fazie przygotowania. Źle wróży dalszym etapom jego realizacji pod przewodnictwem Smogorzewskiego.

Jacek Jankowski

Komentarze

7 komentarzy

 1. Filantrop odpowiedz

  Redahtury z toiowo jak zawsze kłamią. Nie jest to kara tylko nieuznanie części projektu ( projekt przypominam na 60 mln z dotacją na poziomie 48 mln). Normalne przy każdym projekcie. Dodatkowo to nie Legionowo nie dostanie 20 000 zł dotacji tylko każda gmina po około 2 000 zł. Ale kłamcie dalej.

 2. Michał odpowiedz

  No Roman jak jesteś tak przeciw metropolii i straszysz że przyjdziemy po ich autobusy to gdzie byłeś dziś rano o 7:40 jak nie dało się wejść do pociągu do Warszawy i wiele ludzi zostało na peronie z kwitkiem? Skoro metropolia jest taka zła to zaproponuj alternatywę.

  1. Edward odpowiedz

   Jak ktos slusznue wczesniej zauwazyl, przeciez wpisal Legionowo do projektu Metropolia warszawska, pomimo wyniku swojego referendum.

 3. Dociekliwy odpowiedz

  Czy mógł by mnie ktoś oświecić i podać co to za nieprawidłowości? Za co ta kara?

 4. witek odpowiedz

  A tak konkretnie i rzetelnie możecie napisać za co ta kara?
  Nieprawidłowości to bardzo szerokie pojęcie.
  Chyba, że chodzi tylko o plucie…

 5. Victor odpowiedz

  20 tysięcy? Dla Romka? Tyle to on nosi w tylnej kieszeni lub wydaje na zegarek, żeby się dziecko pobawiło. Śmiechu warte w porównaniu z 60 mln złotych.

 6. checa odpowiedz

  tak sie biedaczek nadymał….dostał zatwardzenia czy cóś……

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *